Kaikki hyvin Pihlajalinnan Ikipihlaja Anne -hoivakodissa

Anonyymi

Mediassa on saattanut vilahdella väitteitä, että Pihlajalinnan hoivakodin toiminnassa olisi jotain pieniä puutteita tai erikoisuuksia.

Ei kannata uskoa kaikkea lukemaansa, Ikipihlaja Anne:ssa vanhuksia hoidetaan hyvin, aivan kuten firman nettisivuilla vakuutellaan. Pihlajalinnan toiminnan laadun varmistus on korkealuokkaista ja mahdollisiin epäkohtiin puututaan todella ripeästi. Esim. kukaan hoivakodin asukas ei ole joutunut odottamaan vessaan pääsyä yli kahta vuorokautta pidempään. Viikonloppu kun ei ole kahta vuorokautta pidempi.

Pahat kielet kertovat kaikenlaista roskaa, mutta Ikipihlaja Anne:ssa ei vähästä hätkähdetä.

10

1445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mää oon kuullu, että kun vanhus soittaa aamupäivällä hätäkelloa, niin kohta jo iltapäivällä hoitaja saapuu.

      • Anonyymi

        Aamutuurin väki ei eina kerkee kaikkiin pimputuksiin vastata. Iltatuuri kun tulee paikalle, niin ne sitten katsoo hätäsimmät tapaukset. Ne kellä on puuro mennyt aamulla henkitorveen tai happiletku mutkalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aamutuurin väki ei eina kerkee kaikkiin pimputuksiin vastata. Iltatuuri kun tulee paikalle, niin ne sitten katsoo hätäsimmät tapaukset. Ne kellä on puuro mennyt aamulla henkitorveen tai happiletku mutkalle.

        Ihan niinkuin ennen navettapiika. Kytkyessä olevat lehmät käytiin ruokkimassa ja lypsämässä aamulla ja seuraavan kerran mentiin katsoman illalla mitä navettaan kuuluu.


    • Anonyymi

      Nyt on tullut esiin vasta jäävuoren huippu. Pihlajalinnan touhut on läpivalaistava.

    • Anonyymi

      Koskahan joku paikallislehdistä alkaa tekemään juttusarjaa tämän tapauksen etenemisestä?

      Se on silleen vähän shitti juttu, kun paikallislehdet ovat kaikki Kokoomuslaisten tahojen omistuksessa. Ja noi nyt tutkinnan alla olevat kolme hoitoalan jättiä, niissäkin omistus on valtaosin kokoomustaustaisessa omistuksessa.

      Siksi ei niitä lehtijuttujakaan tule. Ei ole Tyrviksen ja Alueuutisten lisäksi mitään kolmatta tahoa, joka voisi tuoda esille vastakkaisenkin puolen näkemyksiä.

      • Anonyymi

        Antakaa vinkki Iltasanomille tai jollekin aikakausilehdelle.


    • Anonyymi

      työteekin rikollinen toiminta pyöriny vuosikaudet, vaikka ihmiset ottaneet yhteyttä kaupungin luottamustointen ihmisiin, esim.vasemmiston ja demareiden sosiaalipuolen ihmisiin, aika laiha tulos, heljä leppäniemi ainoa joka julkisesti yrittäny estää työteekin rikollista toimintaa. samoin vahainkotien laiminlyönti ja hoitajien työterveyden rikkominen, kaikil vanhoil hoitajil selät ja nivelet paskana, kun liian vähän hoitajia. lisäksi pallkoissa kusetettu. osa hoitajista irtisanoutunu sekä hopun että näiden uusien kotien töistä kun nähnyt sen todellisuuden, hopun vanhainkodil ollu vuosikaudet työpaikkakiusaamis ongelma johtaja on tumppu ei tee mitään ja osallistuu siihen itse

      • Anonyymi

        Tää on sitä komukka/demu kuntoutusta. Ja hutalon köyhyys tutkimusta. Eihän meillä. Katos tuokon hutimaho peiliin eikä Pekan rööriin.


    • Anonyymi

      Olen nähnyt paikan läheltä ja on paljon negatiivista sanottavaa. Hoitajia liian vähän ja kiire vaarantaa turvallisuuden. Vanhuksia makasi 15h samoissa vaipoissa, sidotaan tuoliin, syötetään eilisiä tähteitä, nauretaan asukkaille. Ei ulkoilua, ei virikkeitä. Moni istui tvn edessä aamusta iltaan.

    • Anonyymi

      Hoitajathan siellä on aivan ihania mutta jos heitä on liian vähän ja johtajuus on huonoa niin...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      42
      6671
    2. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      89
      5232
    3. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      93
      4825
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4659
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      72
      4505
    6. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      22
      4086
    7. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      54
      4047
    8. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      151
      3960
    9. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      17
      3857
    10. Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa

      kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode
      Maailman menoa
      21
      3540
    Aihe