Jaakko

Masentavaa

Olen 50 ritas vanha. Alkaa tuo vanhuus jo vaikkuttamaan. Ensin tukka on jo harventunut, ja harmaantunut. En tiedä kuinka jatkaa eteenpäin. Siis oilen mies.

14

732

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minusta voisit päättää ryhtyä seksikkääksi seniorikansalaiseksi. Olo tuntuisi varmaan heti paljon paremmalta.

      Sitä paitsi voiko 5-kymppinen olla vanha?

      • Heippä

        Anteksi, mutta kyllä ihminen voi tuntea itseänsä jo vanhaksi 50 vuotiaana. Varsinki jos rupeaa tuntumaan pikasen pumpusta. En tarkota että olisin jo ikäloppu. Esimerkisti minun ikäiseni on jo vaikea tutustua uusiin nais ystävisiin.


      • Nuori sielu

        Enpä tiedä onko viiskymmpinen mies vanha,kai on jos itse tuntuu siltä,mutta vuodet on numeroita.Itse olen viiskasi nainen ja täytyy todeta että useimmat ikäiseni miehet ovat jotenkin "ukottuneet",miksi,?


      • Puskasta huhuilija

        Henkisesti voi tuntea itsensä vanhaksi vaikka kolmekymppisenä ja jos ei kuntoaan hoida, niin fyysisestikin. Ja kaikki se elämän tuska ja rankat kokemukset itsellä tai lähipiirissä,
        vanhentaa ja näkyä naamasta ja olemuksesta.

        Mutta nyt kun kevät tulee ja tuo valoisuus saa ainakin minut nuortumaan 10 vuodella, henkisesti. En tiedä, näkyykö se naamasta...


      • Kilometrit
        Puskasta huhuilija kirjoitti:

        Henkisesti voi tuntea itsensä vanhaksi vaikka kolmekymppisenä ja jos ei kuntoaan hoida, niin fyysisestikin. Ja kaikki se elämän tuska ja rankat kokemukset itsellä tai lähipiirissä,
        vanhentaa ja näkyä naamasta ja olemuksesta.

        Mutta nyt kun kevät tulee ja tuo valoisuus saa ainakin minut nuortumaan 10 vuodella, henkisesti. En tiedä, näkyykö se naamasta...

        Anteeksi mutta kävelen joka päivä 8 Km. Pitäisi riittää.


      • optimisti-orvokki
        Heippä kirjoitti:

        Anteksi, mutta kyllä ihminen voi tuntea itseänsä jo vanhaksi 50 vuotiaana. Varsinki jos rupeaa tuntumaan pikasen pumpusta. En tarkota että olisin jo ikäloppu. Esimerkisti minun ikäiseni on jo vaikea tutustua uusiin nais ystävisiin.

        Taas tekee mieleni väittää vastaan sinulle. Ikä on asennekysymys. Tutustumisen vaikeus on kaiketi enemmän henkilö- kuin ikäkysymys. Jos uuden naisystävän haluat, käypä valitsemassa mieleisesi tuolta treffipalstalta. Tai lähde liikkeelle ihan mihin tahansa aikuisille tarkoitettuihin tapahtumiin. Me tytöt otamme sinut ilomielin mukaan joukkoomme ja joku saattaa ryhtyä sinua vokottelemaan - ainakin jos annat siihen tilaisuuden.

        Teidän miestenhän on helpompaa tutustua toista sukupuolta oleviin uusiin ystäviin kuin saman ikäisillä naisihmisillä. Naiset ovat ilmeisesti paljon miehiä aktiivisempia
        monissa asioissa.

        Pistäpä pilkettä silmäkulmaan ja lähde liikkeelle.
        Anna elämälle uusi tilaisuus ja tee joku nainen onnelliseksi siinä samalla kun itsesikin. ;))

        Aurinkoista kevättä ja sydämentykytyksiä.;)


      • sama täällä
        Nuori sielu kirjoitti:

        Enpä tiedä onko viiskymmpinen mies vanha,kai on jos itse tuntuu siltä,mutta vuodet on numeroita.Itse olen viiskasi nainen ja täytyy todeta että useimmat ikäiseni miehet ovat jotenkin "ukottuneet",miksi,?

        Totuus on se,että alat muuttua näkymättömäksi. Oletko jo huomannut oireita? Kukaan ei vilkaise, kun kuljet ohitse. siitä se alamäki alkaa.


    • plunger

      Se että tukka harvenee, ei ole yksikäsitteisen selvä vanhuuden merkki, alkavat jotkut miehet tulla kaljuksi jo 3-kymppisinä.
      Hiusten harmaantuminen taas on geeniperimän tulos ja merkit tulevat usein paljon ennen 50 ikää. Naisten mielestä harmaa on paremmin miellyttävä kuin rasite lainkaan.
      Jatka niin kuin ennen, oli tukka päässä tai pois, oli harmaa ei ei, se ei arvoa laske eikä merkitse että vanhuus ja pysähtyneisyys alkoi.

      • tuntematon ehkä

        Tunsin nuoruudessani miehen, jolla hiukset olivat harvat jo 20-kymppisenä, sen ikäiselle se on ongelma, ei todellakaan voi olla ongelma 50 miehelle.

        Harmaasta tukastakin: mitä se haittaa? Me monet naiset värjäämme tukkaamme lähes koko aikuisen ikämme. Minunkaan alkuperäistä väriä ei kukaan muista; on ollut 18-vuotiaasta asti pikkusen punertava, luulevat omaksi värikseni kun on muutama pisamakin. Totuus on kuitenkin, että kyllä se harmaa juurikasvu näkyy jos ei tukkaa värjää kerran kuussa.

        Ei me naiset/miehet saada ottaa ulkonäköpaineita kun olemme iältämme jo aikuisia!!!


    • ????!

      Joopa. Olinkin huomaavinani kirjoituksestasi sen vanhuuden tulon! Et osannut päättää oletko rietas vai risat! Ja oliko se lopussa, että olit eilen mies?

      Älä suotta masennu. Kyllä sinulla on vielä paljon hauskaa edessä, vaikka tukka onkin jo takana. Tsemppiä!

    • Nanni

      siis 50 se elämä vasta alkaa, usko pois, puhun
      kokemuksesta. Eivät leoparditkaan pääse pilkuistaan!
      Vanhuus alkaa vasta tuossa 100 paikkeilla ja
      siihen on aikaa vielä toiset mokomat 50 vuotta.

    • sirisiri

      50-60 eikä siitäkään vanhempi ole vanha mies, paitsi ehkä "ajatuksiltaan."

      Minua ei kiinnosta, oletko rikas, mutta jos olet rietas niin ehkäpä olet väärällä palstalla. Eikä rikkaus enää 50 iässä enää kiinnosta kait enää ketään, vaan se ihminen, joka on sanomiensa takana.

    • Rudi

      Kun kerta näytät jo kontillasi olevan

    • Nimetön

      Olen vähän ulkoimailta, 51 v vanha, perhenemäntä
      mutta .... olisi kiva keskustella asioista ja
      ihmisistä ... joskus on noin yksinäistä ... kuten
      täällä hetkelläkin ...
      odotellaan ..........

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      84
      6017
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      321
      5444
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      51
      4764
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      313
      3675
    5. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      1
      2247
    6. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      136
      2152
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      101
      1264
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      8
      962
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      157
      866
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      56
      743
    Aihe