Kuinka syvästi maailmankirjallisuuden klassikot voivat vaikuttaa tunteisiin? Tuleeko tiedoitsevasta subjektista tiedoitsemisen puhdas subjekti niitä lukiessa? Onko teillä suuria lukukokemuksia-ja elämyksiä? Eräs tunnettu kapellimestari on sanonut että mm. James Joycen teokset vastaavat Beethovenin myöhäisiä jousikvartettoja vaikutukseltaan. Tohdin epäillä, sillä musiikkia kuunnellessa voi suuremmassa määrin kylpeä autuaassa itseunhossa kun lukuprosessi edellyttää jatkuvaa tarkkaavaisuutta, ajattelua, silmien liikuttajalihasten käyttöä ja muistia eikä siihen saata uppoutua yhtä antaumuksellisesti kuin musiikin kuunteluun, joka vaikuttaa voimakkaammin ja ripeämmin emootioihin jos on virittäytynyt musiikin luomaan tunnelmaan suurissa mestariteoksissa.. Eihän niitä muuten ymmärrä.
Koska lukemisessa lienee kuitenkin kysymys sanoilla merkittyjen käsitteiden välillisen tietotavan kiihdyttämisestä, niin tällaisen käsitteellistä ajattelua edellyttävän ja ideoita eli tahdon esineellistymisasteita esittävän taidemuodon reseptiossa, jossa täytyy sana sanalta ymmärtää objektiivisen maailman havaintoihin pohjaavien käsitteiden merkitys, ja jotka vain toistavat tuttuja ulkomaailman ilmiöitä, ei voi uppoutua yhtä antaumuksellisesti taiteen vietäväksi kuin musiikissa, jossa sävelet kertovat salaista tarinaansa tahdosta ja kaikista sen vireistä, ja jossa ei tarvitse ajatella, muistaa ja ymmärtää mitään käsitteellistä saati teoriaa, vaan välittömästi itse tahtoa esittäessään vaikuttaa pikaisesti kuuloaistin välityksellä ilman lihasvoiman käyttöä, kuten silmien liikuttamista ja kirjan kädessä pitämistä, tunteisiin, tahtoon ja affekteihin välittömintä tietotapaamme kiihdyttäessään, jolle musiikki ilmaisee itse tahdon vireet, "musiikin muotoutumisen ollessa äärimmäisen eriytynyttä ja tarkkaa, perustuessaan pelkästään omaan materiaaliinsa, ei mihinkään aiheelle vieraaseen käsitteistöön, vaan sointivärien vuosi lähes äärettömään määrään säveliä", joita korkeimmalla esteettisen kontemplaation asteella suurimpien nerojen mestariteoksissa ei tajuta enää soivana materiana, vaan se transformoituu siksi tunne-elämykseksi, joka on ollut luovan prosessin alullepanijana ja musiikillisessa reseptiossa äly tunkee kuulohavainnon tahtona ulos tajunnasta, puhtaan mielteen alueelle heijastuneiden objektivoitujen tahdonliikkeiden täyttäessä tajunnan. Schopenhauerin ja Hildesheimerin teorioita tässä soveltaen musiikin metafysiikasta.
Musiikki versus kirjallisuus
8
497
Vastaukset
- Anonyymi
Musiikki ja sävelet luovat kokonaan oman ainutkertaisen maailmansa, joka ei ilmene missään muualla kuin jossakin tietyssä sävelteoksessa, ja joka ei heijastele näkkyvää maailmaa uten sanay jotka vain kuvaavay t ja jäljittelevät kaikille ilmenevää aineellista maailmaa.
- Anonyymi
Alkeellisen naiivia.
- Anonyymi
"There are two means of refuge from the miseries of life: music and cats.", Albert Schweitzer
- Anonyymi
Sanoilla on vain keksittyjä ulkomaailmaan liittyviä ja sitä kuvaavia merkityksiä eivätkä äänteet itsessään "sano" mitään kuten ei joku vieras kielikään, jota et "ymmärrä". Joku suuri kirjailija Bernard Shaw sanoi että hän ymmärtää wieniläisklassikoiden musiikki paremmin kuin useimmat saksalaiset vaikkei ymmärrä'kään saksaa tai osaa puhu sitä. Sanat vain toistavat näkyvää aineellista todellisuutta tai tuttuja ilmiöitä omaamatta niiden sisältöä tai sisintä olemuista. yksittäinen akordillakin on kkorkeampaa metafyysistä merkitystä ja syvyyttä määrätyssä sävelkorkeudessaan itsessään ja sinänsä olemassaolevana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sanoilla on vain keksittyjä ulkomaailmaan liittyviä ja sitä kuvaavia merkityksiä eivätkä äänteet itsessään "sano" mitään kuten ei joku vieras kielikään, jota et "ymmärrä". Joku suuri kirjailija Bernard Shaw sanoi että hän ymmärtää wieniläisklassikoiden musiikki paremmin kuin useimmat saksalaiset vaikkei ymmärrä'kään saksaa tai osaa puhu sitä. Sanat vain toistavat näkyvää aineellista todellisuutta tai tuttuja ilmiöitä omaamatta niiden sisältöä tai sisintä olemuista. yksittäinen akordillakin on kkorkeampaa metafyysistä merkitystä ja syvyyttä määrätyssä sävelkorkeudessaan itsessään ja sinänsä olemassaolevana.
Koita sä kuunnella nepalin musiikki ja koita sönköttä sitten universasli. Dorka.
- Anonyymi
Paljon universaalimpaa tuo nepalilainen musiikkikin on kuin joku verbaalinen ilmaisu jota et ole opiskellut milloinkaan. Sävelet puhuttelevat ihan eri tavalla kuin kielellinen ilmaisu.
- Anonyymi
Se olla vaan ääntä. Ei mitään nuottia siinä. Samoin kirjoitus vaan piirrettyjä kuvia. Dorka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945218Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325986SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32415663Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16510792Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3010113Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369551Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476