Suomensin itse--ehdottomasti epävirallinen suomennos. Joku taitavampi voi vielä hioa, mutta antakaa palautetta:
Ryssänmaal' Suomen jääkäri
nyt taasen tallustaa.
On tiukas' paikas' naapuri,
ja Horna kuohuaa.
Meitä taivuta ei toisten tahto,
määränpäämme, me tiedämme sen:
Suuren Suomen huomenen hohto,
mana vanhan vihollisen.
Takaa tykkien pauhanteen kuulla voit
itse Pirun nauravan näin:
"Ha ha ha ha ha!"
|: Nyt ryntäämme taistoon,
ryntäämme voittoon,
kostona kaatuneiden. :|
Vaik' voiton koiton kauniin koin
näemme armahan,
ei kalpaans' laskea nyt voi
mies Suomen armeijan.
Vielä maassamme jäljellä saastaa
on Aasian paiseen sen,
jonka taiston ketällä haastaa
liike isänmaallisten.
Takaa tykkien pauhanteen kuulla voit
itse Pirun nauravan näin:
"Ha ha ha ha ha!"
|: Nyt ryntäämme taistoon,
ryntäämme voittoon,
kostona kaatuneiden. :|
SS marschiert in feindesland / Teufelslied suomeksi
8
2104
Vastaukset
- Anonyymi
ihana, lisää vielä joukkoon säeparit:
raja railona aukeaa, edessä Aasia itä,
takana Auchwitz-Birkenau, Babi jar ynnä muuta Eurooppaa,
puolustan natsisikana sitä.- Anonyymi
Minkähän takia "suolane" on sääntöjä vastaan?
Mutta kuitenkin. Osoitat sivistymättömyytesi tuolla vasemmistolaisella huutokohtauksellasi. Tämä oli aluksi, ja on nykyään, laskuvarjojääkärien laulu. Sitä muunneltiin niin, että se sopi Venäjän valloitukseen. Tottakai Suomikin tällaisen marssin tarvitsee, koska Venäjä on ainut lähivihollisemme.
- Anonyymi
Olipahan viisu.
Suomella on sen verran kunniakas sotahistoria, ettei sitä tarvitse tahria aivan puhtailla vihalauluilla, jollainen tuo oli. Viime sodassa sotilaat inhosivat yltiöisänmaallisia ja vihollisia halveksivia lauluja (kuten "Silmien välliin") mutta tykkäsivät positiivisiin tunteisiin vetoavista käännöslauluista (kuten "Kaarina").
Alkuperäinen Teufelslied on aivan puhdas vihalaulu. Se osoittaa sekä vihaa kommunisteja kohtaan että täydellistä piittaamattomuutta sekä omista että siitä, miten sodassa käy, kunhan vain pääsee tappamaan.
Vironkielinen "Narva pataljooni laul" tai "Surnupealuu sõdurid" on paljon miellyttävämpi ja positiivisempi sanoitukseltaan.- Anonyymi
Vihalaulu ja vihalaulu.
Saksalla oli myös Engelandlied ja Russlandlied, joten se maa vaan tykkää tehdä valloituslauluja kaikkia vastaan. Ei kai ideologisen sotilasjärjestön marssi, joka kertoo kaikista suurimmasta vihollisestaan, olekaan mikään rakkauslaulu. Kyllä Saksalla niitä rakkauslauluja jo valmiiksi marsseina olikin. Osanet saksaa, niin tiedät että kappaleessa puhutaan venäläisistä punaruttona. Sanoitus ei ole kuitenkaan mitenkään erityisen vihamielinen. Saksalaiseksi marssiksi ehkä, mutta kommunistien kaikki marssit, Pyhä sota esimerkiksi, ovat sellaisia, että niissä suurin piirtein ääriviivataan kaikki vihattua vihollista vastaan käytettävät kidutusmenetelmät.
Ei kannata ottaa esimerkiksi soveliaasta sitä, mitä sotivat sotilaat ajattelivat. Heillä on yksipuolinen ja kovien kokemusten muokkaama näkemys. En missään nimessä halveksu sotilaitamme. Sanon vain, että montaa asiaa kannattaa katsoa etäämmältä. Kyllä kaikki Wehrmachtin ja sitä edeltäneiden armeijojen marssit tulee suomeksi kääntää, sillä aseveikkois kautta maailmanhistorian.
Ällös ottane kaikkea niin tosissasi. Justiinsa tulin kuuntelemasta neuvostomarsseja saksaksi ja suomeksi, vaikken perusta aatteesta tahi kannattajistaan sitten ollenkaan. Hyvää taidetta tulee arvostaa aatteista paitsi. En ole mikään runoilija, joten yritin parhaani mukaan kääntää kyseisen marssin. Antakaatte rakentavaa palautetta, muttette nyt joitain vihakommentteja pelkästään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vihalaulu ja vihalaulu.
Saksalla oli myös Engelandlied ja Russlandlied, joten se maa vaan tykkää tehdä valloituslauluja kaikkia vastaan. Ei kai ideologisen sotilasjärjestön marssi, joka kertoo kaikista suurimmasta vihollisestaan, olekaan mikään rakkauslaulu. Kyllä Saksalla niitä rakkauslauluja jo valmiiksi marsseina olikin. Osanet saksaa, niin tiedät että kappaleessa puhutaan venäläisistä punaruttona. Sanoitus ei ole kuitenkaan mitenkään erityisen vihamielinen. Saksalaiseksi marssiksi ehkä, mutta kommunistien kaikki marssit, Pyhä sota esimerkiksi, ovat sellaisia, että niissä suurin piirtein ääriviivataan kaikki vihattua vihollista vastaan käytettävät kidutusmenetelmät.
Ei kannata ottaa esimerkiksi soveliaasta sitä, mitä sotivat sotilaat ajattelivat. Heillä on yksipuolinen ja kovien kokemusten muokkaama näkemys. En missään nimessä halveksu sotilaitamme. Sanon vain, että montaa asiaa kannattaa katsoa etäämmältä. Kyllä kaikki Wehrmachtin ja sitä edeltäneiden armeijojen marssit tulee suomeksi kääntää, sillä aseveikkois kautta maailmanhistorian.
Ällös ottane kaikkea niin tosissasi. Justiinsa tulin kuuntelemasta neuvostomarsseja saksaksi ja suomeksi, vaikken perusta aatteesta tahi kannattajistaan sitten ollenkaan. Hyvää taidetta tulee arvostaa aatteista paitsi. En ole mikään runoilija, joten yritin parhaani mukaan kääntää kyseisen marssin. Antakaatte rakentavaa palautetta, muttette nyt joitain vihakommentteja pelkästään.Engeland-Lied ei ole vihalaulu. Siinä pikemminkin korostetaan omaa toveruutta ja sitä, että puolustamme rakkaimpiamme ja huomenna lähdemme merelle, joten tänään vedetään lärvit sen kunniaksi.
Kokeile sanoittaa Teufelslied "Narva pataljooni laul" linjalla; tällöin se ei enää ole vihalaulu.
Muistanet, että viime sodassa "Silmien välliin" ei saavuttanut suosiota. Se oli vihalaulu. Ja luulenpa, että slobo lauloi mieluummin "Katjushaa" kuin "Svjatschennaja Voinaa". Sotilaalla näin pääsääntöisesti ei ole mielessään tappaminen, vaan pillu.
- Anonyymi
Keine Angst, keine Angst, Rosmarie!
- Anonyymi
Meitä taivuta ei toisten tahto,
määränpäämme, me tiedämme sen:
Babi Jarin tapaisten suurvoittojen kautta,
lopuksi meistäkin itsekukin kenttähautaan maatumaan.
Siellä on pitkin ja poikin entistä itärintamaa kenttähaudoissa paljon SS-sankarien luita. Itärintamalla SS oppi kovimman kautta että slaavit ovat kova vastus jopa arjalan suurimmille sankareille.
Kuten tiedetään rikollisorganisatio SS saavutti suurimmat voittonsa itärintamalla taisteluissa aseettomia siviilejä vastaan. Tappioluvut niissä taisteluissa ovat kuvaavat: siviilit yli 6 000 000 kuollutta, SS ei ainoatakaan kaatunutta.
Pystyykö vastaaviin lukuihin kukaan muu kuin SS, no ehkä Stalinin SS jonka nimi taisi olla NKVD, joka myös tappoi vähintäänkin 7-numeroisen määrän ihmisiä, ja teki sen juuri kuten SS:kin, koska määräys tehdä niin tuli ylhäältä.- Anonyymi
Ja mihin tämä tietoisku nyt liittyi? Ei kai nyt kukaan ole tietämätön, että SS toimitti siiviiliväestön teloituksia, ja koska maavoimat veivät suurimman osan miehistä, jäi SS:lle ne huonommat. Lisäksi SS:stä on monta eri osastoa, joiden koulutustaso ja taistelumenestys oli toisiinsa verrattuna erittäin vaihtelevaa.
SS:n parhaat sotijat olivat koko armeijan parhaita. Jotkut osastot oli tarkoitettu pelkkään sotilas- ja turvallisuuspoliisitoimintaan. En tiedä mitä ja ketä yrität alentaa tai nostattaa toteamalla, että sekä sotilaita että siviilejä on haudattuna.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6658071Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672330Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332270- 1471843
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281364Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511248Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1141234Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.65901Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65861Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7794