Kuvitellaan 1k litran ja 1.5k litran astiat, joissa on molemmissa oma 1kW lämmitysjärjestelmä.
Molemmat astiat täynnä 22 asteista vettä.
1k astiassa vesi lämmitetään 57 asteeseen ja 1.5k astiassa 54 asteeseen.
Nyt halutaan lämmittää vesi molemmissa astioissa tuohon 57 asteen lämpötilaan ja pitää se siinä. Kumpi on energiataloudellisempi tapa lämmittää vesi.
1.yhdistää astiat putkella, jolloin tuo 57 asteisen astian järjestelmä lämmittää lopulta molempien astioiden vedet 57 asteeseen ja pitää sen siinä käyttäen siis ainoastaan 1k astian lämmitysjärjestelmää. Eli altaan 1.5k vesi lämpeää 54 asteesta 57 asteeseen (kolme astetta) käyttäen vain 1k astian järjestelmää.
2.lämmittää suoraan molemmat astiat omilla järjestelmillään 57 asteeseen ja pitää se siinä.
Lämmön siirto ja energiatehokkuus
Anonyymi-ap
4
146
Vastaukset
- Anonyymi
Kumpi tapa on energiataloudellisempi
- Anonyymi
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17771887s
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
2500*4*3/3412= 8.79KW lämmittäisi 2500 litraa vettä, 3 astetta tunnissa. Mikä tarkoittaa että 1kw lämmittäisi 2500 litraa vettä, 3 astetta 8.79 tunnissa. Loppu tulos on aina sama energian kulutuksessa jos aika ei ole faktori niin kuluttaa just yhtä paljon (ilman ulkoista vaikutusta). Lämmityksen aika vain muuttuu...
- Anonyymi
Kiitos 👍🏻👍🏻
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2453313
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1312390Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta151905Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2251832Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3331725Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita491354- 551345
- 1111110
- 1001064
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan601046