Kun on tehnyt päätöksensä, on jäljellä hankala kysymys tekotavasta. Sen pitää olla varma ja nopea. Jokin pieni ase olisi ehkä paras, mutta mistä sellaisen saa hankittua? Ymmärrän, ettei sellaista voi täällä mainostaa, mutta ehkä jonkinlainen vinkki olisi mahdollista saada.
helpoin tapa lopettaa elämänsä
9
755
Vastaukset
- Kelpais
Täysin varmaa ja nopeaa ei ole olemassakaan. Ase, hollow point panoksilla luulisi olevan yksi parhaista tavoista. FMJ-kudit saattavat mennä vaan kallosta läpi joka on huonompi juttu. Mutta aseluvan saaminen on niin vaikeaa, varsinkin jos on MT-taustaa, että melkeen turha yrittää. Nykyiset lääkkeet on niin vähän toksisia, että niilläkin on vaikeeta toteuttaa. Eläinlääketieteessä vielä on käytössä valmisteita joilla ne eläimetkin lopetataan. Ihan samalla tavalla toimii ihmisiinkin. Mutta sitten pitäisikin jo ryöstää joku saakelin eläinlääkäriklinikka tai pari että saa tarpeeksi isot annokset.
Eli: tässä maassa on ihmisten kärsimyksen jatkaminen niin tärkeetä, että keinot lopettaa se on tehty lähes mahdottomiksi. - proelämä
On olemassa muitakin tapoja päästä eroon kärsimyksistään kuin itsemurha. Sitäpaitsi kukaan ei tiedä varmaksi sitäkään, pääseekö itsemurhalla eroon kärsimyksistään. Kukaan ei tiedä, onko kuoleman jälkeen elämää. Voi olla, että ihminen, joka tekee itsemurhan, huomaakin leijuvansa katossa oman ruumiinsa yläpuolella, ja kokee yhä samaa kärsimystä. Tai vielä pahempaa kärsimystä, kun näkee sen, mitä itsemurha läheisille tekee. Ja miten sitten, sielu alkaa siirtyä kohti tuonpuoleista, jossa se kohtaa Jumalan, joka ei ole tyytyväinen siihen, minkä valinnan ihminen on tehnyt päättäessään maanpäällisen elämänsä. No, tämä on nyt tällaista spekulaatiota, mutta näitäkin asioita pitäisi miettiä, jos ajattelee elämänsä lopettamista. Toinen vaihtoehto on se, että elämän jälkeen ei olekaan yhtään mitään. Ei sekään ole kauhean hyvä vaihtoehto. Itse olen taipuvainen uskomaan kuolemanjälkeiseen elämään. Paras vaihtoehto joka tapauksessa on se, että katsoo mitä elämä tuo ja koettaa päästä kärsimyksistään jollain muulla tavalla.
- Kelpais
Voi kun oiskin jotain muita tapoja päästä siitä kärsimyksestä eroon.
- proelämä
No onhan niitä. Esimerkiksi vaikka se, että elää terveellisesti saattaa auttaa psyykkisissäkin sairauksissa. Olo on vahvempi ja kun aivot toimii paremmin, niin on ehkä helpompaa käsitellä vaikeita kokemuksia. Psyykkinen pahoinvointi johtuu usein traumaattisista kokemuksista. Kun nämä kokemukset saa jotenkin käsiteltyä, olo helpottaa. Niiden käsittelyssä auttaa esim. kirjoittaminen tai puhuminen, mieluiten jollekin luotettavalle ja empaattiselle ihmiselle.
- Naurattaa
Joopa joo, eli yhtä turhan kanssa nämä tavat. Kehota nyt vielä napsimaan jotain helvetin D-vitamiinia ja kalaöljyä.
Hei,
Oletteko te itsemurhaa pohtineet ajatelleet, että voisitte vielä keskustella ajatuksistanne ja tilanteestanne jonkin ulkopuolisen tahon kanssa? Jonkun ulkopuolisen auttajatahon tuki voisi auttaa jäsentämään ajatuksia ja myös helpottaa jaksamista.
On olemassa monenlaisia erilaisia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä. Tässä muutamia vaihtoehtoja:
- Verkkokriisikeskus Tukinet, https://www.tukinet.net/. Tukinetistä saa halutessaan tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken. Keskustelut ovat luottamuksellisia. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna vuoden jokaisena päivänä kellon ympäri.
- Jos soittaminen tuntuu sopivimmalta tavalta hakea apua, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää numerossa 010 195 202 arkisin klo 09.00-07.00 sekä viikonloppuisin ja arkipyhinä klo 15.00-07.00.
- Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Yhteystiedot löytyvät täältä: http://www.mielenterveysseura.fi/fi/tukea-ja-apua/kasvokkain/kriisikeskusverkosto
Kiireellisessä tilanteessa voi aina ottaa yhteyttä myös oman paikkakunnan psykiatriseen päivystykseen.
Lämpimin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata- punkki
Näistä palveluista voin sanoa sen verran, että sitten olet vähintäänkin sähköisessä seurannassa, kun tuonne menet valittelemaan ja sanot olevasi itsetuhoinen tai aggressiivinen. Diagnoosi seuraa pitkään ja haitallisena elämässäsi. Ja voit myös tehdä kivasti hallaa mielellesi, jos tarjottuun lääkekoukkuun jäät.
Ole armollinen itsellesi.
Jos et tiedä mitä se on niin etsi vaikka googlettamalla : Armo
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse684490Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053749Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1113377Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.231919Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871175- 90929
- 55895
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125892Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25807