En tiedä mitä haluan tehdä elämälläni

Anonyymi-ap

Olen 22-vuotias ja juuri tajunnut että olen elänyt elämääni sukuni standardien mukaan, kuuntelematta omaa ääntäni (jonka olen hukannut ja yritän etsiä tällä hetkellä). Sukuni on erittäin päämäärätietoinen, itsepäinen ja omasta mielestä tietävät kaiken mikä on parhaaksi minulle. Jos en tehnyt asioita heidän mielikseen lapsena, sain hirveät torut ja minua ei kuunneltu koskaan, omia halujani aina vähäteltiin ja halusin vain kuulla että he ovat ylpeitä minusta, joten tein kaikkeni jotta onnistuisin elämään heidän standardeille. Veljeni onnistuivat kaikessa täydellisesti (he tekivät paljon töitä kaiken eteen, ja rakastan heitä, minulla ei ole mitään heitä vastaan), ja sain kuulla etten itse koskaan olisi yhtä viisas/hyvä missään kuin he (tai muut sukulaiseni).

Nyt kun olen kanditutkintoni viimeisellä vuodella, minulle selkeni yhtenä yönä muutama kuukausi sitten ettei tämä elämäntyyli mitä he haluavat minulta ole sitä mitä haluan. Olen tajunnut että mitä tahansa teen, he eivät ole tyytyväisiä minuun ja olen alkanut hyväksyä sen. Olen kamppaillut viimeiset muutama kuukausi siitä että mitä ihmettä haluan tehdä työkseni, koska nykyinen suuntani ei ole todellakaan sitä mitä haluan itselleni, ja haluan tehdä jotain mikä tekee minut onnelliseksi. Ainoa mitä muistan omista haluistani, mitä halusin pienenä siis tehdä työkseni aikuisena, oli omistaa kahvila, tai pieni leipomo. Tämä hieman lämmittää sydäntäni ajatella jos se onnistuisi, mutta minua pelottaa onko se todella mitä haluan. En muista enää mitään muuta mistä pidän, olen viimeisen kahden kuukauden aikana alkanut kuunnella omaa päätäni ja alkanut tunnistaa vanhaa minääni ja sitä miten olen muuttunut mieltymyksissäni. Olen unohtanut kaikki vanhat haaveeni, mutta lukiessani erittäin vanhaa päiväkirjaani, löysin että kahvilan(konditorian omistaminen oli asia mistä rakastin haaveilla.

En ole puhunut sukulaisilleni, muuta kuin vanhemmilleni, joiden mielestä minun pitäisi tehdä asioita mitä minä haluan, nyt kun olen viimeinkin avautunut heille näistä mietteistäni (en ollut lapsena puhunut tästä ja kaikki näistä pettymys-keskusteluista olivat aina kun vanhempani, ja veljeni, eivät olleet paikalla).

Olen hieman hukassa, ja mietin onko kellään ollut samankaltaista oloa/tapahtumaa, eli hukannut oman tiensä, eikä tiedä täysin miten kuunnella itseään, tai löytää itsensä?

4

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täällä ✋
      Paitsi ettei se oikein ole ikinä minnekään kadonnutkaan, sitä ei vaan ikinä ole ollutkaan. Omaa tietä, itseä, sisintä, miksi sitä sitten haluaakin kutsua.

    • Anonyymi

      Nuorena olin myös hukassa enkä tiennyt mikä minusta tulee isona.Tein kaikenlaista pätkätyötä koska koulu ei kiinnostanut vasta parikymppisenä menin suorittamaan tutkintoa ja siitä jatkoin taas eri alalle.kolmenkympin hujakoilla sain työn mistä pidän ja jota en ollut ajatellut edes tekeväni mutta niin vaan on kymmen vuotta jo viihdytty samassa paikassa.Uskon että ajan myötä valkenee asiat,jos kahvila on haaveissa niin se voi myös onnistua.Olet jo alkanut prosessoimaan asiaa siitä se etenee,tsemppiä:)

    • Ongelma lienee se, että harvat yrittäjät - ihan muutamia lukuun ottamatta - onnistuvat, palkkalaisista moni. Siksi oman halun toteuttaminen on uhkayritys, joka yleensä johtaa epäonnistumiseen.

      Varmaa kuitenkin on, että niin onnistunutta elämää, kuin useimmat haaveilevat, ei voi saavuttaa. 🌹👀

    • Anonyymi

      Vie kanditutkintosi kunnialla päätökseen, olethan jo loppusuoralla kaiken opiskelun jälkeen.

      Sitten voit täysillä paneutua omaan kahvila/leipomoon. Se on hyvä idea!

      Yksi loistava tapa päästä siihen kiinni , on mennä ensin töihin kahvilaan/leipomoon. Oppia samalla kuinka homma toimii: miten hankkia oma paikka- ostaa jo aloitettu liike vai alkaa aivan alusta, kirjanpito, välineiden ja raaka/aineiden hankkiminen, sopivan apurin (sinun nyt ollessa apurina) löytäminen- siihen liittyvät lailliset maksut, verotus, kuinka varautua jos apuri syystä tai toisesta ei voikkaan joku päivä tulla töihin jne. jne.

      Tuo kaikki on hyvä tietää edeltäpäin, säästyy monelta kalliilta ( aika, raha) virheeltä.

      Omistaa ikioma liike on paras tyäpaikka, harrastus, ajanvietto. Oikeastaan sitä ei edes laskisi työpaikaksi, hommaa tekee niin mieluisasti. Onhan se ikioma!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3083
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      42
      2719
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1523
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1350
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1261
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      41
      1026
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      126
      922
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      33
      839
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      29
      673
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      60
      631
    Aihe