Koko Microsoft-tuoteperhe kaapattavissa

win-tiedottaja

"Koko Microsoft-tuoteperhe kaapattavissa ja 400 miljoonaa käyttäjää vaarassa

Sahad Nk löysi kasan vakavia haavoittuvuuksia Microsoftin ohjelmistoista. Niitä hyödyntämällä voi kaapata kokonaan haltuunsa niin uhrin Office-sovellukset kuin sähköpostinkin.

Nk havaitsi, että hän sai kaapattua Microsoftin alidomain success.office.comin haltuunsa, koska sitä ei oltu konfiguroitu oikein.

Nk kehitti Azure-verkkosovelluksen, joka ohjasi liikenteensä alidomainin cnameen, nimipalvelun tietueeseen. Cname pitää yllä karttaa domainin aliaksista sekä alidomaineista. Sovelluksensa avulla Nk iski cname-tiedostoon ja sai sitä kautta koko Microsoftin alidomainin haltuunsa.

Tämä tarkoitti myös kaikkea sen läpi kulkevaa liikennettä.

Nk ei tyytynyt tähän, vaan selvitti miten alidomainia voitaisiin käyttää muiden haavoittuvuuksien löytämiseen.

Kauaa ei tarvinnut etsiä.

Kun Microsoft-tilin käyttäjä kirjautuu Officeen, Outlookiin, Storeen tai Sway-sovellukseen, ne lähettävät varmennetietoja juurikin success.office.com -alidomainiin. Kun Microsoft-käyttäjä kirjautuu Microsoft Liveen login.live.com-sivuston kautta, myös sen varmennetiedot vuotavat kyseiselle alidomainille.

Koska alidomain oli Nk:n hallussa, hänellä oli harvinaisen hyvä sauma melkoiselle konnuudelle, hänen olisi vain tarvinnut lähettää kirjautuvalle käyttäjälle sähköpostia suoraan Microsoftin omalta palvelimelta, ja pyytää tätä klikkaamaan mukana olevaa linkkiä.

Vipuun lankeava käyttäjä päästäisi Nk:n käsiksi uhrin koko Microsoft-tiliin, sähköposteineen, Office-tiedostoineen päivineen.

Koska täysin autenttisen näköinen viesti olisi helppo laatia, ja koska se tulisi suoraan Microsoftilta, ei edes vainoharhaisella vastaanottajalla olisi syytä epäillä mitään. Samoista syistä kikkailu menisi myös täysin läpi kaikista phishing-suodattimista.

Kärsivällinen hyökkääjä olisi voinut lymytä alidomainilla aikansa, ja hiljalleen uhrien määrä olisi kasvanut satoihin miljooniin.

Nk:n työnantaja SafetyDetective kertoo, että Nk ilmoitti löydöksestään Microsoftille kesäkuussa 2018, ja yhtiö tilkitsi vakavat haavoittuvuudet marraskuussa."

Yli puolivuotta oli reikäinen ja piti korjausta odotella, kovin on tahmaista meininkiä.

14

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reikäjuustoooo

      Windows on täynnä reikijä ja muutkin microsoftin tuoteet!

      • Linuks_suuri_valhe

        https://postimg.cc/LgM6JcTk

        Katsohan uudelleen tuota kuvakaappausta artikelista ja näe sanat 'olisi' ja totea; Pieleen meni arvauksesi. Pelkkiä olettamuksia kaikki, koska mitään ei ehtinyt tapahtua!


      • Kolli-bannaan
        Linuks_suuri_valhe kirjoitti:

        https://postimg.cc/LgM6JcTk

        Katsohan uudelleen tuota kuvakaappausta artikelista ja näe sanat 'olisi' ja totea; Pieleen meni arvauksesi. Pelkkiä olettamuksia kaikki, koska mitään ei ehtinyt tapahtua!

        suksi sörsse mäkeen valheines!


      • Anonyymi
        Kolli-bannaan kirjoitti:

        suksi sörsse mäkeen valheines!

        wherrasmiehet se edellen kirjoitelee jatkuvasti vihaa solvauksia ja valheita mm, Linuxista, Ubuntusta ja Firefoxista!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        wherrasmiehet se edellen kirjoitelee jatkuvasti vihaa solvauksia ja valheita mm, Linuxista, Ubuntusta ja Firefoxista!

        Pataatti oli sama hemmo.


      • Anonyymi

        Poistin windowsin.


      • Anonyymi

        Reikäjuustoo on MS tuotteet!


    • WindowsOnTuskaa

      Varsin kamala on Microsoftin reikäisyys!

      • MS-sontapoiskoneesta

        Paha vuoto ja edelleen auki


      • Anonyymi

        Edelleen kirjoitelee jatkuvasti vihaa solvauksia ja valheita mm, Linuxista, Ubuntusta ja Firefoxista!


      • Anonyymi

        Mene sinä valehtelija nyt muolle!


    • Anonyymi

      Avaus on asiaa!

    • Anonyymi

      Nyt lähti windows koneelta!

    • Anonyymi

      Savossa päinkö niitä kaapataan?

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      252
      17397
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      180
      12358
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      70
      6150
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      21
      4975
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4965
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      31
      4074
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      89
      3644
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      24
      3626
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      41
      3151
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3119
    Aihe