Aika-ajoin törmään seuraavankaltaisiin väitteisiin:
- "Tätä avustusjärjestöä ei kannata tukea, koska sen organisaatiokulut ovat korkeat."
- "Mielelläni tukisin rahallisesti avustusjärjestöjä, mutta koska osa/liian suuri osa prosentti rahoistani kuitenkin menisi organisaation tukemiseen, en halua laittaa rahojani organisaation ylläpitoon vaan suoraan avustuskohteisiin."
Välillä tosiaankin tulee tunne, että avustusjärjestöt asetetaan paremmuusjärjestykseen käyttäen mittarina sitä, kuinka suuri prosentti sen tuloista kuluu organisaation ylläpitämiseen.
Mielestäni tämä mittari ei sovellu ollenkaan avustusjärjestön toiminnan tehokkuuden mittaamiseen. Ymmärtääkseni toiminnan tehokkuutta pitäisi mitata samalla tavalla, kuin esim. yritysmaailmassa: panoksen ja tuotoksen suhteella. Tulos suhteessa panokseen siis on se, joka ratkaisee, ei se, mitkä ovat millekin momentille kirjatut kulut.
Avustusjärjestöjen "panoksia" ovat lahjoitukset (raha & vapaaehtoistyö). Tuotoksena on taasen hyvinvointi alueilla, jossa järjestö toimii.
Tuotoksen arviointi monesti voi olla hyvin vaikeaa. Kuvitellaan, että tuotoksen voisi jotenkin arvioida, käyttäen yksikkönä seuraavaa: avun-tarpeessa-ollut-henkilö-joka-on-nostettu-jaloilleen-siten-että-hän-pystyy-jatkossa-pitämään-itse-itsestään-huolta.
Avustusjärjestön todellisen tehokkuuden mittarina tulisi siis käyttää sitä, että kuinka suuri euromääräinen panos tämän järjestön kautta johtaisi yhden ihmisen jaloilleen nostamiseen kehitysmaissa.
Liian kevyt organisaatio saattaa hyvinkin johtaa suureen tehottomuuteen, joka taasen nostaa yhden tuotosyksikön kustannuksia liian korkealle.
Avustusjärjestöjen organisaation kuluista
3
568
Vastaukset 3
- Kyösti Karjalainen
Kuvitelkaamme, että olisi avustusjärjestö nimeltään "Hölmölän Humanitaria". Se mainostaisi itseään alhaisilla organisaatio&jakeluverkkokuluilla. Nämä organisaatiokulut olisivat lähellä nollaa. Lähes 100 % avusta menisi siis suoraan avustuskohteisiin.
Järjestön toimintaperiaate on kerätä rahaa ja lähettää rahat kirjeessä eri kohteisiin kehitysmaissa. Kohteissa paikalliset yhteyshenkilöt sitten vastaanottavat rahalähetykset ja näillä rahoilla sitten monipuolistetaan vastaanottaja-alueiden ruokatilannetta hetkeksi.
Kun rahat on käytetty, tilanne on sama, kuin ennen rahalähetystä.
Hölmölän Humanitarian panokset olivat kovat, yhtään tuotosta ei kuitenkaan synny.
Näin hölmän järjestön löytäminen lienee vaikeaa, ellei jopa mahdotonta.
Terveen organisaation tehtävänä on luoda edellytyksiä tuloksen teolle. Sen tehtävänä on ohjata saatuja panoksia siten, että saadaan mahdollisimman hyvä tulos.- Seppo A
Kehitysyhteistyö, jonka tavoitteena on kehitysmaan jonkun kohteen ihmisten nostaminen jaloilleen on pitkäjänteistä, usein useammankin vuoden kestävää projektiluontoista työtä. Tällainen vaatii hyvän organisaation, jolla on kyky suunnitella resurssien käyttöä ja rahojen keruuta vaiheittain pitkälläkin aikavälillä. Lisäksi toiminnan toteutuksen seuranta ja muuttuneisiin tilanteisiin vastaaminen vaatii riittävän organisaation ja yhteydet kehitysmaissa ja kotimaassa. On myös äärimmäisen tärkeää, että avun tarve ja tarjonta kohtaavat ja kaikki toiminta on ajoitettua tarpeiden mukaan. Siksi tuen mielelläni kehitysmaissa pitkään toimineita organisaatioita kuten esim. Kirkon Ulkomaanapua, SPR:ää, Suomen Lähetysseuraa, Fida Internationalia, joilla on riittävä organisaatio ja näyttöä onnistuneista projekteista. Tällaisen pitkäjänteisen toiminnan pyörittämiseen tarvitaan luonnollisesti palkattua henkilöstöä, johon menee rahaa. Kuten Kyösti esitti, tällä "rahaa vievällä" organisaatiolla varmistetaan se, että annettu apu käytetään parhaalla mahdollisella tavalla. Näin minä asian ymmärrän.
Rahan lisäksi myös vapaaehtoistyöllä on suuri merkitys varmaan jokaisessa kehitysyhteistyötä järjestössä. - Anonyymi
Miks helvetissä aina avustusjärjestössä on kallispalkkasia johtajia. Ei ole oikein toisen hädällä rikastua. Mutta ahneus on pahasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?242393Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko871595- 1351003
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.143763Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv96712- 54702
- 13677
Älä unohda minua
Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si77645Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v12628Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan100627On väärin
Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus42603- 65571
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44559- 141555
- 42540
- 43523
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä54518Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas29516- 77514
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36510