Lukion lopettaminen kesken...

anonyymilukiolainen

Käyn ensimmäistä vuotta lukiota ja olen jo nyt täysin uupunut. Syy tähän ei ole opiskelu, vaan sosiaalisten tilanteiden pelko, jonka vuoksi kaikki energiani menee opiskelun sijaan itse koulussa olemiseen, ja koulupäivän jälkeen pienimmätkin arkiset asiat tuntuvat ylitsepääsemättömän raskailta. Väsymystä lisää lääke, jota joudun syömään joka päivä pystyäkseni olemaan koulussa.

Ahdistukseni on koko tämän lyhyen lukioaikani pahentunut entisestään.

Olen viimeisen 3 viikon aikana miettinyt vakavasti päivälukion lopettamista, ja siirtymistä nettilukioon (jonne hyväksytään riittävin perustein myös ala-ikäisiä).
Äitini kuitenkin sanoi, että en saisi jäädä kotiin kun kerroin että minusta tuntuu etten enää pysty käymään kauaa lukiota.

Tiedän että jos en joutuisi käymään koulussa, voisin käyttää kaiken nykyään koulussa käymiseen menevän energiani opiskelemiseen. Viikonloppuisin kun ei tarvitse käydä koulussa, minulla on aina enemmän energiaa kuin arkena, vaikka nukkuisin täysin saman verran, söisin samalla tavalla ja söisin lääkkeenkin.

Jos saisin lopettaa koulun, aloittaisin myös jonkun harrastuksen, jotten viettäisi kaikkea aikaani vain kotona makoillessa. Kyse ei ole siitä, että tahtoisin eristäytyä ihmisistä. Tai no tavallaan, mutta en tahdo syrjäytyä. Näen vaan nettilukion juuri nyt parhaana mahdollisena vaihtoehtona itselleni terveyteni kannalta. Ainoa ongelma vain on se, että vanhempani eivät tahdo minun lopettavan päivälukiota. En tosin vielä ole kertonut heille nettilukiosta.

Mitä minun pitäisi tehdä? Tunnen oloni aivan avuttomaksi. Ymmärrän miksi vanhempani eivät tahdo minun lopettavan koulussa käyntiä, mutta mielestäni terveyden pitäisi kuitenkin olla etusijalla.

Tahtoisin kuulla mitä mieltä te olette tilanteestani. Jos olette nettilukion kannalla, miten minun kannattaisi ottaa koulussa käymisen lopettaminen esille vanhemmilleni?
Oletteko te nettilukion aloittamisen vai päivälukion jatkamisen kannalla?

Lisään vielä, että motivaationi on lukion alusta asti ollut täysin nolla, ja ahdistuksen lusäännyttyä aikaansaamattomuuden vuoksi tuntuu ylitsepääsemättömän vaikealta edes tehdä läksyjä. Olen myös ollut todella paljon pois koulusta. Tiedän jo, että en tule pääsemään läpi mistään tulevista kokeista. (olen siis kyllä kovasti yrittänyt opiskella, mutta silloin en pysty keskittymään lainkaan ja ajatukseni harhailevat)

8

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M313

      Hei!
      Aloitin myös itsekin syksyllä lukion ensimmäisellä.

      Oletko ajatellut, että pystyisit juttelemaan asiasta koulussa, esim. RON, OPOn, terveydenhoitajan tai kuraattorin kanssa? Heillä voisi ollaa joitakin keinoja antaa tai saisit ainakin keskustella vaihtoehdoista ennen, kuin puhut vanhempiesi kanssa.

      Jaksamista ja toivottavasti tilanteesi ratkeaa.

    • eienääahdistusta

      Hae sairaslomaa ja sairaslomallakin saa opiskella tietyn määrän. Toinen vaihtoehto, että jos haluat nettilukioon niin aloitat sen vaikka muut sanoisi mitä. Kolmas vaihtoehto jatkaa tuolla lukiossa ja pyydä lääkäriltä Lyrica-lääkitys, koska se on oikeasti tosi tehokas. Olen kärsinyt vuosia ahdistuksesta ja toi lääke auttoi toisin kuin muut lääkkeet, joita kokeiltiin ja nyt olen kauan ollut ilman mitään lääkkeitä ja enää ei ahdista.

    • äitimyös

      Mitä jos näyttäisit tämän kirjoituksen vanhemmillesi?

    • opiskele

      Heitä ne lääkkeet nuotioon ja selvitä pääsi, lääkkeet on myrkkyjä.

    • Hei, hyvä kun aloitit keskustelun tällä tavalla voit saada uutta näkökantaa tilanteeseesi. Et ole varmaan yksin näiden pulmien kanssa. Koulussasi on todennäköisesti auttavia tahoja, oppilashuolto, opettajat ja muu koulun henkilökunta joiden kanssa voit keskustella. Keskustelemalla asioilla on taipumusta mennä eteenpäin. Jaksamista valitsemallasi tiellä :)
      Maija ja Annikki Netti-Saapas Helsinki

    • makiapanda

      Ehkä kannattais puhua kouluterveydenhoitajalle. Ymmärrän kyllä äitisikin kannan jos jäät kotiin kynnys lähteä opiskeluun tai työhön vaikeutuu. Sosiaalisia tilanteita tulee jatkuvasti ja ne kannattaa kohdata jos vain suinkin pystyy. Menemällä epämukavuusalueelle selviää kyllä kun vain luottaa että kaikki menee hyvin ja tilanne on pian ohi. Toivottavasti löytyy jokin ratkaisu asiaan sinun hyvinvoinnista on nyt kyse, puhu vanhempiesi kanssa.

    • hytgujfikrod

      Ei kannata ottaa itseään liian vakavasti. Opettele rentouttamaan mieli. Syö ja nuku riittävästi. Ja se on vain oma mieli, joka haraa vastaan, voit ottaa sen hallintaasi, vaatii vain opettelua.

      Jos nettilukio jättäisi enemmän aikaa ja energiaa oman mielesi kanssa työskentelyyn, menisin sinne. Koulut tosiaan kannattaa käydä. Lukion jälkeen on vielä haasteellisempaa seuraavalla koulutustasolla. Ja tosiaan, jos nettilukioon menisi, kannattaa siltikin altistaa itsensä muiden ihmisten seuralle, kuten suunnittelitkin.

      Ja kuten sanottu, keskustele myös koulun henkilökunnan kanssa tilanteestasi, varmaan ymmärtävät tilanteesi, ja osaavat neuvoa myös. Vaikkakin, heh, onhan se tietysti vaikea tilanne, koska on sosiaalisten tilanteiden pelko. Kirjoita vaikka paperille asiasi, niin ei tarvitse yrittää selittää niin tilanteessa. Pystyt selvästi ainakin ilmaisemaan kirjoittamalla itseäsi.

    • Ongelmat pitää koettaa hoitaa pois päiväjärjestyksestä ratkaisemalla ne ja taistelemalla niitä vastaan, ei juoksemalla niitä karkuun. Tuntemattoman Sotilaan Rokan Antin sanoja lainaten: sie saat juosta vaik Pohjalahel asti, kyl hyö tulloot perästä.

      Tärkeintä olisi siis pureutua tuohon sosiaalisten tilanteiden pelkoosi ja hoitaa sitä. Pyydä siihen tukea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      140
      6318
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      70
      5247
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3685
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3280
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      117
      2457
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2286
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2028
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1618
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      16
      1313
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      81
      1198
    Aihe