Mikä on Jeesus-nimen oikea lausumistapa Suomessa?

Raamatussa ei ole tästä asiasta oppia. Eikä alkuseurakunnassa setvitty ko. Raamatun ulkopuolisia kysymyksiä. Asia on kuitenkin saanut aikaan hämmennystä joidenkin kohdalla. Sen tähden tarvitaan tämä selonteko asiasta:

Alkuseurakunnan aikana Jeesus-Nimi lausuttiin juutalaisten keskuudessa heprealaisittain ”Jeshua”, ja pakanuudesta kääntyneiden joukossa kreikkalaisittain ”Iesus”. Molemmat lausumismuodot olivat käytössä, mutta kreikankielinen lausumistapa oli yleisin, paitsi aivan alussa, jolloin kaikki kristityiksi tulleet olivat juutalaisia.
– Huomaa, että suomalaisittain lausuttuna Jeesus-nimi on lähes sama kuin kreikkalaisittain.
Alkuseurakunnan aikana sivistyskielenä oli kreikka. Paavalikin puhui kreikkaa pakanamailla. Hän kirjoitti kirjeensä kreikaksi. Pakanuudesta kääntyneet eivät ymmärtäneet hepreaa. Kreikkalainen Iesus-Nimi oli siis yleisesti käytössä. Mutta messiaanisten juutalaisten keskuudessa käytettiin myös Jeshua-Nimeä.
Alkuseurakunnan Raamattu oli septuaginta (Vanhan Testamentin kreikannos 200 luvulta eKr.).
Alkuseurakunnan aikaisessa Israelissa asui paljon juutalaisia, jotka olivat palanneet sinne maanpakolaisuudesta. Monet heistä olivat kadottaneet hepreankielen taitonsa. Kreikankieliset koulut olivat usein juutalaislastenkin opinahjoja. Apt.2:6-11 kertoo, että diasporassa asuvat juutalaiset olivat omaksuneet asuinmaansa kielen. Israelissa on tänä aikana lähes sama tilanne. Tosin kreikankielen tilalla yleiskielenä on Englanti. Jeesuksen nimi lausutaan siellä myös yleisesti englanniksi, Jesus Christ, joka on paljon kreikkalaista ja suomalaista lausumismuotoa kauempana hebrealaisesta muodosta.

Jotkut ylipapitkin olivat silloin saddukeuksia, kreikkalaisen kulttuurin ja kielen omaksuneita. Oletettavasti Jeesus puhui heidän kanssaan kreikkaa. Tuomioistuinten virallinen kielihän oli kreikka. Paavalia luultiin eräässä vaiheessa egyptiläiseksi kansankiihottajaksi. Mutta kuultuaan, että hän puhui kreikkaa, asia selvisi. ”Osaatko sinä siis kreikkaa? Etkö olekaan se egyptiläinen…” Apt.21:37-40. Mutta juutalaisille hän puhui hepreaa. Apt.22:2.
”Maailmassa on, kuka tietää, kuinka monta eri kieltä, mutta ei ainoatakaan, jonka äänet eivät ole ymmärrettävissä.” 1 Kor.14:10.

Opetuslasten nimetkin joskus kreikkalaistettiin. Simonista tuli Pietari. Simon on hepreaa., Pietari kreikkaa. Sauluksesta Paavali. Saul on hepreaa, Paavali kreikkaa. Ym. Matt.16:16-18 ja Apt.13:9.

Mutta näitä nimioppi-kysymyksiä ei ole annettu seurakunnalle oppiasioiksi, kuten esim. Kristuksen opin alkeet, parannus, kaste yms. Hebr. 6. Nimikiistat (1 Tim. 6:4) ovat useinkin uskonnollisia opintuulia, joilla ei ole ikuisuusarvoa. ”Tieto katoaa” . 1 Kor.13:8.
”ettemme enää olisi alaikäisiä, jotka ajelehtivat ja joita viskellään kaikissa opintuulissa ja ihmisten arpapeleissä ja eksytysten kavalissa juonissa” (Ef.4:14).
Sen tähden: ”Valvokaa ja rukoilkaa!”

Kopsasin täältä:
http://Jeesus-on-Herra.com/jeesus-nimen-oikea-lausumistapa/?fbclid=IwAR033cAgRXuIFul3sqASG6AGJd4ntQvxVYST1fHwm_358nQQwTzxyOJ28sI

/
34124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Totta.
Judaistisissa piireissä olevat hehkuttavat Jeshuaansa ja luulevat siten olevansa muita pyhempiä.

Äänestä

Ihan sama muuten miten lausut, mutta ihmisille on hämmentävää Suomessa hebreankielen Jeshua.

Kuuntele hengellinen pyhä laulu:
https://youtu.be/f875G2tK3hE

Äänestä
  • "Ihan sama muuten miten lausut, mutta ihmisille on hämmentävää Suomessa hebreankielen Jeshua."

    Suomessa sanotaan Jeesus, kun puhutaan suomea. Nämä Jeshua sanan käyttäjät eivät edes osaa oikeasti hebreaa, lähinnä vain muutamia sanoja. Jos he osaisivat, niin he eivät yrittäisi päteä sillä suomenkielisessä keskustelussa. Kielitaitoa käytetään niiden kanssa, jotka kyseistä kieltä puhuvat.

    Äänestä

Jehoshua* ha Mashiash ha Notzri Bar Miriam (*Lausutaan lähes kuin Joosua)
= Jeesus Kristus Marian poika Nasaretilainen

1. Shimon "Keefa" bar Johanan (tai bar Jona) = Simon Pietari "Kallio"
2. Andreia bar Johanan (tai bar Jona) = Andreas
3. Jaqov bar Zevadjahu = Jaakob "Ukkosenjylinä"
4. Johanan bar Zevadjahu = Johannes "Ukkosenjylinä"
5. Mattit(jahu) "Leevi" bar Hilfai = Matteus Alfeuksen poika
6. Jakov bar Hilfai = Jaakob Alfeuksen poika
7. Jehuda "Taddai" bar Jakov bar Hilfai = Juudas "Lempeä"
8. Johanan Tauma (bar Hilfai? Ehkä?) =Juudas Tuomas
9. Simon "Kannaim" (bar Hilfai? Ehkä?) = Simon "Kiivas"
10. Natanael bar Talmai ha Zada = Natanael/Bartolemaius
11. Filippos ha Zada* (*Betsaida) = Fikippus Betsaidasta
12. Jehuda bar Simon ha Kerijot = Juudas Iskariot

Äänestä

Mikä lienee ollut aikalaisten nimitys, onko sillä väliä, se tiedetään melko varmasti että sen niminen sanan julistaja on elänyt, roomalaisten kirjoituksetkin todistavat, ristiinnaulittiin kansan villitsijänä.
Itse luonehtisin jeesusta matkasaarnaajaksi.

Äänestä

Room.15:12 Biblia (1776) Ja taas sanoo Jesaias: Sen pitää oleman Jessen juuren, joka on nouseva pakanoita hallitsemaan, jonka päälle pakanat toivoman pitää. Jes.11:1,10. Ilm.5:5. 22:16

Äänestä

Jeesus Kristus on Herra!

Äänestä

Jeesus Nimi lausutaan suomeksi Jeesus. Tässä Nimessä ovat suomalaiset tähän asti pelastuneet.

Vain helluntailaiset kyseenalaistavat Jeesus Nimen, jota tämäkin aloitus edustaa.

Helluntailainen eksytys on ovelaa, mutta kun sen on kerran eksytykseksi tunnistanut ja tietää sen todelliset juuret (Vapaamuurarit, Ku klux klan), näitä kirjoituksia lukee avoimin silmin, nähden selkeän tarkoituksen, sanojen taa.

Areiolaisuus on jo kaluttu, nyt hämmennetään eksytettäviä sillä, kuka on Jeesus. Hiljaa ohjataan pois Jeesus Nimestä, niin, että lopulta eksynyt ei enää tiedä kuka Hän on: joku Joosua tai Jeesua tai... Näin myös vesitetään Raamatun muuta uskottavuutta, tämähän on se, johon te näillä kysymyksillänne olette seuraavaksi johdattamassa. Kyllä. Ette te jokaista petä.

Te ette voi pettää niitä / meitä jotka teidät, hellarit tuntevat.

Äänestä
  • "Te ette voi pettää niitä / meitä jotka teidät, hellarit tuntevat."

    Heh. Juuri todistit, ettet tunne. Nevöhöörd tuollaista potaskaa hellareissa.

    Äänestä

  • Pitihän se yksi helluntailaisista valehtelija tulla joukkoon. Ei helluntailaiset takerru nimeen vaan puhuu reilusti Jeesus.
    Valheen isä paholainen laittoi sanat suuhusi, sillä hän on ollut valehtelija alusta asti. Sinä vain toteutit isäsi tahtoa.

    Äänestä

Suomen suurin ja pahin eksytysliike on ev.lut. kirkko lapsikasteineen ym. sakramentalismikultteineen.
Eroa kirkosta:
http://www.eroakirkosta.fi

Äänestä

Jeesus on kaikkialla tunnettu Pelastajamme, taivaan ja maan Luoja. Hän on Taivaan ja maan Herra, kuningasten Kuningas ja herrojen Herra.

Äänestä

Voihan Yahashua!

Äänestä

Jeesus elää!

Äänestä

Jeesus on suomalaisten suussa se oikea ja ei pidä pelätä etteikö Kuningas osaa kieliä ...

Äänestä

Ihsous Nazoraois toteaa :

Minä, Jeesus, lähetin enkelini todistamaan näitä teille seurakunnissa. Minä olen Daavidin juurivesa ja hänen suvustansa, se kirkas kointähti.

Kointähti a.k.a. Lucifer a.k.a. Heylel Ben Shahar

Äänestä

Kyse on siitä nimestä, jolla mielen ymmärrys kohtaa raamatullisen välimiehen, sijaisen, Ylimmäisen papin, eli Jeesuksen.
Eli se persoonaan näkevä ihminen, sydämestään lausuu nimeksi se riittäköön.
Kielessä ja murteissa voi olla painatuseroja - mutta kohde ratkaisee.
Ja voimmehan miettiä sitäkin näin verrokkina. Eli otetaan "kuurojenkieli". Onhan sekin kieli.
Ja siinä sana Jeesus, Jeshu, tai mikä nyt kenkin huulilla "muka" on se oikea, niin siinä sana - Jeesus - käy viitomaa - jossa naulat piirretään kämmeniin. Ja kas' se on siinä se.
Kuuro ymmärtää - kenestä on kyse, eli se -----kohde---..

Ymmärtääkö tämän aloittaja? Ei se, mitä kieli sopertaa ja yrittää muodostaa jonkun mielipidenimen, ole välttämätön sana "oikeana". Vaan se kohteen käsittäminen, siinä on tämä nimen käytön ideaalinen tosi.

Äänestä

Jes.9:5 Biblia (1776) Sillä meille on lapsi syntynyt, ja poika on meille annettu, jonka hartioilla herraus on: ja hänen nimensä kutsutaan Ihmeellinen, Neuvonantaja, Väkevä Jumala, Ijankaikkinen Isä, Rauhan päämies. Kirjoitetaan: Iankaikkinen. Tuom.13:18 Herran enkeli vastasi hänelle: Minkätähden kysyt minun nimeäni? Se on ihmeellinen. Ps.8:6. Sananl.8:22

Äänestä

Sak.14:9 Herra on oleva koko maan kuningas. Sinä päivänä on Herra oleva yksi ja hänen nimensä yksi. Joh.10:16

Äänestä

"Kohde ratkaisee", ei nimen lausumuismuoto. Oikein aloittaja ja monet muut kirjoittivat.
Judaistiset jeshualaiset ovat pelkkiä riitaisuuden aiheuttajia.

Äänestä

1Kor.8:4-6. 12:4-6. Ef.4:5 yksi Herra, yksi usko, yksi kaste.

Äänestä

2Moos.20:3. 5Moos.5:7. 32:39 Katsokaa nyt, että minä, minä olen, eikä yhtäkään jumalaa ole minun rinnallani. Minä kuoletan ja minä teen eläväksi, minä lyön ja minä parannan; eikä ole sitä, joka pelastaisi minun käsistäni. 5Moos.4:35. 1Sam.2:6. Hoos.6:1

Äänestä

Yhden Herran lisäksi mainitaan "yksi Jumala". Efes. 4:5,6.

Äänestä

On Isä, Poika ja Pyhä Henki.

Äänestä

Vasaralla sormeen lyötäessä on suomessa yleensä tapana sanoa: voihan dziizus, useimmat kyllä vielä vahvistavat lausumistapaansa Perkeleellä.

Äänestä

Avaavaa opetusta aloituksessa.
Kiitti vaan, mutta minä en suosutisi kuuntelemaan sellaista, joka jeshuastelee eikä voi käyttää selvästi Jeesuksen nimeä.

Äänestä

Suostuisi, tarkoitin edellisessä.

Äänestä

Jes.7:14. 8:8. Matt.1:23 Biblia (1776) Katso, neitseen pitää raskaaksi tuleman ja synnyttämän Pojan, ja hänen nimensä pitää kutsuttaman Emmanuel: se on niin paljon sanottu: Jumala meidän kanssamme.

Äänestä
  • valhehebrealainen eli antti wuoltee taas kerran silppuamassa Raamattua. Yksyisenä yönä antti ukko teki pimeyden tekoja ja astui "hebrealaisuuteen".

    Äänestä

Eikö teillä ole tärkeämpiä jutun aiheita kuin joku nimen lausumismuoto?
Ei sellaisesta tarvitse edes keskustella, vaan ojentaa jeshualaisia käyttämään oman kansan kieltä.

Äänestä

Totta on. Ei tämä ole edes keskustelun arvoista. Suomessahan kuuluu puhua suomeksi. Ruotsissa ruotskiksi jne.

Äänestä

Mark.12:29 Biblia Mutta Jesus vastasi häntä: tämä on kaikkein suurin käsky: kuule Israel, Herra meidän Jumalamme on yksi. Sak.14:9. 5Moos.6:4.

Äänestä

Abba: 1. 1sä, Raamatussa Uudessa testamentissa Jumalan puhuttelusana, jota käytettiin myöhemmin puhuteltaessa piispoja ja patriarkkoja. Mark.14:36. Room.8:15. Gal.4:6

Äänestä

Jeshua tarkoittaa Jumala auttaa siis oikea Jumala ei Jumalan välimies Jeesus lahkojulistaja.

Jeesus matkasaarnaaja sanoi" rukoilkaa minun nimessäni eli Jeshua niin kaikki teille annetaan" nimi on tärkeä ei matkasaarnaaja. Myös juutalaiset rukoilevat Jeshua eli Jumala auttaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Raamatussa ei ole tästä asiasta oppia. Eikä alkuseurakunnassa setvitty ko. Raamatun ulkopuolisia kysymyksiä. Asia on kuitenkin saanut aikaan hämmennystä joidenkin kohdalla. Sen tähden tarvitaan tämä selonteko asiasta:

Alkuseurakunnan aikana Jeesus-Nimi lausuttiin juutalaisten keskuudessa heprealaisittain ”Jeshua”, ja pakanuudesta kääntyneiden joukossa kreikkalaisittain ”Iesus”. Molemmat lausumismuodot olivat käytössä, mutta kreikankielinen lausumistapa oli yleisin, paitsi aivan alussa, jolloin kaikki kristityiksi tulleet olivat juutalaisia.
– Huomaa, että suomalaisittain lausuttuna Jeesus-nimi on lähes sama kuin kreikkalaisittain.
Alkuseurakunnan aikana sivistyskielenä oli kreikka. Paavalikin puhui kreikkaa pakanamailla. Hän kirjoitti kirjeensä kreikaksi. Pakanuudesta kääntyneet eivät ymmärtäneet hepreaa. Kreikkalainen Iesus-Nimi oli siis yleisesti käytössä. Mutta messiaanisten juutalaisten keskuudessa käytettiin myös Jeshua-Nimeä.
Alkuseurakunnan Raamattu oli septuaginta (Vanhan Testamentin kreikannos 200 luvulta eKr.).
Alkuseurakunnan aikaisessa Israelissa asui paljon juutalaisia, jotka olivat palanneet sinne maanpakolaisuudesta. Monet heistä olivat kadottaneet hepreankielen taitonsa. Kreikankieliset koulut olivat usein juutalaislastenkin opinahjoja. Apt.2:6-11 kertoo, että diasporassa asuvat juutalaiset olivat omaksuneet asuinmaansa kielen. Israelissa on tänä aikana lähes sama tilanne. Tosin kreikankielen tilalla yleiskielenä on Englanti. Jeesuksen nimi lausutaan siellä myös yleisesti englanniksi, Jesus Christ, joka on paljon kreikkalaista ja suomalaista lausumismuotoa kauempana hebrealaisesta muodosta.

Jotkut ylipapitkin olivat silloin saddukeuksia, kreikkalaisen kulttuurin ja kielen omaksuneita. Oletettavasti Jeesus puhui heidän kanssaan kreikkaa. Tuomioistuinten virallinen kielihän oli kreikka. Paavalia luultiin eräässä vaiheessa egyptiläiseksi kansankiihottajaksi. Mutta kuultuaan, että hän puhui kreikkaa, asia selvisi. ”Osaatko sinä siis kreikkaa? Etkö olekaan se egyptiläinen…” Apt.21:37-40. Mutta juutalaisille hän puhui hepreaa. Apt.22:2.
”Maailmassa on, kuka tietää, kuinka monta eri kieltä, mutta ei ainoatakaan, jonka äänet eivät ole ymmärrettävissä.” 1 Kor.14:10.

Opetuslasten nimetkin joskus kreikkalaistettiin. Simonista tuli Pietari. Simon on hepreaa., Pietari kreikkaa. Sauluksesta Paavali. Saul on hepreaa, Paavali kreikkaa. Ym. Matt.16:16-18 ja Apt.13:9.

Mutta näitä nimioppi-kysymyksiä ei ole annettu seurakunnalle oppiasioiksi, kuten esim. Kristuksen opin alkeet, parannus, kaste yms. Hebr. 6. Nimikiistat (1 Tim. 6:4) ovat useinkin uskonnollisia opintuulia, joilla ei ole ikuisuusarvoa. ”Tieto katoaa” . 1 Kor.13:8.
”ettemme enää olisi alaikäisiä, jotka ajelehtivat ja joita viskellään kaikissa opintuulissa ja ihmisten arpapeleissä ja eksytysten kavalissa juonissa” (Ef.4:14).
Sen tähden: ”Valvokaa ja rukoilkaa!”

Kopsasin täältä:
http://Jeesus-on-Herra.com/jeesus-nimen-oikea-lausumistapa/?fbclid=IwAR033cAgRXuIFul3sqASG6AGJd4ntQvxVYST1fHwm_358nQQwTzxyOJ28sI

/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu