Oletteko kuulleet sanan 'esikoislestadiolainen'?
He itse kertovat nettisivullaan olevansa evankelisluterilaisen kirkon sisällä toimiva herätysliike?
Syrjintää ja sivistymättömyyttä on siis sivistysvaltiossamme vieläkin olemassa uskonharhojen kyllästämissä ihmisissä.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f1f79dd4-f2a4-4c3c-85cc-ae98776eec1b
'Tuppukyliä' olemassa vielä Suomessakin.
19
80
Vastaukset
- Anonyymi
Olet suvaitsematon. Niillä on oikeus kieltäytyä saastaisen Suomen moraalirappiosta.
- Anonyymi
he-ma kirjoitti:
Sait juuro 10 ISIS-pistettä ja papukaijamerkin, jolla voit lunastaa hiekkalaatikkopaikan.
Sinne sinun hiekkalaatikkoosi en halua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinne sinun hiekkalaatikkoosi en halua.
Te kristityt ääliöt ja lahkojenenne kusettamat saatte elää harhoissane ihan vapaasti. Te ette kuitenkaan saa tyrkyttää tapojanne toisille, eivät homotkaan tyrkytä tapojaan heteroille tai toisinpäin. Leikkikää uskovaiset vain siellä omalla hiekkalaatikollanne keskenänne.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Te kristityt ääliöt ja lahkojenenne kusettamat saatte elää harhoissane ihan vapaasti. Te ette kuitenkaan saa tyrkyttää tapojanne toisille, eivät homotkaan tyrkytä tapojaan heteroille tai toisinpäin. Leikkikää uskovaiset vain siellä omalla hiekkalaatikollanne keskenänne.
Emme halua sinne sinun hiekkalaatikkoosi leikkimään. Siksi lestadiolaiset eivät paikalle tulleet ja se on oikein se.
- Anonyymi
Esikoislestadiolsiset ry on kirkon ulkopuolella toimiva vapaakirkko (omat sakramentit). Esikoiset ry on puolestaan ev lut kirkon sisällä toimiva heratysliike.
Jako on syntynyt vastikään tapahtuneen hajaannuksen vuoksi. - Anonyymi
Tarkennus. Tuurea boikotoinut Pohjois-Karjalan ryhmä kuuluu Esikoislestadiolaiset ry:hyn. Nämä ovat juuri noita ev lut kirkosta eronneita jyrkän uskonnollisia vapaakirkollisia, joilla omat kirkonmenot ja sakramentit.
Kristinuskonharhaisten epäjumala on siis epäonnistunut taas kerran, kun ei onnistunut ohjeistamaan ihmiskuntaa selvillä ohjeilla.
Itse luokittelen tuollaisen jumalehdokkaan suoraan roskakoriin kuuluvaksi epäjumalaksi.he-ma kirjoitti:
Kristinuskonharhaisten epäjumala on siis epäonnistunut taas kerran, kun ei onnistunut ohjeistamaan ihmiskuntaa selvillä ohjeilla.
Itse luokittelen tuollaisen jumalehdokkaan suoraan roskakoriin kuuluvaksi epäjumalaksi."Kristinuskonharhaisten epäjumala on siis epäonnistunut taas kerran, kun ei onnistunut ohjeistamaan ihmiskuntaa selvillä ohjeilla."
Tässä on nyt pieni väärinkäsitys. Jumala antoi aivan selkeät ohjeet, mutta ihmiskunta sitten tyri niiden vastaanottamisessa.
https://www.youtube.com/watch?v=nXeTsWGPT0w
Sitten toisella yrittämällä aivan selkeisiin ohjeisiin tuli vähäisiä katolisten lisäyksiä (99.99%), jonka vuoksi ohjeet meni hieman sekaisiksi. alkuperäinen versiohan meni suurinpiirtein näin:
"Ja hän viskasi hopearahat temppeliin, lähti sieltä, meni pois ja hirttäytyi. ... Ja tehkää tämä, koska tunnette tämän ajan, että jo on hetki teidän unesta nousta; sillä pelastus on nyt meitä lähempänä kuin silloin, kun uskoon tulimme.... tehkää kaikki nurisematta ja epäröimättä... tehkää tämä minun muistokseni."- Anonyymi
he-ma kirjoitti:
Kristinuskonharhaisten epäjumala on siis epäonnistunut taas kerran, kun ei onnistunut ohjeistamaan ihmiskuntaa selvillä ohjeilla.
Itse luokittelen tuollaisen jumalehdokkaan suoraan roskakoriin kuuluvaksi epäjumalaksi.Sinulta ei kysytä.
Anonyymi kirjoitti:
Sinulta ei kysytä.
Oivallinen uskonharhoissaan rypevä keskustelija siinä yrittää hienostuneesti peittää lähimmäisenrakkauttaan.
- Anonyymi
Uskovaisille sopiva ohje tosiaankin:
"Ja hän viskasi hopearahat temppeliin, lähti sieltä, meni pois ja hirttäytyi. Tehkää siis te myös samoin, sillä tarina Jeesuksesta ja hänen 12 karvaisesta hulttiosta on pelkkää puppua ja kirkkoisien satuja.- Anonyymi
Valheesi ei hetkauta.
- Anonyymi
Juudas hirttäytyi, ei Jeesus tietenkään. Hän kuoli sinnkin parjaajan puolesta, jotta pääsisit uskon kautta Jeesukseen taivaaseen. Ellei usko kelpaa, on kadotus ja ikuinen pimeys vastassa. Sitä ei kukaan kellekään toivo.
- Anonyymi
Jeesus kuoli sadussa, että sinä voit rahoittaa loisia, eli pappeja ja pastoreita sekä rahanahneita lahkoja.
- Anonyymi
"Ellei usko kelpaa, on kadotus ja ikuinen pimeys vastassa."
Valitettavasti sinä olet jo siellä pimeydessä, etkä sitä itse edes huomaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jeesus kuoli sadussa, että sinä voit rahoittaa loisia, eli pappeja ja pastoreita sekä rahanahneita lahkoja.
Valheesi ei hetkauta yhtään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Valheesi ei hetkauta yhtään.
Minua hetkauttavat ainoastaan pastoreiden valheet, joita he sieltä puhujakorokkeelta launataiaamuisin lipevän valheellisen kielensä kanssa suustaan suoltavat ulos.
- Anonyymi
Lestaatiolaisuus on mielisairautta.
T: Iloinen nauraja
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial201761Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1441738Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3181413Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221108Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2091102- 1391048
- 285975
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3945- 11945
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49898
