Kuolinpesän asunnon sopimukset ja uusi asukas

Anonyymi-ap

Kuolinpesä on laittanut asunto-osakkeen myyntiin ja sille on löytynyt ostaja. Nyt odotellaan kauppakirjan allekirjoittamistilaisuutta. Asunnossa on kuolinpesän nimissä voimassaolevat sähkösopimukset (myynti ja siirto) ja kotivakuutus.

Olen yrittänyt saada kuolinpesän osakkailta valtakirjoja irtisanoakseni sähköt ja kotivakuutuksen mutta näyttää siltä, että en ehdi saada niitä ennen kuin uusi asukas saa asunnon omistus- ja hallintaoikeuden.

Mitenkäs tässä käy kuolinpesän sähkö- ja vakuutuslaskuille? Täytyykö niistä edelleen pulittaa vaikka kuolinpesä ei asuntoa enää omistakaan, kunnes saan irtisanottua ne? Entä päättyvätkö sopimukset jos asunnon uusi asukas tekee asuntoon omat sopimuksensa?

7

524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      laskut luistaa irtisanomiseen saakka.

    • Anonyymi

      Sähkösiirron ja -energian laskutus päättyvät tietääkseni automaattisesti ostajan sähkösopimuksen aloituspäivään. Vakuutus varmaankin pitää irtisanoa erikseen, mutta ehkä kiinteistön kauppakirja riittää vakuutusyhtiölle. Jos ei, niin sitten ne valtakirjat...

    • Anonyymi

      Jos menehtyneen koti jää asumattomaksi ja se on esimerkiksi tarkoitus myydä perunkirjoituksen jälkeen, sähkösopimuksen voi irtisanoa tarpeettomana vaikka saman tien. Luonnollisesti tässä tilanteessa myös määräaikaisen sähkösopimuksen voi irtisanoa.

      Sähkösopimus saa olla kuolinpesän nimissä perunkirjoitukseen saakka. Yleensä kuolemasta perunkirjoitukseen kuluu korkeintaan kolme kuukautta, mutta poikkeustapauksissa kuolinpesä voi saada lisäaikaa.

      Perunkirjoituksen jälkeen sähkösopimus on päätettävä ja sähkösopimus vaihdettava jonkun toisen nimiin. Syynä on se, että sähkösopimuksen taustalla tulisi olla oikeustoimikelpoinen, oikea henkilö. Kuolinpesä ei siis ole oikeushenkilö, vaan väliaikainen henkilöiden yhteenliittymä.

      Samasta syystä kuolinpesän nimiin ei myöskään voida solmia uutta sähkösopimusta, vaikka määräaikainen sopimus olisi päättymässä tai perunkirjoitus jostain syystä viivästyisi.

      Kuolinpesän laskutusasioiden hoitamiseksi sinun täytyy toimittaa valtakirja myös maksunvalvonnalle. Ilman erillistä ilmoitusta maksamatta jätetty lasku voi siirtyä perintään.

      https://www.lumme-energia.fi/blogi/kuolinpesan-sahkosopimus

      Sähkösopimus katkeaa, kun uuden omistajan sopimus astuu voimaan. Kauppakirjaan on syytä kirjata tästä erillinen lauseke.

      Vakuutuksen osalta kauppakirjaan on myös syytä tehdä huomioita. Vaaranvastuu siirtyy ostajalle kaupantekopäivänä. Ostajat vastaavat vahingosta, joka aiheutuu kiinteistölle tulipalon, myrskyn, vahingonteon tai muun myyjistä (ja ostajista) riippumattoman syyn vuoksi kaupan tekemisen jälkeen.

      Jos on sovittu, että kiinteistön hallinta jää kaupanteon jälkeen vielä myyjälle ja siirtyy ostajalle vasta myöhemmin, vaaranvastuusta voi olla perusteltua sopia toisin. Ehtomuotoiluna voidaan tällöin käyttää myös seuraavaa: Vaaranvastuu siirtyy ostajille samalla kun kiinteistön hallinta siirtyy heille. Myyjät vastaavat vahingosta, joka kiinteistölle aiheutuu tulipalon, myrskyn, vahingonteon tai muun myyjistä (ja ostajista) riippumattoman syyn vuoksi kaupanteon jälkeen mutta ennen kuin hallinta on siirtynyt ostajille.

      Lain mukainen lähtökohta on, että vaaranvastuu siirtyy ostajalle kaupantekopäivänä. Vakuutus ei lakkaa automaattisesti vaikka omistaja vaihtuisi, vaan se pitää erikseen kirjallisesti irtisanoa.

      Eri vakuutuksenottajien vakuutusajat voivat kaupan yhteydessä mielellään mennä vaikka hieman päällekkäin (1-2 vko), jotta kohteessa joku vakuutus on kaikissa tapauksessa voimassa. Vakuutus pitää erikseen irtisanoa, ja vakuutuksenottajalla on oikeus irtisanoa vakuutus vakuutuksen kohteena olevan omaisuuden vaihtaessa omistajaa.

      • Anonyymi

        Pääosin pötyä.
        Kuten vakuutusyhtiö kun sopimukset kirjoituksessasi niin kaikki muutkin jatkuvat kuolinpesän tarpeisiin kyllä kymmeniä vuosia. Jos kuolinpesällä ei ole esimerkiksi y-tunnusta, niin sen voi saada vuokraamalla autopaikan tai varastokomeron. Tämä jos on tarpeen.
        Sähköhemmon blogi on potaskaa ja pääosin näin ei ole toimittu kysymättä asiakkaalta.
        "Jos menehtyneen koti jää asumattomaksi ja se on esimerkiksi tarkoitus myydä perunkirjoituksen jälkeen, sähkösopimuksen voi irtisanoa tarpeettomana vaikka saman tien."
        Tuo voi olla totta, jos ei ole kyse tuhoutumisvaarassa olevasta omakotitalon autotallista vesijohtoineen. Vesiliittymää ei katkaista mittarilta.
        Mitään katsomista sopimuksiin ei voi tehdä tietenkään ilman valtakirjoja.


      • Anonyymi

        Tuossa olikin täyttä asiaa. Kiitos avusta.


    • Anonyymi

      Miksi sinä puuhastelet asioissa kun juttu on kuolinpesän ei sinun .

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe