Nasa lähetti luotaimen tutkimaan Psyche metalliasteroidia, joten yritin laskea lähtönopeuden asteroidilta. Oletin, että taivaankappale on pallonmuotoinen, tiheys n.3,3kg/dm3, säde 113 km ,enkä ottanut huomioon asteroidin pyörimistä. Koulufysiikasta on aikaa, joten en ole varma laskujen onnistumisesta.
Tulos: n.265 m/s eli 950 km/h eli aika korkea. Jos siis ampuisi aseella pinnan suuntaisesti luodin asteroidin kiertävälle radalle, se saattaisi osua ampujaa selkään kierrettyään pikkuplaneetan n. 2 m korkeudella.
Joten päätin laskea vielä, minkä kokoinen asteroidin pitäisi olla, jotta nopeudella n. 24m/s heitetty pallo tekisi saman eli kiertäisi koko asteroidin.
Tulos: säde n. 10 km.
Jos joku viisaampi viitsisi tarkistaa.
lähtönopeus Psyche asteroidilta
4
491
Vastaukset
- Anonyymi
Pakonopeus tuon asteroidin pinnalta on v(e) = sqrt(2GM/r). Tämä on sqrt(2) kertaa v(c) missä v(c) on tuo ympyrärataan tarvittava nopeus etäisyydellä r keskipisteestä.
G = 6,67*10^(- 11) m^3/(kg*s^2). M = 4/3 pii r^3 * d. d= 3300 kg/m^3
r = 113000m,
v(e) = 2,671 m/s
v(c) = 1,889 m/s- Anonyymi
Sori.Unohtui laskustani tuo tiheys. Oikeasti
v(e) = 153,45 m/s ja v(c) = 108,50 m/s. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sori.Unohtui laskustani tuo tiheys. Oikeasti
v(e) = 153,45 m/s ja v(c) = 108,50 m/s.Vielä tuo toinen kysymys. Täytyisi olla v(c) = 24 m/s.
v(c) = sqrt(2GM/(2r)) eli v(c)^2 =GM/r = G*4/3*pii*r^2*d .
r^2 = 3 v(c)^2/(4*G*pii*d)
r =25 km - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vielä tuo toinen kysymys. Täytyisi olla v(c) = 24 m/s.
v(c) = sqrt(2GM/(2r)) eli v(c)^2 =GM/r = G*4/3*pii*r^2*d .
r^2 = 3 v(c)^2/(4*G*pii*d)
r =25 kmVielä lisäkommentti. nuo ympyräratanopeudet suhtautuvat kuten säteiden pituudet kun tiheydet ovat samat.
Eli r/113000 =24/108,5 joten r = 25000 (m)
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?132837- 2372767
Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n182101Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari262048Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa621905Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo711672Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh181501Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr181289Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?991265Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http231202