kuolema ahdistaa

oon 14 vuotias jota ahdistaa kuolema. meinaan sitä et pelkään mitä sen jälkeen tapahtuu. ahdistun joka hetki siitä että apua, kohta kuolen kohta me kaikki kuollaan ja mitä sen jälkeen tapahtuu? illalla itken koska pelottaa et joku asteroidi osuu maapalloon, esim niinku siin dont look up elokuva tao mikä se ny olikaa:( oonko ainoo?:(
19520
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Koita nyt ajatella järjellä.Kyllä siitä olis uutisisssa jos asteroidi lähestyisi maata.Suurempi todennäkösiyys on kuolla sairauteen kuin atreroidn törmäykseen.Miksi katot elokuvia jotka ahdistaa.

Äänestä
  • Ei ne ikinä kertoisi sitä suoraan jos sellainen todella olisi osumassa. Siitä huomaisi kun elon muskin raketit lähtisi taivaalle eikä tulisi takaisin...

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Ei ne ikinä kertoisi sitä suoraan jos sellainen todella olisi osumassa. Siitä huomaisi kun elon muskin raketit lähtisi taivaalle eikä tulisi takaisin...

    Onhan tuolla avaruudessa sitä romua ihan riittämiin, joka ei ole takaisin tullut.
    Pelkäämisestä etukäteen ei ole mitään hyötyä, ennemminkin haittaa, juurikin psyykkisen voinnin kannalta.
    Eikä johonkin lopulliseen tapahtumaan kai auta enää lopussa, onko etukäteen pelännyt vai ei. Jos on loppu tullakseen se tulee myös pelkäämättä.

    Äänestä

Varmasti jokainen jossakin vaiheessa miettii syntyjä syviä. Vaikuttaa kuitenkin että turhaan murehdit asiaa. Todennäköisimmin kaikki menee hyvin eikä mitään pahaa tapahdu kun et tietoisesti ota riskejä ja etkä ole holtiton.
Nauti elostasi nyt kun on aikasi ja suunnittele tulevaisuuttasi. (Se miettimäsi asia sitten tulee jokaiselle aikanaan. Tuskinpa siinä mitään pelättävää on, en ainakaan itse keksi mitä pitäs pelätä. Todennäköisesti yhtä luonteva kuin syntymä on siirtymä manan majoille, kenties taivaaseen?)
Keskitä ajatuksesi mukaviin juttuihin ja kuten toinen kirjoittaja neuvoi, elä katsele pelottavia ohjelmia.

Äänestä

Elämän paras aika edessä. Voit sitten 50v funtsia sitä alamäkeä ongelmineen, kunnes kuolet noin 84-vuotiaana, lakaten olemasta, mutta sitä ennen voi elää tätä turhaa elämää, vähän rennommin, ja varsinkin nuorena; harva nuori ymmärtää, että se on parasta aikaa, kun ei ole kuvakulmaa kokonaisuuteen; mutta käytäpä tota, niin on ainakin kirjallisena.

Äänestä

Tät mie en ymmärrä! Kun papinkirjan mukaan olet 80v. Mikä se laittaa isoisän satuilemhan omiaan ikänsä suhteen? Ahistustahan tommottinen vaan kasvattaa.
Oikase, jos olen väärässä !

Äänestä

Vaikkei se ehkä sinua lohduta, mutta jossain vaiheessa elämää meitä
kaikkia ahdistaa kuolema.
Harrasta jotain rauhoittavaa ja ole ystäviesi kanssa.
Älä mieti yksin asioita.

Äänestä
  • Ehkä ahdisti joskus ihan lapsena, 6 vuotiaana, varmaankin. Tai kymmenen vuotiaana kun joku kuoli. Sen jälkeen ei enää. Nyt keski ikäinen ja valmis siihen mikä päivä tahansa.

    Äänestä

Odota vaan kun tulet aikuiseksi niin alat toivomaan tuollaisia asioita...

Minä ainakin toivon että asteroidi osuisi maahan, oikein iso. Olisi aika jännää katsoa tuo elokuva yhdessä... Tai varmaan vaan traumatisoituisit entistä pahemmin.
Olenki jo keski-ikäinen ukko ja minulla ei ole mitään menetettävää. Tosin toivoin tuota jo nuorempana, ei minulla ollut silloinkaan mitään, mutta nyt on vielä vähemmän. Muistelisin että lapsena itkin kun olen elossa enkä kuollut. En ole varma, en ole itkenyt enää kymmeniin vuosiin.

Äänestä

Anna elämäsi Jeesukselle, niin saat vastauksen.

Äänestä
  • Joo, ristille vaan siitä. Sinä saat mennä ensin.

    1Äänestä

Kyllä tämä elämä ja kuolema ahdistaa myös 36-vuotiaana, maailmanloppua en varsinaisesti kuitenkaan pelkää.

Äänestä
  • Ei maailman loppua kannata pelätä, kuten ei maailman alkuakaan. Tämä voisi auttaa monia.

    Äänestä

  • Ei osaa pelätä elämän alkua, mutta kuolemaa pelätään meistä useimmat. Jokuhan tässä on. Mistä tulivat tunteet? Tyhjästäkö ne tulivat? Miksi eliöiden ja ihmisten täytyy lisääntyä, jos väestön liikakasvu? Mistä tuli ihmisen seksuaalisuus? Miksi tuli aivot? Sattumaa? Enpä usko.

    Äänestä

  • Kuolema ei niinkään ahdista, vaan se itse kuoleminen. Se ole aina nopea eikä helppo.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Kuolema ei niinkään ahdista, vaan se itse kuoleminen. Se ole aina nopea eikä helppo.

    Mutta täytyykö kuolemista pohtia liikaa ja ahdistua siinä vaiheessa, jos on vielä terve ja hyvässä kunnossa ?
    Menee terve elämä ja eläminen pilalle, jos pohtii jossain hamassa tulevaisuudessa(?) tapahtuvaa kuolemista.
    Osalla se on nopea ja helppo, osalla ei, Kaikilla meillä se on kuitenkin edessä joskus.

    Äänestä

Itse olin mieli maassa 14-vuotiaana kun voimakas likinäkö vaan eteni ja joutui vaihtamaan aina vahvempiin laseihin. Pelkäsin tulevani sokeaksi eikä saisi ajokorttia tms. Mietin tuolloin ekan kerran itsaria. Meni onneksi ohi. Linssit ohenivat, hommasin parikymppisenä piilolinssit ja myöhemmin leikkautin silmien sisäiset linssit ja likinäkö loppui. Ikäväli 18-45 v oli kivaa aikaa, nuoruus ihmeen huoletonta lamavuosinakin, tuli juhlittua ja käytyä naisissa. Myöhemmin vakiinnuin. Tuossa vajaassa 50:n iässä alkoi selvästi fyysinen raihnaistuminen ja miettiminen elämän rajallisuudesta. Naamasta näki että ryppyjä jo on ja enää eivät nuoret naiset minusta kiinnostuisi jos olisin sinkku. Nyt ikää 60 v. ja raihnaistuminen etenee vaikka harrastan jkv liikuntaa. Naama näyttää peilissä, noh kuusikymppiseltä. Olisin vielä 40 vuotta sitten ollut jo vanha ukko, mutta sisäisesti edelleen tuntuu että olisin max kaksikymppinen. Silti kuolema käy jo mielessä ja tunnustan välillä olevani tuskainen siitä, onko eloa enää fyysisen kuoleman jälkeen. Mietin myös että jos vaimo kuolisi ennen minua, että mihin ruumiini laitetaan, tuhkataanko se vai haudataanko, ja kuka pitää hautajaiset. On tämä elämä vaan lyhyt! Tuntuu että paljon olen tuhlannut elonpäiviä turhaan ja jättänyt aidosti nauttimatta kaikesta pienestä ja ilmaisesta, kuten istuskelusta luonnossa lintuja kuunnellen, olemalla parempi puoliso jne. Nyt alkaa olla myöhäistä enää tehdä asioita uudelleen, tiimalasin hiekka on jo vähissä.

Äänestä

Kuolemasta puhuminen lievittää kuolemanpelkoa jos vain on joku,
jonka kanssa puhua.

Äänestä
  • Tämä on täysin totta, että puhuminen helpottaa.
    Joillekin ihmisille kuolemasta puhuminen toki voi olla niin arka aihe, etteivät halua siitä puhua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

oon 14 vuotias jota ahdistaa kuolema. meinaan sitä et pelkään mitä sen jälkeen tapahtuu. ahdistun joka hetki siitä että apua, kohta kuolen kohta me kaikki kuollaan ja mitä sen jälkeen tapahtuu? illalla itken koska pelottaa et joku asteroidi osuu maapalloon, esim niinku siin dont look up elokuva tao mikä se ny olikaa:( oonko ainoo?:(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu