Lukko

Kahvipöydässä kinasteltiin mikä on venäjällä tehty teknisin keksintö. Tuli ehdotuksina AK-47, nappisilmän käynnistyttävyys, T-55, jne. Yksi mitä kehuttiin ja mikä oli myös oma suosikki, on tuo erikoinen ovilukko.

Tarkoitan tuota malliston lippulaivaa jossa on numerot 1-10:n ja kirjaimet A-J:n.
Todella innovatiivinen tekele. Ja hyvin yksinkertainen konstruktio. Myös toiminta varmuus on huippuluokkaa. Muotoilu on hiukan karua , mutta hyvin selkeä. Murtovarmaksi sitä myös kehuttiin. Huoltoa ei se tunnu kaipaavan ja kestää säät ja ilmaston vaihtelut kiitettävästi.

Itse aikoinani erehdyin luulemaan sitä sähkökäyttöiseksi. Tarkemmin lukkoa tutkiessani, yritin etsiä piilossa olevia sähköjohtoja. Ahaa elämys oli melkoinen kun tajusin miten se toimi. Onneksi kukaan ei huomannut, kun sitä ihmettelin. Tässä mallissa oli kolmella sormella aukaisu.

Kaverini väitti sen olevan tuonti tavaraa ja valmistetun DDR:ssä. Tarkempi tutkimus osoitti hänen olevan väärässä. Laatutavarat on yleensä leimattu. Ja löytyihän tästäkin tutut leimat stansattuna. Tosin malli kappaleessa hiukan himmeät , kuin häpeillen valmistus maata.

Kun seuraavan kerran törmäätte, ja törmäättehän te, niin tutustukaa siihen. Sillä olisi myös käyttöä kotisuomessa, kuten autotalleissa ynnä muissa varmaa lukitusta kaipaavissa paikoissa.


Sitä en tiedä, voiko siihen itse koodata uuden numerosarjan, vai täytyykö kääntyä suoraan valmistajan puoleen. Valtuutettu myyjä osaa antaa tähän pulmaan tarvittavat neuvot

7

965

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se sama kuin tää

      http://194.251.244.158/fi/showitem.php3?itemid=15377369

      Kyllä musta ne "lovetut-tikku-avaimet" on ihan top-10 listalla, on ne niin vittumaisia käyttää. Tulipa semmoisiakin jyrsittyä vennäällä joskus

      • Ei,ei tuota en tarkoita. Vaan sitä minkä löytää vanhemmista kerrostalojen ulko-ovista. On niitä uudemmisakin.

        Siinä on sellaiset nappulat ,joka numeron ja kirjaimen kohdalla. Niistä painamalla lukko avautuu.

        Noi "love-tikut" on kanssa erikoisia. Toiset on jännästi vain työnnettävää mallia.


      • Waffen-ss kirjoitti:

        Ei,ei tuota en tarkoita. Vaan sitä minkä löytää vanhemmista kerrostalojen ulko-ovista. On niitä uudemmisakin.

        Siinä on sellaiset nappulat ,joka numeron ja kirjaimen kohdalla. Niistä painamalla lukko avautuu.

        Noi "love-tikut" on kanssa erikoisia. Toiset on jännästi vain työnnettävää mallia.

        Olisit laittanut JA, niin ehkä olisin hokannut. Outoa ktllä ei ole tullut vastaan muuta kuin näitä 1-10 versioita. Nehän aukee kun painaa kaikista paskaisempia nappuloita yhtä aikaa.

        Niitä "love-tikkuja " pitää myös käännellä. vemputtaa ja toiset vedetään vaan takas


      • marko135kg kirjoitti:

        Olisit laittanut JA, niin ehkä olisin hokannut. Outoa ktllä ei ole tullut vastaan muuta kuin näitä 1-10 versioita. Nehän aukee kun painaa kaikista paskaisempia nappuloita yhtä aikaa.

        Niitä "love-tikkuja " pitää myös käännellä. vemputtaa ja toiset vedetään vaan takas

        Niin, esimerkki oli todella paraati versiosta.

        Entäs kun suljetaan ovi sisälle tultaessa? Asunnon ovi. Erikoisuudet vain lisääntyvät. On meinaan hakaa, latta rautaa (10mm), ketjua ja vaijeria. Ei tahdo ulos päästä ,kun kaikki salvat on kiinni.


      • Itäsuomalainen koira
        Waffen-ss kirjoitti:

        Niin, esimerkki oli todella paraati versiosta.

        Entäs kun suljetaan ovi sisälle tultaessa? Asunnon ovi. Erikoisuudet vain lisääntyvät. On meinaan hakaa, latta rautaa (10mm), ketjua ja vaijeria. Ei tahdo ulos päästä ,kun kaikki salvat on kiinni.

        Autotallin oven lukot Venäjällä ovat erikoisia.
        Ovi lukitaan monilla murtovarmoilla lukoilla.
        Mekaaniset avaimet ovat usein upotettavia. Erikoisen muotoisia. Esimerkiksi salvan avain on ympyrän puolikas. Ovet voivat olla myös "ansoitettuja", kuten tuttavani perunakellari Petroskoissa. Sähköistetty salpa antaa melkoisen tujauksen. Ovi on erittäin vaikeasti avattavissa, lukitus on "monipuolinen".

        Abloy voisi tehdä sopimuksen paikallisten "viilareiden" kanssa.


    • Matkamies

      Tämä kirjoitus oli nähtävästi tarkoitettu parodiaksi.
      Olen myös tutustunut tuohon lukitus systeemiin, sen pystyy koodaamaan uudelleen. Kerrostalo jossa vierailen , lukko päivitettiin koska koodi oli ulkopuolisten tiedossa. Murtovarmaksi sitä en kutsuisi.

      Ylimääräiset puliukot se pitää loitolla, mutta tuskin hidastaa varasta.

      • sitä varten että ne pidättelee rehellistä ihmistä ja varkaitten kääynnin jäljiltä jää jäljet.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      83
      1664
    2. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      139
      1243
    3. Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä

      Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i
      Maailman menoa
      126
      985
    4. Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee

      Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku
      Tv-sarjat
      29
      883
    5. S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä

      Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant
      Maailman menoa
      32
      825
    6. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      41
      778
    7. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      14
      694
    8. Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen

      Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁
      Ikävä
      68
      680
    9. Mitä vit,,tua!

      Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul
      Suomussalmi
      29
      666
    10. Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta

      Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk
      Haapavesi
      69
      640
    Aihe