Vappulakki ja elvistely

Elvis-84

Luin jutun siitä, että "käytätkö ylioppilaslakkia vappuna". Tuli tuossa vaan mieleen, että eikö tällaiset juhlat provosoi nuoria menemään lukioon vaikka kaikki eivät sinne suoranaisesti edes kuuluisi?

Mietin vaan, että kun tuo lukion arvostus on nostettu pilviin, niin tulee vaan sellainen tunne, että ne ihmiset joilla ei ole lakkia, ovat jotenkin huonompia ja surkeampaa kastia.

Eihän kukan halua olla luuseri. Toisaalta kun mä mietin, että kun kaikki haluaa mennä lukioon niin tuleeko tässä vielä sellainen tilanne eteen, että enää ei löydy niitä todellisen työn tekijöitä kun kaikki ovat vähintään insinöörejä ja muita korkeastikoulutettuja...Ei ihme, jos puhutaan tulevasta työvoimapulasta kun kaikki haluavat olla insinöörejä, kukaan ei halua olla duunari ja lopputulos on se, että suomessa on pirusti työttömiä korkeastikoulutettuja ja perhanasti ulkomailta palkattuja duunareita jotka tekevät likaisen työn...

Insinöörien työttömyyttä ei myöskään edesauta se että firmoja kaupataan jatkuvasti ulkomaille...ainoa vaihtoehto on lähteä ulkomaille töihin...eli meneekö tämä juttu nyt niin että suomessa ollaan vaihtamassa väestöä, ulkomaailaiset tulevat suomeen tekemään työt halvalla ja me menemme ulkomaille tekemään ajattelutyön? Suomesta tulee suomalaisille vain lomakohde jossa käydään juhlapyhinä, esim. vappuna elvistelemässä ylioppilaslakin kanssa. Tuntuu että ei ole ihme että kohta suomessa on helvetinmoinen lama ja talous kuralla, kun nämä ihmisten asenteet ovat loogisesti ajateltuna vääriä.

Niin no joo, mähän olen vain tällainen suppeasti koulutettu herrojen nöyrä palvelija, pelinappula, orja jolle maksetaan vain vaatimatonta palkkaa raskaasta työstä.

Olenko väärässä?

Mielestäni tällainen "ylioppilas" -jumalointi ja ylioppilaiden hehkuttaminen on jokseenkin tyhmää ajattellen juuri edellämainitsemiani siihen liittyviä ongelmia.

4

814

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • YOp

      No eikös jouluna provosoida ihmisiä muuttamaan korvatunturille kun käytetään tonttulakkia?

    • Akateeminen2

      Hämmästyttävää, että vielä nykyisinkin voidaan olla kateellisia jopa ylioppilaalle!

      Ikäluokasta käy n. 60 % lukion, joten se ei todellakaan ole enää mikään harvojen ja valittujen koulu. Minä menin aikoinaan lukioon, kun koulunkäynti kiinnosti ja pääsin paremmin haluamaani ammattiin, en todellakaan yksinomaan statuksen vuoksi.

      Kirjoittaja ei ajatuksillaan rakenna mitään. Näitä "naama väärinpäin" olevia ihmisiä näyttää olevan aina ajasta ja paikasta riippumatta.

      Kirjoita mieluummin positiivisista asioista, tai jos et osaa niin ole hiljaa! Oletko kuullut, että "tyhjät tynnyrit kolisevat eniten?!"

      • Kettu kuittaa

        En mä ole mitenkään naamaani vääntänyt tai ollut erityisen kateellinen. Kunhan olen huolestunut siitä miten maailma on mielestäni muuttumassa huonompaan suuntaan. Totisesti, olen maalannut pirun seinälle. Tiedän, että se vituttaa myöntää, että kaikki se mitä sanoin, on totta.

        Kuten itsekin sanoit, 60% väestöstä käy lukion. Eikö se ole vähän liikaa? Mihin me tarvitaan 60% akateemikkoja?

        Jotta talouden rattaat rullaavat, tarvitaan 60% niitä jotka tekevät työt (esim. rakennushommat...huutava pula esimerkiksi putkimiehistä 10 vuoden sisällä, kun ns. suuret ikäryhmät väistyvät eläkkeelle) Noin 30% tarvitaan niitä, jotka suunnittelevat ja johtavat työtä. Siksi mä olen sitä mieltä, että lukioiden pääsyvaatimuksia korotettaisiin, kuten myös yliopistojen ja ammattikorkeakoulujenkin, sen sijaan perinteisiä ammatteja alettaisiin suosia ja tukea, jotta meille ei tulisi (>tossissaan


    • itse tosin lukiossa

      Samaa olen huomannut, että lukiota yliarvioidaan ja suuresti! Vaikka itse aloitankin lukiossa opiskelun syksyllä, olen silti sitä mieltä, että amitsu on vähintäänkin yhtä raskasta. (riippuu toki alastakin).
      18-vuotias veljeni on rakennusalalla, menee viimeiselle luokalle syksyllä. Häntä ei todellakaan kehuttu läheskään niin paljon hänen mennessään amitsuun, kuin minua nyt lukioon mennessäni.
      Saan jatkuvasti kuulla, kuinka tein oikean valinnan. Oikeasti olen menossa sinne vain siksi, että en vielä tiedä, mikä minusta tulee isona, eli siis en keksinyt alaa, mitä lähteä opiskelemaan. Lukio on perus turvallinen vaihtoehto, sekun on vain sitä yleissivistävää, saa vielä 3vuotta aikaa miettiä tulevaisuuttaan. Suurin osa kavereistanikin haki lukioon juuri näillä perusteluilla.
      Toki on mullakin kavereita, joilla on vahvat suunnitelmat lukion jälkeisellekin ajalle, heille lukio on väistämätön tie kohti sitä ammattia, mitä ne haluavat tehdä.

      Ylioppilaita juhlistetaan joka kevät, niin konkreettisesti elämässäkin, kuin mediassa. Kaikki kuitenkin unohtavat nämä ammattikoululaiset, jotka oikeasti valmistuvat ammattiin! Heitähän siinä pitäisi juhlia, ainakin lukiolaisten kanssa tasavertaisina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      590
      1424
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      43
      777
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      470
      680
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      5
      539
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      519
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      494
    7. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      480
    8. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      39
      477
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      151
      438
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      432
    Aihe