Miksi hallituksen kokoukset venyvät niin pitkiksi?

Anonyymi

Mikä siinä on, että näin korona-ajan jälkimainingeissa hallitusten tilinpäätöskokouksista ei meinaa tulla yhtään mitään? Siis tehokkuuden näkökulmasta. Juttua riittää kuin ei oltaisi kahteen vuoteen tavattu ja olisimme olleet sulkeutuneina muilta ihmisiltä.

Nyt kun saadaan hallitus kokousta istumaan, niin kiirettä saa pitää, jos kahdessa tunnissa aikoo selvitä yhdestä hallituksen tilinpäätöskokouksesta taloyhtiössä, jossa ei ole meneillään mitään isompia korjaushankkeita. 2h 15 min on pitkä aika kokoukselle, jonka piti mennä läpi "normisti" tasan tunnissa. Eipä mennyt.

Vanhoina hyvinä aikoina muistan vetäneeni yhdessä illassa kolme hallituksen kokousta. Tai eihän isännöitsijä niitä vedä, vaan istuu sihteerinä, mutta kuitenkin: kolme kokousta illassa. Entä nyt? Nyt menee melkein sama aika yhden kokouksen kanssa. Toiminta ei ole aivan yhtä tehokasta kuin joskus oli. Mitä on tapahtunut? Yhtä tehokkaasti minä sihteerin roolissa kirjaan hallituksen päätökset ylös, mutta hallituksen jäsenten juttu tuntuu seilaavan aivan muissa kuin esityslistan aiheissa yli puolet kokouksen yli kahden tunnin kestosta. Päätöksenteosta ei meinaa tulla mitään. Miten tässä näin on päässyt käymään?

2

119

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Johtuisko siitä, että puheenjohtajat ovat maallikoita, joilla ei keskimäärin ole ymmärrystä kokousten johtamisesta ja vielä vähemmän korjaukseen ja kunnossapitoon liittyvistä asioista. Onko jokin ihme, että kokoukset venyvät ja päätöksiä ei osata tehdä, kun ei edes ymmärretä asioita, joista pitäisi päättää?

    • Anonyymi

      Hallituksen jäseniä pitää ohjeistaa, miten tilinpäätöskokoukseen pitää valmistautua. Aineisto on toimitettava hyvissä ajoin hallitukselle ja painottaa, että esim. kirjapitoon liittyvät kysymykset pitää esittää ennen kokousta, jotta isännöitsijä voi kaivaa vastauksen valmiiksi. Myös toimintakertomukseen haluttavat muutokset/lisäykset on esitettävä ennen kokousta. Tässä on hyvä vaatia selkeätä deadlinea, esim. 2 päivää ennen kokousta.

      Isännöitsijän on myös hyvä painottaa jo tilinpäätöskokousta edeltävässä kokouksessa, että tilinpäätöskokouksessa ei käsitellä juurikaan muita, juoksevia asioita, ellei taloyhtiössä ole jokin enemmän tai vähemmän akuutti tai kimurantti tilanne, jonka käsittely tilinpäätöskokouksessa on tarpeen.

      Itse olen usean vuoden ajan laittanut hallituksille hyvissä ajoin ennen kokousta koko aineiston varsin tiukkoine saatesanoineen. Sanoma on selvä: jos kokouksen alussa käy ilmi, että hallitus ei ole valmistautunut kokoukseen. Kokous päättyy saman tien ja uusi tilinpäätöskokous pidetään sitten kun isännöitsijän kalenterissa sattuu olemaan tilaa , mikä käytännössä voi tarkoittaa 2-3 kuukauden viivästystä.

      Jos itse kokouksessa asiat lähtevät rönsyilemään, kokouksen (eli useimmiten hallituksen) puheenjohtajan tehtävä on laittaa osallistujat ruotuun. Jos ei pj tätä osaa tai uskalla tehdä, isännöitsijä voi kyllä asiallisesti esittää, että asiat tulee käsitellä asialistan mukaisesti, jottei kokouksessa mene koko iltaa. Epävarmojen puheenjohtajien kanssa on hyvä ennen tilinpäätöskokousta käydä lyhyesti läpi kokouksen kulku ja painottaa, että rönsyilyt tulee viheltää poikki heti kättelyssä. Tarvittaessa voidaan myös sopia, että isännöitsijä toimii tilinpäätöskokouksen puheenjohtajana. Asiansa osaava isännöitsijä osaa kyllä vetää kokouksen siten, että asiat käsitellään lyhyesti ja ytimekkäästi. Tämä siis tarvittaessa, koska lähtökohtaisesti isännöitsijä ei vedä kokouksia, kuten aiemminkin on kommentoitu.

      Jos tuntuu pelottavalta asettaa hallituksen jäsenille tällaisia vaatimuksia, kannattaa pitää mielessä, että isännöitsijällä on tähän täysi oikeus. Sujuva yhteistyö edellyttää, että puolin ja toisin osataan käsitellä asioita oikeaoppisesti ja täsmällisesti. Isännöitsijä voi omalla esimerkillään auttaa hallituksia oivaltamaan, mitä hyvät kokouskäytännöt käytännössä tarkoittavat, ja ainakin täysijärkiset hallituksen jäsenet osaavat kyllä arvostaa sitä, että isännöitsijä tällä tavoin osaa auttaa hallituksen jäseniä suoriutumaan tehtävistään paremmin.

      Yleisesti ottaen hallituksen ja isännöitsijän välisessä yhteistyössä on syytä ihan aidosti tehdä yhteistyötä sanan varsinaisessa merkittyksessä. Jos ei ole yhteistyötä eikä kenties luottamustakaan, yhteistyö on epäterveellä pohjalla. Jos ei yhteistyötä yrityksistä huolimatta saada kuntoon, isännöitsijän on syytä nostaa kytkintä.

      Jos nyt joku hallituksen jäsen tämän sattuu lukemaan: asenne, että isännöitsijä on hallituksen työrukkanen, on äärimmäisen vanha ja väsynyt. Kukaan isännöitsijä ei halua työskennellä sellaisen hallituksen kanssa, jossa sanaa yhteistyö ei tunneta vaan lähdetään siitä, että isännöitsijää saa ja pitääkin kyykyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1330
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      911
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      736
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      694
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      483
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      480
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      467
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      458
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    15. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      91
      451
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      448
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe