Lapsuudesta asti olen ollut

Erilainen_

Ja tästä syystä tietenkin koulu- ja työpaikkakiusattu. Väheksytty, halveksittu, pilkattu, naurettu, hyväksikäytetty ym.
Nyt kun työt vähenevät vähenemistään alkaa tulla sellainen olo, että mitä järkeä tässä elämässä oikein on? Miksi kannattaisi jatkaa elämäänsä? Mikä merkitys tällä elämällä ylipäätään oikein on? Miksi tänne pitää syntyä jos elämä on suurimmaksi osaksi pelkkää kärsimyatä? Mitä hyötyä tästä on? Kasvattaako kärsimys minusta muka paremman ihmisen? Ei se kasvata, ei kärsmimys tuota muuta kuin katkeruuta. Tuntuu ettei millään ole mitään merkitystä. Lapsesta lähtien saanut kärsiä. Kauanko tätä pitää vielä jaksaa? Parempi vain tappaa itsensä niin pääsee pois tästä paskamaailmasta :( mistään ei saa apua.

7

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OsastO

      Varmaan voit valita jotenkin toisin, että kärsimys vähenee. Me kaikki voidaan. Vai etkö tajua että mistä kärsimyksesi johtuu? Tee syy ja seurausanalyysi elämästäsi ja hommaa vaikka terapeutti avuksesi, jos ei itseltäsi onnistu.
      Entinen viisas kollegani sanoi, että burn out ei ole purnnout eli purnaamista olosuhteita vastaan. Mieti siis, että miksi olet jatkuvassa hankauksessa muun maailman kanssa ja koet sen kärsimyksenä? Miten voit elää muun maailman kanssa ja/tai siitä huolimatta.

    • riippulihaksi

      joo sillalta vaan hyppäämään.

      jos olet aina samassa roolissa niin mitään ei ole tehtävissä.

      • Noohnoh

        No, paskakuutioiden ruuhkissa on vaikea olla mitenkään aito tai ainutkertainen.

        Kyllähän merkitystä voi silti löytää, mutta idiooteilta sitä on turha kysellä.


    • Hei,

      Oletko ajatellut, että voisit jutella tuntemuksistasi jonkin ulkopuolisen tahon kanssa? Ulkopuolinen tuki voisi auttaa jäsentämään ajatuksia ja myös helpottaa jaksamista. Lisäksi voisit saada vinkkejä muista avunsaantimahdollisuuksista.

      Sanoit, että et koe saavasi mistään apua. On kuitenkin olemassa monenlaisia erilaisia auttavia tahoja, joihin voit halutessasi olla yhteydessä. Tässä muutamia vaihtoehtoja:

      - Verkkokriisikeskus Tukinet, https://www.tukinet.net/. Tukinetistä saa halutessaan tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken. Keskustelut ovat luottamuksellisia. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna vuoden jokaisena päivänä kellon ympäri.

      - Jos soittaminen tuntuu sinulle sopivimmalta tavalta hakea apua, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää numerossa 010 195 202 arkisin klo 09.00-07.00 sekä viikonloppuisin ja arkipyhinä klo 15.00-07.00.

      - Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Yhteystiedot löytyvät täältä: http://www.mielenterveysseura.fi/fi/tukea-ja-apua/kasvokkain/kriisikeskusverkosto

      Voimia tilanteeseesi!

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Paskaahan tää elämä on ei töitä ei kavereita, ei tyttöystävää, pakko vaan elää ja haaveilla et viel naisen löytäs ja yksin tehdä juttuja

    • Juu mäkk miettiny sitä, oon viel tyhmä ja heikkolahjainen ns erilainen kun muut, töistä potkuja, haukutaa tyhmäksi luuseriksi kun en tee mitää ja istun kotona vaan, elämä on, apua täs hakenut, mutta kestää ennenku saa apua

    • laskesiunauksesi

      Onko sinulla vakava fyysinen sairaus? Esim. syöpä tai ALS tms.? Jos ei ole, et tiedä kärsimyksestä juuri mitään vaan ns. angstailet. Ja tämä on siis kannustava ja rohkaiseva kommentti. Count your blessings.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      133
      7290
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2660
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      267
      1290
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1059
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      171
      1000
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      71
      945
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      940
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      794
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      773
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      741
    Aihe