Sedan finnarna har brett ut sig på skärgårdshavet kan man bara undra hur det är möjligt att just inget av det som var tradition har fastnat på dessa. Så sent som igår landade man vid en brygga, en finne kom gående förbi, stannade, pladdrade något, men gjorde inget för att hjälpa till med förtöjningen. I stället promenerade den bort just vid landningen. Resultatet av finnens närvaro var negativt då den endast störde det man höll på med.
Det vore bra om dessa skulle hålla sig till sina hemorter och satsa på meterlakrits på torgen eller ro på sjöarna med gylfarna öppna i stället för att störa folk.
Finnar på havet
3
298
Vastaukset
- Anonyymi
Ilmeisesti lähdet siitä, että me kaikki järviltä kotoisin olevat käyttäydymme kuten kuvailemasi henkilö tuolla laiturilla.
Ensiksi olen aina ihaillut teitä ruotsinsukuisia ja pitänyt teitä keskimäärin fiksumpina kuin meitä järviltä tulevia.
Siksi olen pettynyt lukiessani tuon postauksen, jossa niputat meidät kaikki samaan muottiin.
Valitettavasti en osaa ruotsia niin hyvin, että pystyisin sillä kielellä sinulle vastaamaan, mutta ehkä joku tuttavasi pystyy tämän sinulle kääntämään.
Laitan tähän loppuun Google käännöksen tuosta kommentistasi muille järviltä tuleville, jotta pääsevät tähän ketjuun mukaan. ( Aika heikkotasoinen on tuo kääntäjä jopa minunkin mielestäni).
”Suomalaiset merellä
Koska suomalaiset ovat levittäytyneet saaristomerelle, voi vain ihmetellä, kuinka on mahdollista, ettei mikään perinteestä ole jäänyt heihin kiinni. Vielä eilen he laskeutuivat laiturille, näppylä käveli ohi, pysähtyi, jutteli jotain, mutta ei auttanut kiinnittymisessä. Sen sijaan se käveli pois heti laskeutumispaikalta. Suomalaisen läsnäolon tulos oli negatiivinen, koska se vain häiritsi sitä mitä tehtiin.
Olisi hyvä, jos nämä pysyisivät kotikaupungeissaan ja panostaisivat metrin lakritsiin toreilla tai soutuisivat järvillä kärpäset auki häiritsemisen sijaan.”
Pyydän meidän kaikkien suomalaisten puolesta anteeksi tuota laiturikäytöstä, jota jouduit kokemaan suomalaisen toimesta.
Ystävällisin terveisin aito järvisuomalainen jo neljässätoista sukupolvessa. (Kirkon kirjojen mukaan).
Ureinwohner- Anonyymi
Juuei, provohan tuo oli.
- Anonyymi
"JAG HATAR FINNAR" stod det i en Clerasil reklam i tiderna... hur nu sen Google translate översätter det vet jag inte. Nytt är att finnarna kan gå, tala eller ro, men om någon satsar på min lakrits vill jag inte längre äta det.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi362749Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs122537100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es372258Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks201861Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa491514Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo351508- 381453
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä241351- 241138
- 181073