Onko Joulupukki ja noita rasistinen elokuva?

Anonyymi

Eräs vauva.fi -sivustolla kirjoitti näin: "Elokuvassahan esiintyy saamelaiseen miehen kansallispukuun sonnustautunut shamaani eli tietäjä, joka loukkaavasti kutsutaan noidaksi ja vieläpä kuvataan irvokkaasti kurittomaksi keppostelijaksi. Lisäksi jo elokuvan nimessa lapintietäjien käyttämää Suomen alkuperäisväestön lyömäsoitinta kutsutaan elokuvassa noitarummuksi ja sille annetaan elokuvassa keskeinen asema mikä täyttää kulttuurisen riiston appropriaation merkit sillä tietääkseni sen enempää tarinan kirjottanut lastenkirjailija Mauri Kunnas kuin elokuvan ohjannut Pekka Lehtosaari eivät tietääkseni ole sen enempää saamelaisia eikä elokuvan tekemiseen tai siinä käytettyihin elementteihin ole annettu saamelaisyhteisön suostumusta. Elokuva on siis aikoinaan tehty luvatta ja sillä rahastetaan röyhkeästi alkuperäiskansan kulrtuurisella omaisuudella. Vielä törkeämpää on että tätä elokuvaa esitetään joka vuosi uskollisesti Ylen kanavalla vaikka koko Joulupukin ympärillä pyörivä turistibisnes on ollut vuosia haitaksi Lapin saamelaisväestölle."

1

1951

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saamelaisten oma nimitys noidilleen oli noaidi, joten suomen sukulaissana "noita" ei ole mitenkään loukkaava tai ulkopuolinen. Saamelaiskielet ovat suomelle sukua, ja suomen noita-sana perustuu samaan muinaiseen kantasanaan kuin saamen noaidille.

      Koska noita-sana ei ole loukkaava, ei noitarumpukaan ole loukkaava. Oikea nimitys rummulle olisi saamesta lainattu "kannus" (guovddas). "Noitarumpu" on epäaito, tutkijoiden keksimä nimitys, mutta se ei ole loukkaava. Rumpu-sana kun on moderni skandinaavinen lainasana, jota ei muinoin tunnettu.

      Älkää unohtako, että suomalaiset ovat sukulaiskansa, eivät täysin vierasta ryhmää. Suomalaiset ja saamelaiset esivanhempineen ovat alun perin olleet samaa kansaa ja asuneet toistensa lähettyvillä vuosituhannet, sekoittuneet keskenään, käyneet kauppaa, kiistelleet keskenään, olleet sovussa ja tunteneet toisiaan. Suomalaiset eivät katso saamelaisuutta täysin ulkoa. Ne jotka katsovat, eivät tunne itseään ja omia juuriaan. Mitä pohjoisemmaksi mennään, sitä enemmän suomalaisilla on saamelaista sukutaustaa, saamelaisperäisiä lainasanoja, saamelaisperäisiä tapoja ja perinteitä, ja niin edelleen. Etelän saamelaiset ovat menettäneet saamelaisuutensa ja siten "kadonneet" saamelaisten sisäpiiristä, mutta sukuina ja sukulinjoina he eivät ole kadonneet mihinkään, vaan elävät suomalaisina, osa edes tietämättä taustaansa.

      Elokuvan noita ei välttämättä edes ole saamelainen. Hän on vain jokseenkin saamelaisvaikutteinen ylei-euraasialainen shamaani. Hänen kuvaamisessaan on jopa voitu välttää liian selvää saamelaisuuteen rinnastumista. Hän on myös höperö ja hauska, ja paljastuu oikeamieliseksi ja hyväsydämiseksi. Hän ei ole demoninen paholaisen apuri, kuten noidat kristinuskossa leimattiin. Hän ei ole "kade" tai porovaras, eikä ammu noidannuolia viattomiin, kuten saamelaiset noidat joskus suomalaisissa saduissa. Minusta on hienoa, että saamelaista muistuttava hahmo tulee tällä tavalla myönteisesti esille lasten piirretyssä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1275
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      891
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      716
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      656
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      632
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      606
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      587
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      535
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      463
    10. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    11. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      437
    13. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      113
      434
    15. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      19
      430
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      427
    17. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      417
    18. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    19. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      390
    20. Veikkauksen asiamiehen provikat?

      Minkä verran peliautomaatin pitäjä saa peliautomaatin tuotosta?
      Maailman menoa
      28
      379
    Aihe