Helsingin kaupunki olisi kaikille miellyttävämpi paikka elää, jos huolehtisimme asukkaidemme hyvinvoinnista. Hyvinvoinnin turvaaminen vaatii tasapuolisuuden toteuttamista sekä mahdollisimman monen asukkaan toimimista kuten muurahaiset, eli keräämään tulosta yhteiseen pesään.
Tarvitseeko olla hienoa ja eka, vai pitäisikö kaikilla suomalaisilla olla perusasiat kunnossa. kuten asunto ruoka lämmin ja turvallinen olo sairailla ja vanhuksillakin.
Tieto ja osaaminen ja kansallismielisyys Suomessa turvaa hyvinvoinnin jatkuvuuden myös tulevaisuuteen ja lapsillemmekin.
Päättäjämme suuressa viisaudessa ovat keksineet liiallista tuhlailua ja kustannusrasitteita.Hyvinvoinnin tuho on taloudellinen tasa-arvon puute.
Verorasitus ei kohdistu tasa-arvoisesti eri tuloihin ja kulutustarpeeseen.
Verorasitys kohdistuu eri vahvuisena eri ihmisryhmiin; esim. Palkka- / pääomatulot, kulutusverot, jne.
Veronkiertomahdollisuuksia on liikaa ; esim: Säätiöt, yhdistykset, jne. joiden verorasite on olematon ja tulot käytetään harrastuspaikkoihin , hyväosaisten harrastuksiin ja lisäksi valtio sekä kaupunkimme osoittavat miljardien tuet erilaisille harrastuksille, kuten Urheilu-, taiteet-, museot, jne:
Osa asukkaistamme on teekevinään tuottavaa työtä, mutta tosiasiassa syövät peruspalveluihin tarvittavia yhteisiä varoja, koska työpaikka ei elätä itseään.
Pitäisiköhän säätiöt ja yhdistykset siirtää verovelvollisiksi sekä harrastuksista elävä osaava työvoima ja valtava rakennusmassa siirtää peruspalveluihin sekä itsensä elättäviin töihin ja työpaikkoihin.
Tässä vai muutama ajatus, jolla Suomi ja Helsinki nousuun.
Helsingissäkin tulisi elää palkallaan, joten olisi aika hakea keinoja asumiskustannusten alentamiseksi.
Näin tasaisimme vähän eriarvoisuutta, saisimme yhteisen taloutemme kestävälle pohjalle, kiusaamatta vähävaraisia ja sairaita, vanhuksia köyhyysrajan alla.
Laaajentakaamme veropohjaa, Ihmiset tuottavaan työhön, elämiskustannukset kohtuulliseksi
9
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikki hallituspuolueet ja kokoomus ovat ulkona tulevaisuudesta. On turha puhua veroista ja niiden tarpeesta kun rahat jaetaan afrikkaan ja euroopan etelään. Tule sitten vielä puhumaan jostain veroista kun valtio ei ole arvostanut meidän verojamme sen vertaa että käyttäisi niitä meidän hyväksi.
Todellisuus on se että rotat pois ohjaimista. Olette syömässä suomalaisten ohjaimet ja petätte kansaa. - Anonyymi
EI VEROILAMME OLE MITÄÄN HYÖTYÄ SUOMALAISILLE
-JA velkaa vielä ottavat LASTEMME NISKAAN tämä
VIHREE-VASURI AKATLAUMA SUOMEMME TUHOOJAT - Anonyymi
Et ottanut huomioon mitenpaljon Helsinki elättää muuta Suomea.Kaikki kepuvetoiset kunnat kuolisivat ilman Helsingin maksamia rahoja.
- Anonyymi
Viherkommarit ovat enemmän huolissaan ulkomaiden lapsista kuin suomalaisten lapsista, joiden pahoinvointi vain kasvaa! Hävetkää Marin, Ohisalo, Satamo ja Andersson sekä muut kommarit!
- Anonyymi
Viherkommarit haluavat alentaa esim. esikasvatuksen ja vanhusten hoitajien palkkatasoa tuomalla ulkomailta halpatyövoimaa, jolle ei tarvitse maksaa yhtä hyvää pakkaa kuin suomalaisille ja sitten kaikkien ansiotaso laskee ja yhä useampi joutuu elämään erilaisten valtion tukien varassa!
Ei mitään järkeä! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Viherkommarit haluavat alentaa esim. esikasvatuksen ja vanhusten hoitajien palkkatasoa tuomalla ulkomailta halpatyövoimaa, jolle ei tarvitse maksaa yhtä hyvää pakkaa kuin suomalaisille ja sitten kaikkien ansiotaso laskee ja yhä useampi joutuu elämään erilaisten valtion tukien varassa!
Ei mitään järkeä!Kuitenkin kokkarit vaaleissa kehuivat Sari-sairaanhoitajaa. Ja lupasivat lisää liksaa. Miten kävi? Kokkarit ja kepu hallituksessa. Lähti samantien Sari-sairaanhoitajilta palkankorotus jonka kokkarit junailivat.
- Anonyymi
PK- seuvulle on lätkitävä kunnon verot jot pystytte elätään suojatinne
- nämä kunialliset- Anonyymi
Miten vihreät ja muu vasemmisto ovat lyöttäyneet yhteen Kokoomuksen kanssa tässä haplamaahanmuutossa?
- Anonyymi
Meillä olisi varmasti paljon pienempi veroprosentti jos ei jouduttaisi elättämään näitä suojatteja ja kepuvetoisia kuntia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen874997Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1774368Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1664264Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik893475Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast163204Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi142922Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa312907Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä22786Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL542658Nuoret pois politiikasta!
Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!291854