Kaikki hyvin Pihlajalinnan Ikipihlaja Anne -hoivakodissa

Anonyymi

Mediassa on saattanut vilahdella väitteitä, että Pihlajalinnan hoivakodin toiminnassa olisi jotain pieniä puutteita tai erikoisuuksia.

Ei kannata uskoa kaikkea lukemaansa, Ikipihlaja Anne:ssa vanhuksia hoidetaan hyvin, aivan kuten firman nettisivuilla vakuutellaan. Pihlajalinnan toiminnan laadun varmistus on korkealuokkaista ja mahdollisiin epäkohtiin puututaan todella ripeästi. Esim. kukaan hoivakodin asukas ei ole joutunut odottamaan vessaan pääsyä yli kahta vuorokautta pidempään. Viikonloppu kun ei ole kahta vuorokautta pidempi.

Pahat kielet kertovat kaikenlaista roskaa, mutta Ikipihlaja Anne:ssa ei vähästä hätkähdetä.

10

1463

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mää oon kuullu, että kun vanhus soittaa aamupäivällä hätäkelloa, niin kohta jo iltapäivällä hoitaja saapuu.

      • Anonyymi

        Aamutuurin väki ei eina kerkee kaikkiin pimputuksiin vastata. Iltatuuri kun tulee paikalle, niin ne sitten katsoo hätäsimmät tapaukset. Ne kellä on puuro mennyt aamulla henkitorveen tai happiletku mutkalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aamutuurin väki ei eina kerkee kaikkiin pimputuksiin vastata. Iltatuuri kun tulee paikalle, niin ne sitten katsoo hätäsimmät tapaukset. Ne kellä on puuro mennyt aamulla henkitorveen tai happiletku mutkalle.

        Ihan niinkuin ennen navettapiika. Kytkyessä olevat lehmät käytiin ruokkimassa ja lypsämässä aamulla ja seuraavan kerran mentiin katsoman illalla mitä navettaan kuuluu.


    • Anonyymi

      Nyt on tullut esiin vasta jäävuoren huippu. Pihlajalinnan touhut on läpivalaistava.

    • Anonyymi

      Koskahan joku paikallislehdistä alkaa tekemään juttusarjaa tämän tapauksen etenemisestä?

      Se on silleen vähän shitti juttu, kun paikallislehdet ovat kaikki Kokoomuslaisten tahojen omistuksessa. Ja noi nyt tutkinnan alla olevat kolme hoitoalan jättiä, niissäkin omistus on valtaosin kokoomustaustaisessa omistuksessa.

      Siksi ei niitä lehtijuttujakaan tule. Ei ole Tyrviksen ja Alueuutisten lisäksi mitään kolmatta tahoa, joka voisi tuoda esille vastakkaisenkin puolen näkemyksiä.

      • Anonyymi

        Antakaa vinkki Iltasanomille tai jollekin aikakausilehdelle.


    • Anonyymi

      työteekin rikollinen toiminta pyöriny vuosikaudet, vaikka ihmiset ottaneet yhteyttä kaupungin luottamustointen ihmisiin, esim.vasemmiston ja demareiden sosiaalipuolen ihmisiin, aika laiha tulos, heljä leppäniemi ainoa joka julkisesti yrittäny estää työteekin rikollista toimintaa. samoin vahainkotien laiminlyönti ja hoitajien työterveyden rikkominen, kaikil vanhoil hoitajil selät ja nivelet paskana, kun liian vähän hoitajia. lisäksi pallkoissa kusetettu. osa hoitajista irtisanoutunu sekä hopun että näiden uusien kotien töistä kun nähnyt sen todellisuuden, hopun vanhainkodil ollu vuosikaudet työpaikkakiusaamis ongelma johtaja on tumppu ei tee mitään ja osallistuu siihen itse

      • Anonyymi

        Tää on sitä komukka/demu kuntoutusta. Ja hutalon köyhyys tutkimusta. Eihän meillä. Katos tuokon hutimaho peiliin eikä Pekan rööriin.


    • Anonyymi

      Olen nähnyt paikan läheltä ja on paljon negatiivista sanottavaa. Hoitajia liian vähän ja kiire vaarantaa turvallisuuden. Vanhuksia makasi 15h samoissa vaipoissa, sidotaan tuoliin, syötetään eilisiä tähteitä, nauretaan asukkaille. Ei ulkoilua, ei virikkeitä. Moni istui tvn edessä aamusta iltaan.

    • Anonyymi

      Hoitajathan siellä on aivan ihania mutta jos heitä on liian vähän ja johtajuus on huonoa niin...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      97
      2844
    2. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2614
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      70
      2362
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      27
      2305
    5. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      17
      1997
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      85
      1816
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1699
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      21
      1544
    9. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      31
      1412
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      7
      1251
    Aihe