Lapsuudesta asti olen ollut

Erilainen_

Ja tästä syystä tietenkin koulu- ja työpaikkakiusattu. Väheksytty, halveksittu, pilkattu, naurettu, hyväksikäytetty ym.
Nyt kun työt vähenevät vähenemistään alkaa tulla sellainen olo, että mitä järkeä tässä elämässä oikein on? Miksi kannattaisi jatkaa elämäänsä? Mikä merkitys tällä elämällä ylipäätään oikein on? Miksi tänne pitää syntyä jos elämä on suurimmaksi osaksi pelkkää kärsimyatä? Mitä hyötyä tästä on? Kasvattaako kärsimys minusta muka paremman ihmisen? Ei se kasvata, ei kärsmimys tuota muuta kuin katkeruuta. Tuntuu ettei millään ole mitään merkitystä. Lapsesta lähtien saanut kärsiä. Kauanko tätä pitää vielä jaksaa? Parempi vain tappaa itsensä niin pääsee pois tästä paskamaailmasta :( mistään ei saa apua.

7

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OsastO

      Varmaan voit valita jotenkin toisin, että kärsimys vähenee. Me kaikki voidaan. Vai etkö tajua että mistä kärsimyksesi johtuu? Tee syy ja seurausanalyysi elämästäsi ja hommaa vaikka terapeutti avuksesi, jos ei itseltäsi onnistu.
      Entinen viisas kollegani sanoi, että burn out ei ole purnnout eli purnaamista olosuhteita vastaan. Mieti siis, että miksi olet jatkuvassa hankauksessa muun maailman kanssa ja koet sen kärsimyksenä? Miten voit elää muun maailman kanssa ja/tai siitä huolimatta.

    • riippulihaksi

      joo sillalta vaan hyppäämään.

      jos olet aina samassa roolissa niin mitään ei ole tehtävissä.

      • Noohnoh

        No, paskakuutioiden ruuhkissa on vaikea olla mitenkään aito tai ainutkertainen.

        Kyllähän merkitystä voi silti löytää, mutta idiooteilta sitä on turha kysellä.


    • Hei,

      Oletko ajatellut, että voisit jutella tuntemuksistasi jonkin ulkopuolisen tahon kanssa? Ulkopuolinen tuki voisi auttaa jäsentämään ajatuksia ja myös helpottaa jaksamista. Lisäksi voisit saada vinkkejä muista avunsaantimahdollisuuksista.

      Sanoit, että et koe saavasi mistään apua. On kuitenkin olemassa monenlaisia erilaisia auttavia tahoja, joihin voit halutessasi olla yhteydessä. Tässä muutamia vaihtoehtoja:

      - Verkkokriisikeskus Tukinet, https://www.tukinet.net/. Tukinetistä saa halutessaan tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken. Keskustelut ovat luottamuksellisia. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna vuoden jokaisena päivänä kellon ympäri.

      - Jos soittaminen tuntuu sinulle sopivimmalta tavalta hakea apua, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää numerossa 010 195 202 arkisin klo 09.00-07.00 sekä viikonloppuisin ja arkipyhinä klo 15.00-07.00.

      - Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Yhteystiedot löytyvät täältä: http://www.mielenterveysseura.fi/fi/tukea-ja-apua/kasvokkain/kriisikeskusverkosto

      Voimia tilanteeseesi!

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Paskaahan tää elämä on ei töitä ei kavereita, ei tyttöystävää, pakko vaan elää ja haaveilla et viel naisen löytäs ja yksin tehdä juttuja

    • Juu mäkk miettiny sitä, oon viel tyhmä ja heikkolahjainen ns erilainen kun muut, töistä potkuja, haukutaa tyhmäksi luuseriksi kun en tee mitää ja istun kotona vaan, elämä on, apua täs hakenut, mutta kestää ennenku saa apua

    • laskesiunauksesi

      Onko sinulla vakava fyysinen sairaus? Esim. syöpä tai ALS tms.? Jos ei ole, et tiedä kärsimyksestä juuri mitään vaan ns. angstailet. Ja tämä on siis kannustava ja rohkaiseva kommentti. Count your blessings.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      63
      6783
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      68
      6772
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      146
      5434
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4473
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4089
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3640
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3218
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      28
      3143
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      71
      2758
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      40
      2259
    Aihe