Kuolinpesän veronpalautuksen käyttö laskujen maksuun/jakaminen velkojien kesken

Anonyymi-ap

Hei!
Miten pitää lain mukaan toimia seuraavassa tapauksessa:
Vähävaraiseen/ylivelkaiseen kuolinpesään tuli 200 e veronpalautusta, joka ei riitä kattamaan kaikkia loppuja laskuja, mutta koska tämä veronpalautuskin pitää ilmeisesti käyttää lain mukaan loppulaskuihin ja osa velkojista on luopunut perinnästä, mutta osa ei, niin jaetaanko tuo veronpalautus silti kaikkien velkojien kesken vai PELKÄSTÄÄN niiden kesken, jotka vielä vaativat saataviaan? Eli pitääkö asia sopia kaikkien velkojien kanssa erikseen vai vain maksaa kaikille? Perukirjan kopiot toimitettu määräajassa eli kaikki nämä pakolliset muut asiat hoidettu kuten pitääkin.
Kiitos jo etukäteen teille vastauksista, jos olette törmänneet samaan asiaan ja miten teillä asia saatiin järkevästi hoidettua ja onko tästä säädetty jokin selkeä lakipykälä, joka kertoo ja helpottaisi tässä, että miten kaikissa vastaavassa tilanteessa olevissa kuolinpesissä asia hoidetaan?

2

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole lakipykäliä aloituksen asiaan.

      Mutta sen verran tiedustelen, onko millaisesta pesästä kyse, montako pesänosakasta, onko määrättyä pesänhoitajaa eli vastuullista pesänosakasta?

      Miksi ei kuolinpesää ole jo alkujaan haettu konkurssiin ja pesä ilmeisesti varaton että ylivelkaantunut ja miten kauan sitten pesä on muodostunut, jos ja kun kerran pesään on veronpalautusta tullut?

      Tässä näin alkuun.

      T. Professional of the law and word's, Lawetorder Z via V

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksestasi Professional of the law and word's, Lawetorder Z via V! :)

        Vain 1 osakas pesässä ja niin pieni pesä, että mitään erillistä pesänhoitajaa ei olisi ollut järkevää edes määrätä, saatika sitten hakea tällaista pesää konkurssiin.

        Aika tyypillinen tapaus siis kyseessä, että osaan pakollisia perusmenoja rahat ovat riittäneet, mutta jokaiselle meistä tulee kuoleman jälkeen myös niitä pakollisia kuluja (esim. hautauskuluja jne.) ja kaikilla ihmisillä ei vain valitettavasti varat riitä.

        Ilmeisesti nuo hautausmenot ovat sellaisia, että niihin haetaan hautausavustusta, jolla ihminen saadaan kunnialla hautaan, eikä seurakunnan tarvitse tehdä täten luottotappiomerkintää, mutta kun sanotaan, että perukirjan kopio lopettaa mahdollisten velkojen perinnän, niin minkätyyppiset laskut se lopettaa eli milloin velkoja merkitsee sen luottotappioksi? Jos esim. hautausavustusta ei saakaan (voiko olla edes mahdollista?), niin tämä hautauslasku koituu seurakunnan tappioksi? (Veronpalautus ei riitä siis kattamaan edes tuota hautauslaskua)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6394
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3833
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3200
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1726
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      969
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      890
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      869
    Aihe