Kiitos Jungnerille näkökulmasta

Anonyymi

Ottamatta sen kummemmin kantaa henkilöön yleensä, kiitän nöyrästi Mikael Jungneria itsetutkistelusta ja näkökulmiensa päivittämisestä.

Sama ongelma suhtautumisessa maatalouteen vaikuttaa hyvin yleiseltä. Parjataan ja parjataan, kunnes ymmärretään faktat, ja sitten saattaakin olla jo liian myöhäistä.

Mutta Mikael sanoi hyvin myös:

"Käsillä olevan kannattavuuskriisin vaikutukset voivat olla kauaskantoisia myös ilmastomuutoksen torjunnan ja hiilensidonnan näkökulmasta.

"Uusiin viljelytekniikoihin siirtyminen vaatii pääomia, eivätkä kannattavuusrajalla horjuvat tilat pysty investoimaan kun pankit eivät uskalla antaa lainaa."

Yhdyn tähän täysin. Nuorena tuottajana olen seurannut tätä lehmänhännän laskua omien vanhempieni ajoista. Lapsuudessani, laman ajan jälkeisessä Suomessa maataloustekniikan kehitykseen käytettävissä olevat taloudelliset ylijäämät olivat huipussaan. Myös tällaisilla, ns. kehittyvillä keskikokoisilla tiloilla, joita kuitenkin suurin osa Suomen tiloista on, investointiin parhaaseen mahdolliseen aikansa tekniikkaan. Ihan nyt esimerkkinä tarkemmat kylvö- ja lannoituskoneet, sekä paremmalla hyötysuhteella toimivat leikkuupuimurit.
Ympäristötekoja tehtiin, vaikka ne olivat yhtälailla investointeja pienempiin hävikkeihin.
Jo tuolloin jokainen pihaan tuotu uutta tekniikkaa oleva uusi kiiltävä pankin rahoilla ostettu kone herätti äärimmäistä kateutta ja katkeruutta kanssaihmisissä.

Nyt pihassa on yksi velaksi käytettynä ostettu paljon ajettu dieseltraktori, jossa satelliitti katolla. Senkin ostamisen mahdollistamiseksi jouduttiin pankin kanssa vääntää kättä oikein tosissaan, vaikka itse koen oman tilamme taloudellisen tilanteen verrattain kohtuulliseksi.

Jos markkinoilta saataisiin sama osuus lopputuotteen hinnoista kuin lapsuudessani, esimerkiksi kaasulaitos ja kaasukäyttöiset traktorit olisivat meillä jo pihassa. Ei ympäristötekojen teko sen vaikeampaa ole.

Mutta, kauppa kuristaa teollisuutta, teollisuus alkutuottajaa. Valtio ei muuta keksi kuin tukiatukiatukia. Ja lisää katkeruutta ja vastakkainasettelua, ilman mitään muuta pitkäaikaista vaikutusta.

5

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt raha ohjataan asuntotukiin.

    • Anonyymi

      Maatalous ei tarvitse lisää tukea. Sukutila veruke on käytetty MTK:n puolesta jo monta kertaa. Jos tila on suvulle kallis niin se rahoittaa sitä yhteiskunnan ei sitä kuulu tehdä.
      Nyt kun konkurssit oikeasti ulotetaan myös maatiloihin niin se antaa mahdollisuuden laajentaa niile jotka asiansa hoitavat kunnnolla.

      • Anonyymi

        Höpönhöpö....


      • Anonyymi

        Eihän maatalous tukea tarvitse vaan duunarit. Tuet valuvat teollisuuteen ostopanoksina.


      • Anonyymi

        Olen täysin samaa mieltä ettei tarvitsisi lisää tukea. Ei tarvitsisi tukia ollenkaan, ellei nykypäivän ihmisille kaikki muu olisi ruokaa tärkeämpää. Ennen suurin osa palkasta meni ruokaan, enää naurettavan pieni osa ja sekin on liikaa.

        Sukutiloja ei tokikaan yhteiskunnan kuulu rahoittaa, mutta eikö se jotain kerro jos edes sellaiset velattomat tilat eivät kannata? Kuinka sitten konkurssin jälkeen ne kirjoittajan kaltaiset? "kunnolla tilaa hoitavat", koska konkurssitilankin joutuu yleensä velaksi ostaa, ja jollain sitäkin täytyisi maksaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      179
      2996
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      64
      2576
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2220
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      73
      1849
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1783
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1651
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      104
      1479
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      217
      1161
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1120
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1079
    Aihe