Då man reser från Finland till något EU-land, behöver man ibland fylla i något formulär som brukar vara på landets språk samt ofta på engelska. Lettland har lettiska, ryska och engelska som varianter.
Då man återvänder till Finland, bör man fylla i något som heter Finnentry.
Finnentry fungerar på finska, engelska och svenska i just den ordningen. Ett stort krux är dock det att den svenska sidan bara fungerar till en början, varefter finska och sedan engelska bjuds. Vill man påpeka om saken, blir det finska eller engelska. Vare sig de fungerar eller inte, blev oklart.
Hur kan det vara att man i Finland är så fullständigt flata att ingen reagerar på att svenska inte längre är ett språk som en finsk medborgare kan ta sig till Finland på? Detta trots att myndigheterna är tvåspråkiga och gränsbevakarna likaså.
Finnentry - bara för finnar, irländare och malteser?
19
116
Vastaukset 19
- Anonyymi
Ruotsi on tarpeeton kieli Suomessa, eivätkä suomalaiset rajavartijat ja viranomaiset ole kaksikielisiä, korkeintaan pakkoruotsitettuja.
Suomen kansalaisen olisi parasta pyrkiä henkiseen kotimaahansa Ruotsiin, mikäli hänen mielestään maahantulolomakkeiden tulisi olla ruotsiksi. Ruotsi on mitätön pikkukieli, jota ei tarvita missään Ruotsin ulkopuolella.Är det så man skriver om Finlands nationalspråk, då man själv skriver på det betydligt mindre och oanvändbara av de två? Inte undra på att just inget normalt fungerar i Finland, landet är Nordens jumbo i lite allt. Nöteborgsgränsens arv är starkt.
- Anonyymi
Finska är ännu mindre språk.
Anonyymi kirjoitti:
Finska är ännu mindre språk.
Engelskan inom EU i sin tur är ännu mindre än finskan.
- Anonyymi
Niin, ruotsinkieliset eivät voi saapua mihinkään maahan EU :ssa, kun kaikki lomakkeet eivät olekaan ruotsiksi tehtyjä, heitä varten.
LOL!- Anonyymi
Till Finland borde det ändå vara självklart.
Anonyymi kirjoitti:
Till Finland borde det ändå vara självklart.
Självklart för belästa, omöjligt för fennå. Fennå skulle väl vilja se ryska som första alternativ? Det är helt onödigt då Finland och Sovjet II är grannar. Som vi vet kommer Sovjet II in i alla grannländer som inte hör till NATO eller som råkar ha en armé som är större än Putlers. De tenderar att inte fylla i inresedokument. Bra om de ens har passen och Visumen med.
- Anonyymi
Miksi nuolet englanninkielisten p...ttä?
Anonyymi kirjoitti:
Miksi nuolet englanninkielisten p...ttä?
Kanske andra vägrar att ge sina hål för den behandlingen?
- Anonyymi
Engångsföreteelse som vanligt,och inte har någon klagat sägs det.
- Anonyymi
Det är den vanliga förklaringen.
Har det klagats, har det varit till fel instans, för jag är bara på jobb här. Skicka ett e-mail till cheferna.
- Anonyymi
Mänskliga misstag.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Det är den vanliga förklaringen.
Alltid ,utan undantag.
- Anonyymi
Det är bara bra att svenska inte längre är det språk som används för att komma in i Finland. Förhoppningen är att så ska fortsätta att vara fallet i framtiden.
Ryskan är säkerligen mera i din smak men det lär ta en lång tid, hoppeligen en hel evighet, innan ryskan är tillbaks i Finland.
Nu borde äntligen allt ryskt så som text, monument och annat ryss-sovjetiskt skrotas för gott och permanent ur Finland. Från öster kommer det aldrig något gott. Nu när de måste klara sig med egen teknologi (även den stulen i sinom tid) kommer den ikoniska skrothögen Mosse tillbaks. Jag är övertygad om att vi kan bättre.- Anonyymi
Peppu-Reino kirjoitti:
Ryskan är säkerligen mera i din smak men det lär ta en lång tid, hoppeligen en hel evighet, innan ryskan är tillbaks i Finland.
Nu borde äntligen allt ryskt så som text, monument och annat ryss-sovjetiskt skrotas för gott och permanent ur Finland. Från öster kommer det aldrig något gott. Nu när de måste klara sig med egen teknologi (även den stulen i sinom tid) kommer den ikoniska skrothögen Mosse tillbaks. Jag är övertygad om att vi kan bättre.Inte behövs det skyltar på ryska heller.
Anonyymi kirjoitti:
Inte behövs det skyltar på ryska heller.
Varför lägga ut skyltar för "persona non grata", speciellt då de inhemska ännu till någon del saknas? Det enda undantaget kunde vara skyltar nära östgränsen som pekar på östgränsen och som det står домой (hem) på.
Peppu-Reino kirjoitti:
Varför lägga ut skyltar för "persona non grata", speciellt då de inhemska ännu till någon del saknas? Det enda undantaget kunde vara skyltar nära östgränsen som pekar på östgränsen och som det står домой (hem) på.
I dagens tidning jublar öst finnarna över att de kan hamstra billig (och jävligt dålig) bensin i Sovjet. Köpmännen (de understödda) jublar över sovjeternas återkomst och skyltar i sina affärer lika på finska och på ryska. Gränsen borde stängas helt och permanent. Inte kan östra Finland vara beroende av mördarnationen som är granne. Hitta på något bättre, flytta dit det finns arbete eller stick till Sovjet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän49956Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15848Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501788- 46717
- 42654
- 37599
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE169536Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37530Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan56487