yksinäinen teini

Anonyymi

mul om tosi kauan ollu nyt sellanen taustalla makaava suru. mitään isoa ei ees oo tapahtunu, mut mä en vaa tunne iloa samal taval ku enne. voin hetkittäin olla niinku oikeesti ilonen, mut se suru ja toivoton olo mun sisällä tulee aina sit mulle esiin ennemmin tai myöhemmin. oon teini ja vihaan mun elämää. kaikil on nii paljon kavereit jotka oikeedti välittää toisistaan ja joiden kaa ne haluu olla. just nyt mul ei oo mitään oikeita kavereita. siis joo, puhun koulus ja treeneis ihmisille ihan ilosesti, mut kaikki on aina pinnallista. ketään ei oikeesti kiinnosta mä. oon AINA outsideri. se tuntuu ihan hirveeltä ja siks mä en nykyään ees uskalla jäädä kouluun lounastauolla, koska mua stressaa kenenkaa mä meen istuu yms. viikonloppuisin istun kotona yksin ja nään somessa ku kaikilla on nii hauskaa yhdessä. mäki haluun mut mä en voi. mul ei oo ketään. ketään ei kiinnosta mä. oon ihan turha. haluisin puhua jollekki tästä koska mul on ihan liikaa ajatuksia päässä mut mul ei oo ketään kelle puhua.

2

311

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuulostaa tosi tutulta omasta teini-iästä. En tunne sinua, mutta toivon sinun tilanteeseen helpotusta ja apua pian! Riippuu aivan paikkakunnasta, millaisia keinoja siellä on jutella jollekin. Onko koulussasi esim. terveydenhoitaja, jonka luona käydä? Onko paikkakunnallasi ikäisellesi teinille joitakin paikkoja, jonne mennä vaan juttelemaan esim. nuorisotyöntekijälle? Googlettamalla voisi löytyä monenlaisia vaihtoehtoja.

      Voimia sulle, älä jää yksin, puhuminen helpottaa oloa!

    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne ja etsit apua tilanteeseesi! Edelliseltä kirjoittajalta saitikin jo hyviä neuvoja.

      Tässä tiedoksesi vielä pari paikkaa, jos haluat jutella tilanteestasi ulkopuolisen tahon kanssa. Näihin voit olla yhtyedessä matalalla kynnyksellä ja anonyymisti:

      - Sekasin-chat nuorille, https://sekasin247.fi/

      Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.

      - Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      Lämpimin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      140
      2031
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      184
      914
    3. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      907
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      37
      838
    5. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      830
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      47
      762
    7. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      50
      715
    8. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      701
    9. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      281
      700
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      34
      642
    Aihe