Miten on, osaavatko ukrainalaiset käyttää putkiraivaimia miinakenttien ylityksessä?

Anonyymi-ap

Tuntuu vaan niin toivottoman hitaalta eteneminen ja miehiä kaatuu ja vammautuu miinakentillä kovin paljon. En ole vielä nähnyt yhtään videota Ukrainasta, jossa putkiraivainta olisi käytetty. Tietävätkö nuo poloset, että on keino räjäyttää 20 m polku kerralla miinakentään on mahdollista.

9

183

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Miten on, osaavatko ukrainalaiset käyttää putkiraivaimia miinakenttien ylityksessä?"

      Osaa ja Venäläiset tarkka-ampujat saa niistä hyviä liikkuvia maaleja.

    • Anonyymi

      Eivät taida tietää asiasta ja ko. tehokkaasta raivaimesta yhtikäs mitään. Tarkkaampujat voidaan eliminoida sujauksilla varsin hyvin ja tehdä raivauksia vaikka öisin.

      Suomen aseapuun putkiraivaimet on lisättävä tehostamaan hyökkäystä.

      • Anonyymi

        Venäjän tarkka-ampujat toimivat yölläkin.


    • Anonyymi

      Tiltu on päässyt putkeen.

    • Anonyymi

      USA:n asiantuntijoiden mukaan Venäjän puolustus on brutaalin tehokas.

      Mutta jos Nato Tiltusta siltä tuntuu, että putkiraivaimilla homma hoituu, niin käyppä itse näyttämässä Ukrainalaisille, että kuinka miinakentistä mennään yli jotta heilahtaa. ;)

    • Anonyymi

      Hyvä luoja tätä tietämyksen määrää. Kyllä kai nyt paremmin hyökkys kulkeen putkiraivaimen tekemään kujaa pitkin kuin miinoja polkemalla niin kuin tähän asti. Ja ovatjhan hyökkäjät ilman putkiraivaimiakin tarkka-ampujien maaleina oikein laumana. Eivät taida nänä "sotatieteilijät" oikeastaan tietää kuinka tehokas ase putkiraiivain on. 20 m polkua tulee turvalliseksi 1-2 minuutein välein. Miinoja polkemalla ei tule kuin leskiä ja jalattomia.

      Enpä olisi uskonut, että venäläiset tarka-ampujat ovat sodan suurin uhka etenemiselle. Naurettava väite. Ei ihme, että homma ei etene, kun huru-ukkoja pelätään.

    • Anonyymi

      Putkiraivaimia taitaa olla enää suomen museoarmeijassa, näyttävät käyttävän Ukrainassa tankista, tai maastoauton peräkärrystä raketilla ammuttavaa pitkää räjähteillä täytettyä sukkaa, joka hoitaa homman tehokkaammin ja ilman, että jalkaväen pitää mennä henkensä kaupalla tunkemaan putkiraivainta miinakenttään.

    • Anonyymi

      ukrainalaiset osaa kait käyttää putkiavaimia miinakenttien ylityksessä.

      Yx Ukrainaalais tomppeli pani uuden rynkkynsä maahan makaaman ja astui sen päälle, mutta miina räjhti kuitenkin ja jätkä hinas ittensä Bradleyn kannelle jalka riekaleina.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe