lähtönopeus Psyche asteroidilta

Nasa lähetti luotaimen tutkimaan Psyche metalliasteroidia, joten yritin laskea lähtönopeuden asteroidilta. Oletin, että taivaankappale on pallonmuotoinen, tiheys n.3,3kg/dm3, säde 113 km ,enkä ottanut huomioon asteroidin pyörimistä. Koulufysiikasta on aikaa, joten en ole varma laskujen onnistumisesta.

Tulos: n.265 m/s eli 950 km/h eli aika korkea. Jos siis ampuisi aseella pinnan suuntaisesti luodin asteroidin kiertävälle radalle, se saattaisi osua ampujaa selkään kierrettyään pikkuplaneetan n. 2 m korkeudella.

Joten päätin laskea vielä, minkä kokoinen asteroidin pitäisi olla, jotta nopeudella n. 24m/s heitetty pallo tekisi saman eli kiertäisi koko asteroidin.
Tulos: säde n. 10 km.

Jos joku viisaampi viitsisi tarkistaa.

4

459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pakonopeus tuon asteroidin pinnalta on v(e) = sqrt(2GM/r). Tämä on sqrt(2) kertaa v(c) missä v(c) on tuo ympyrärataan tarvittava nopeus etäisyydellä r keskipisteestä.
      G = 6,67*10^(- 11) m^3/(kg*s^2). M = 4/3 pii r^3 * d. d= 3300 kg/m^3
      r = 113000m,
      v(e) = 2,671 m/s
      v(c) = 1,889 m/s

      • Anonyymi

        Sori.Unohtui laskustani tuo tiheys. Oikeasti
        v(e) = 153,45 m/s ja v(c) = 108,50 m/s.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sori.Unohtui laskustani tuo tiheys. Oikeasti
        v(e) = 153,45 m/s ja v(c) = 108,50 m/s.

        Vielä tuo toinen kysymys. Täytyisi olla v(c) = 24 m/s.
        v(c) = sqrt(2GM/(2r)) eli v(c)^2 =GM/r = G*4/3*pii*r^2*d .
        r^2 = 3 v(c)^2/(4*G*pii*d)
        r =25 km


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vielä tuo toinen kysymys. Täytyisi olla v(c) = 24 m/s.
        v(c) = sqrt(2GM/(2r)) eli v(c)^2 =GM/r = G*4/3*pii*r^2*d .
        r^2 = 3 v(c)^2/(4*G*pii*d)
        r =25 km

        Vielä lisäkommentti. nuo ympyräratanopeudet suhtautuvat kuten säteiden pituudet kun tiheydet ovat samat.
        Eli r/113000 =24/108,5 joten r = 25000 (m)


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      122
      3054
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      35
      1425
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      104
      1299
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1037
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1027
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      134
      1018
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      957
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      757
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      743
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      713
    Aihe