autokeskus.fi ei noudata kuluttajariita.fi päätöksiä

autokeskusairport

Noin 100tkm ostettu BMW autokeskuksesta ja pienen ajan päästä autosta meni jakoketju poikki, hajoittaen moottoria niin, että lasku oli autokorjaamossa n 4200€.
-autossa oli ostoketkellä täydellinen autokeskuksen h-kirja

Autoliike ei ollut alusta asti halukas korvaamaan mitään ja kuluttaja-asiamies suositteli tekemään valituksen kuluttajavalituslautakuntaan.
-autokeskus ei ottanut kuluttaja-asiamiehen kyselyihin mitään kantaa, erittäin ylimielistä toimintaa johdolta https://autokeskus.fi/autokeskus-oy/hallinto/

Kuluttajavalituslautakunnan suositus oli, että autokeskus korvaisi 2200€
Autoliike vähän välitti lautakunnan suosituksesta ja näin ollen kieltäytyi maksamasta mitään korvauksia.


Tämä varoittavana esimerkkinä kyseisestä autokaupasta ja jokainen voi itse tehdä johtopäätöksensä onko kyseinen liike luotettava ja haluaisiko asioida liikkeen kanssa, joka ei edes noudata kuluttajavalituslautakunnan päätöksistä.

14

526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vellu_pee

      Jätit jotain kertomatta.

      Korjattu kysymättä muualla?

      Huollot tehty myöhässä?

      • Rehti-Reiska

        Jeps, kaunisteltu kertomus. Varmasti totta joka sana, mutta jotain oleellista jäi puuttumaan. Autokeskuksesta voi olla mitä mieltä tahansa, mutta tuo olisi niin pöllöä toimintaa, että on vaikea uskoa. Miksi AK jättäisi kirilin esittämän 2200 euron korvauksen maksamatta? Nythän asiakas voi viedä asian käräjäoikeuteen riitana. Mitä todennäköisimmin asiakas voittaisi. AK maksaisi sitten sen 2200 euroa 5000-6000 euroa omia asianajokukuja 5000-6000 euroa vastapuolen kuluja. Ei mikään firma, joka on vähänkin suurempi, lähde tuollaiseen. Joku Rehti-Reiska -jobbari voisi niin tehdä, koska firman voi kaataa ja pöytälaatikossa on viisi uutta odottamassa. Mutta AK:n kokoinen toimija? Outoa.

        Niin, tämä analogia ei tietenkään koske Finnairia, joka katsoo että sitä eivät koske mitkään määräykset tai suositukset.


      • Teooep

        Eikös tuossa lukenut täydellinen autokeskuksen huoltokirja.


      • Kiffer

        Täydellinen Autokeskuksen huoltokirja tarkoittaa että kaikki määräaikaishuollot on tehty siellä, mutta onko jotain muuta joka on vsikuttanut vian syntyyn tehty muualla?


      • Mustallelistallevaan

        Eikös tässä ole kyse jo tehdystä kuluttajariitalautakunnan päätöksestä.


    • Hommateitoimi

      Autokeskus on tosiaan iso firma.

      Olisko johdossa vika https://www.is.fi/autot/art-2000001227281.html

    • Pieniasiakas

      Isot ne kusettaa

    • mahtijäbä

      Autokeskus rulettaa ja pikkuriikkiset asiakkaat ne piipittää. Hyvä Autokeskus!

    • Kysettajaautokeskus

      Juuri noin, ääliöt ostaa autokeskuksesta.

    • Autokeskusmyy

      Ilmainen mainos autokeskukselle.

    • Anonyymi

      Jos kerran ei maksa, niin lasku perintään. Autokeskus ei pysty kiistämään laskun
      oikeellisuutta.

      • Anonyymi

        Mikä lasku?
        Lautakunnan suositus ei ole lasku, se ei velvoita mihinkään eikä ole sellaisenaan perintäkelpoinen.

        Aloittaja voisi linkata jutun kuluttajaviraston sivuilta niin voisi muutkin katsoa ratkaisun perusteluineen.


      • Anonyymi

        Tämä vastaus on hyvä todiste, että yhtiöillä on hyvin tiedossa asian velvoittavuus. Miksi yleensä ylläpidetään jotain viranomaista, kun sitten viranomaisen päätöksellä ei ole mitään auktoriteettia? Viranomaisen päätös on yleensä velvoittava ja olen ymmärtänyt, että EU on kieltänyt sellaiset virat, jotka eivät sisällä mitään viranomaisvaltaa. Tätä taustaa vasten on hyvin kyseenalaista tehdä jotain viranomaissuosituksia. Kyse on selvästä yleisen oikeustajun vastaisesta menettelystä.


      • Anonyymi

        Sotket asioita. Suomi on täynnä erilaisia julkisoikeudellisia toimielimiä, jotka neuvovat, ohjeistavat, antavat suosituksia ja jopa ratkovat ristiriitoja. Näillä viranomaisilla on laissa määritelty tehtävä ja toimivalta. Se ei tarkoita, että näilla viranomaisilla olisi toimeenpanovalta tai tuomiovalta.

        Kuluttajariitalautakunta on tällainen elin. Sehän ei itsessään ole sellainen "viranomainen", kuten puhekielessä ymmärretään. Se on organisaatio, joka kutsuu istuntoihinsa eri toimialojen "siviiliasiantuntijoita" (=ei-viranomaisia) ja antaa kuluttajariitoja koskevia suosituksia. Noin 80% yrityksistä noudattaa näitä suosituksia, mikä kertoo Suomessa vallitsevasta korkeasta etiikasta. Se 20% ovat sitten eri juttu, siihen kuuluu lähinnä rupusakkia ja roskafirmoja, kuten Finnair...

        Kuluttajariitalautakunta on yksi parhaista byrokratian edustajista. Sen avulla kuluttaja saa asiantuntija-arvion riidastansa ilman ylimääräisiä kustannuksia. Paljon parempi vaihtoehto, kuin mennä käräjäoikeuteen häviämään ja maksaa siitä 8000-12000 euroa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      15
      1730
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      140
      1712
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      304
      1352
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1098
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1086
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      132
      984
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      935
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      915
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      77
      897
    Aihe