Mitä voin tehdä, kun kaverini on masentunut?

Anonyymi

Hei!
Täällä kirjoittaa 15.v tyttö ja kaverini on 16.v ja tyttö myös. Olemme samalla luokalla ja olen tuntenut hänet kolmosluokasta asti. Hän on aina ollut pirteä ja iloinen. Mutta nyt viimeisen puolenvuoden aikana olen huomannut isoja muutoksia. Hän pukeutuu lähes aina mustiin, on alakuloinen ja väsynyt, hakeutuu usein omiin oloihinsa, on alkanut kokeilla tupakkaa, on hiljainen, ei muista asioita ja olen muutaman kerran nähnyt viilto jälkiä ranteissa ja nilkoissa. Olen todella huolissani kaveristani ja olen yrittänyt puhua hänelle ja kysyä onko kaikki hyvin, mutta juuri mitään en ole irti saanut. Hän käy psykologilla ja terveyden hoitajalla useasti, koska hänet kai pakotetaan sinne, koska hän aina itse sanoo, että vihaa käydä siellä ja ei ikinä pupu heille oikeasti mitään. Vaikka hänen vanhempansa ja psykologi tietävät hänen tilanteensa ja hän saa apua hän vaikuttaa siltä ettei halua apua. Olen huolissani ettei apu auta ja hän vahingoittaa itseään lisää. Hän on myös joskus puhunut itsemurhasta ja kuolemasta joten olen todella huolissani siitä, että aikooko hän oikeasti tehdä itsemurhan. Juttelin hänen kanssaan vähän syvemmin noin kaksi viikkoa sitten ja jonkun ajan juttelun jälkeen hän sanoi suoraa tuosta noin vain että, "isäpuoleni on hyväksi käyttänyt minua". Silloin järkytyin ja kysyin, että mitä on tapahtunut. Hän ei aluksi sanonut mitään, mutta sai vaivaantuneesti sanottua että "Isäpuoli oli laittanut sormensa hänen alapäähänsä ja kosketellut sieltä ja että hän oli laittanut sormensa myös vaginan sisälle". Hän sanoi että tämä oli tapahtunut kun hän oli ollut 11-12.v. Eli 5-4.v sitten . Kerroin terkalle tästä ja kaverini suuttui minulle. Hän ei halunnut kenenkään tietävän. Kertokaa miten voin auttaa kaveriani.

2

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Hienoa, että olet kaverisi tukena ja haluat auttaa häntä! Oletko kysynyt kaveriltasi, miksi hän ei halua kertoa tilanteestaan rehellisesti terveydenhoitajalle ja psykologille? Sinä voisit yrittää kannustaa häntä olemaan täysin rehellinen ja avoin siellä, jotta hän saisi oikeanlaista apua.

      Tässä tiedoksi myös pari paikkaa, jossa ystäväsi tai sinä itse voitte jutella tilanteesta ulkopuolisen luotettavan tahon kanssa. Näihin voit olla yhtyedessä matalalla kynnyksellä ja anonyymisti:

      - Sekasin-chat nuorille, https://sekasin247.fi/

      Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.

      - Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      Lämpimin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

      • Anonyymi

        Kiitos paljon vastauksestasi! Olen yrittänyt muutamia kertoja kysyä kaveriltani miksi hän ei halua puhua siitä, mutta hän on aina vaan sanonut, että ei se niin iso asia ole ja hän pitää sitä nolona.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"

      Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä
      Maailman menoa
      116
      2564
    2. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      61
      2400
    3. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      163
      2075
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      24
      1871
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      99
      1481
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      83
      1283
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      320
      1208
    8. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      111
      1078
    9. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      79
      1043
    10. Nyt Zelenskyi pommittaa drooneillaan jo Suomea!

      Kouvola kohteena: https://yle.fi/aihe/tekstitv?P=107
      Maailman menoa
      226
      945
    Aihe