Emmerdale opettaa

Anonyymi

Elinkeinoministeri Katri Kulmuni perusteli, miksi osaa englantia hyvin mm. seuraavasti;
"Kielistä on aina hyötyä! Kaikissa tehtävissä. Opiskelkaa niitä! Myönnettäköön, lapsena tuli katsottua aika usein Emmerdalea."

10

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilahtuneena panin saman lausahduksen merkille. Hyvä Kulmuni !

      • Anonyymi

        Olihan tämä hyvää mainosta Emmerdalelle. Tuskin Katri Kulmuni on silti Emmeä vähään aikaan tullut seuranneeksi, Emmerdale-ohjelma on varmaankin niistä ajoista muuttunut kun Katri sitä on ehtinyt seurata, eikä todellakaan parenpaan suuntaan.


    • Anonyymi

      Kaikista ulkomaisista sarjoista oppii kieliä tai voi parantaa kielitaitoaan. Emmerdale helpoimmasta päästä, voi katsella ilman tekstitystä.
      Pohjoismaiset sarjat, varsinkin tanskalaiset ja norjalaiset ovat haastavampia ja loogisesti Ruotsia opiskelleille ymmärrettävissä ilman tekstitystäkin.

      • Anonyymi

        Puhuttu tanska on hankalaa myös hyvin ruotsia osaavalle, koska ääntäminen poikkeaa niin paljon kirjoitetusta. Kun mies katselee Tanskalaista maajussia toisessa huoneessa, ymmärrän pelkän äänen perusteella, onko kyse perunoista vai hanhista, mutta sen tarkempaa selkoa en saa, vaikka olen osallistunut aikoinanin muutaman kuukauden tanskan kurssillekin. Norja - varsinkin bokmål - on helpompaa, koska se on lähempänä ruotsia.

        Minä opettelin teininä englannin ääntämistä tv-sarjoista. Onnistuin siinä niin hyvin, että yksi britti kysyi minulta kerran, olenko joskus asunut Britanniassa. Vastasin, etten ole, mutta olen katsonut paljon tv:tä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Puhuttu tanska on hankalaa myös hyvin ruotsia osaavalle, koska ääntäminen poikkeaa niin paljon kirjoitetusta. Kun mies katselee Tanskalaista maajussia toisessa huoneessa, ymmärrän pelkän äänen perusteella, onko kyse perunoista vai hanhista, mutta sen tarkempaa selkoa en saa, vaikka olen osallistunut aikoinanin muutaman kuukauden tanskan kurssillekin. Norja - varsinkin bokmål - on helpompaa, koska se on lähempänä ruotsia.

        Minä opettelin teininä englannin ääntämistä tv-sarjoista. Onnistuin siinä niin hyvin, että yksi britti kysyi minulta kerran, olenko joskus asunut Britanniassa. Vastasin, etten ole, mutta olen katsonut paljon tv:tä.

        Onneksi Suomessa ei dubata ulkomaisia sarjoja vaan tekstitetään. Siksi suomalaisilla onkin suhteellisen hyvä kielitaito.


      • Anonyymi

        Omasta mielestäni Emmerdale ei ole ollenkaan helpoimmasta päästä ymmärtää, mitä tulee englanninkielisiin sarjoihin. Johtuen siitä, että osa hahmoista puhuu välillä sen verran murtaen. Jotkut toiset brittisarjatkin voivat olla helpompia, ja olen huomannut, että jos on mahdollisuus katsoa ohjelmaa englanninkielisillä tekstityksilläkin, niin heti on helpompi ymmärtää, kuin jos kuuntelee vain puhetta. Sen sijaan Kauniissa ja rohkeissa puhutaan mielestäni helposti ymmärrettävää englantia!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onneksi Suomessa ei dubata ulkomaisia sarjoja vaan tekstitetään. Siksi suomalaisilla onkin suhteellisen hyvä kielitaito.

        Totta, alkuperäinen ääni on ehdottoman tärkeä, myös tunnelman vuoksi. Muistan, kun 90-luvulla katsottiin Wienissä Miani Vicea tv:stä, olimme tikahtua nauruun, kun Crockett ja Tubbs (?) väänsivät itävallansaksaa. Tuntuu aika uskomattomalta, että monessa maassa vieläkin on varaa dubata elokuvat ja tv-sarjat, tuleehan se paljon kalliimmaksi kuin tekstitys. Ja minkälainen mielikuva tulee vaikkapa sarjojen hahmoista, jos ne kaikki kuulostavat Vesa Vierikolta (tms.)

        Jos ymmärtää alkuperäiskieltä, saa ohjelmasta paljon enemmän irti, koska tekstityshän on tiivistys. Tekstityksissä on myös usein virheitä - jos ne on tehty pelkän ääniraidan perusteella, ei näe asiayhteyttä tilanteessa, jossa sanalla on monta merkitystä. Sanaleikkejä on myös vaikea kääntää, muistan kuinka hauskaa oli, kun ensimmäisen kerran ymmärsin jonkin sanaleikin, jota ei oltu käännetty.


    • Anonyymi

      Heh. Hauska kommentti ministeriltä. Mutta täysin totta. Tekstitys ja alkuperäinen ääni auttavat yllättävänkin paljon vieraan kielen opiskelussa ja ennenkaikkea aikoinaan opitun taidon ylläpitämistä.

      Välillä selvästi kiireellä tehtyjen käännösten pienet virheet harmittavat, mutta mieluummin ne kuin päälletehdyt hölmöt duppaukset.

      • Anonyymi

        Minua huvitti joskus 7o - luvun lopulla kun katottiin veljen kanssa Benny Hill showta niin tää kuulisa hahmo esitteli rannekelloaan, ymärsin hänen puheesta että oli kyseessä Mikki Hiiri kello ja jotain selitti , pikkuviisarista ja isovisarista , kyseistä selitystä ei oltu suomennettu mutta veljen kanssa nauru maitto. oltiin 11- 13 vuotisia kosseja.


    • Anonyymi

      Suomen EU/Bryssel eduston virallinen twitter tili julkaisi videopätkän jossa Kulmuni puhuu englantia ja toden totta aika mahtava brittiaksentti. En ole koskaan suomalaisen poliitikon puhuvan yhtä hyvää ja miellyttävästi äännettyä englantia kuin Kulmuni (Sorry, Stubb kuvittelet että puhut täydellistä enkkua, mutta jäät kyllä selvästi kakkoseksi Katrille). Emmerdalen katselu selvästi kannattaa!

      https://twitter.com/FinPermRepEU/status/1219546906717716480/video/1

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      248
      6207
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      155
      6018
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      252
      5088
    4. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      52
      4600
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      44
      4390
    6. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4229
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4167
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      37
      3704
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2622
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      58
      2079
    Aihe