Hei!
Miten pitää lain mukaan toimia seuraavassa tapauksessa:
Vähävaraiseen/ylivelkaiseen kuolinpesään tuli 200 e veronpalautusta, joka ei riitä kattamaan kaikkia loppuja laskuja, mutta koska tämä veronpalautuskin pitää ilmeisesti käyttää lain mukaan loppulaskuihin ja osa velkojista on luopunut perinnästä, mutta osa ei, niin jaetaanko tuo veronpalautus silti kaikkien velkojien kesken vai PELKÄSTÄÄN niiden kesken, jotka vielä vaativat saataviaan? Eli pitääkö asia sopia kaikkien velkojien kanssa erikseen vai vain maksaa kaikille? Perukirjan kopiot toimitettu määräajassa eli kaikki nämä pakolliset muut asiat hoidettu kuten pitääkin.
Kiitos jo etukäteen teille vastauksista, jos olette törmänneet samaan asiaan ja miten teillä asia saatiin järkevästi hoidettua ja onko tästä säädetty jokin selkeä lakipykälä, joka kertoo ja helpottaisi tässä, että miten kaikissa vastaavassa tilanteessa olevissa kuolinpesissä asia hoidetaan?
Kuolinpesän veronpalautuksen käyttö laskujen maksuun/jakaminen velkojien kesken
2
371
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole lakipykäliä aloituksen asiaan.
Mutta sen verran tiedustelen, onko millaisesta pesästä kyse, montako pesänosakasta, onko määrättyä pesänhoitajaa eli vastuullista pesänosakasta?
Miksi ei kuolinpesää ole jo alkujaan haettu konkurssiin ja pesä ilmeisesti varaton että ylivelkaantunut ja miten kauan sitten pesä on muodostunut, jos ja kun kerran pesään on veronpalautusta tullut?
Tässä näin alkuun.
T. Professional of the law and word's, Lawetorder Z via V- Anonyymi
Kiitos vastauksestasi Professional of the law and word's, Lawetorder Z via V! :)
Vain 1 osakas pesässä ja niin pieni pesä, että mitään erillistä pesänhoitajaa ei olisi ollut järkevää edes määrätä, saatika sitten hakea tällaista pesää konkurssiin.
Aika tyypillinen tapaus siis kyseessä, että osaan pakollisia perusmenoja rahat ovat riittäneet, mutta jokaiselle meistä tulee kuoleman jälkeen myös niitä pakollisia kuluja (esim. hautauskuluja jne.) ja kaikilla ihmisillä ei vain valitettavasti varat riitä.
Ilmeisesti nuo hautausmenot ovat sellaisia, että niihin haetaan hautausavustusta, jolla ihminen saadaan kunnialla hautaan, eikä seurakunnan tarvitse tehdä täten luottotappiomerkintää, mutta kun sanotaan, että perukirjan kopio lopettaa mahdollisten velkojen perinnän, niin minkätyyppiset laskut se lopettaa eli milloin velkoja merkitsee sen luottotappioksi? Jos esim. hautausavustusta ei saakaan (voiko olla edes mahdollista?), niin tämä hautauslasku koituu seurakunnan tappioksi? (Veronpalautus ei riitä siis kattamaan edes tuota hautauslaskua)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain17610742Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-8710219Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2325659Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1784488Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1292970- 1712965
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin381766Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2981358Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61200Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161124