Orpon hallitus haluaa ulkoistaa turvapaikanhaun EU:n ulkopuolelle.
"Oppositiopuolueet SDP ja vasemmistoliitto hämmästelevät hallituksen uutta ”Ruanda-linjausta”, joka siirtäisi turvapaikkaprosessin kokonaisuudessaan EU:n ulkopuolisiin maihin."
"Linjauksen mukaan ”Suomi edistää rakentavasti EU-tason toimia, joilla kehitetään mahdollisuuksia toteuttaa turvapaikkaprosessi ja kansainvälisen suojelun tarjoaminen turvallisissa kolmansissa maissa”.
”Politiikalla on väliä. Suomi edistää turvapaikanhaun ja suojelun antamista sekä palautuksia turvallisiin kolmansiin maihin”, sanoi sisäministeri.
Mutta taas nähdään kuinka vasemmistopuolueet haluavat kiivaasti tänne ongelmasakkia.
Hallituksen "Ruanda-linjaus" aiheutti itkupotkut oppositiossa
14
192
Vastaukset
- Anonyymi
Maailma alkaa Kelasta ei onnistu enää
- Anonyymi
Hyvä hyvä.
- Anonyymi
Elintaso smurffit taikaseinälle automaattisesti sisään
- Anonyymi
Stoppi tulee.
- Anonyymi
Ja veroja pitää korottaa
- Anonyymi
Kyllähän tuo hallituksen päätös oikea ei ole enää mitään turvapaikka lottoa enää
- Anonyymi
Ruanda on kristitty maa. Jos sinne musuja lähetellään niin otetaan vastavuoroisesti paikallisia miehiä tänne.
- Anonyymi
Kyllähän tuota tapettavaa alilihaa täällä jo tarpeeksi on.
- Anonyymi
Loistava linjaus, käyttöön vaan.
- Anonyymi
Turvapaikkaturismi stoppiin vaan.
- Anonyymi
Itkua tosiaan tulee.
Kyseessä on harvinaisen synkeä moraalinen haaksirikko”, Tuppurainen kirjoittaa viestipalvelu X:ssä (entinen Twitter).
”Ennen keskitysleirejä niin sanottua Euroopan juutalaiskysymystä esitettiin ratkaistavaksi karkottamalla juutalaiset Madagaskariin. On hyvä kysyä, miltä oikeastaan kuulostaa ajatus karkottaa turvapaikanhakijat Ruandaan. Mitä seuraavaksi?
Li Andersson nostaa niin ikään esiin RKP:n.
”RKP:n mukanaolosta tässä hallituksessa ei kyllä huomaa jälkeäkään, valitettavasti”, Andersson toteaa X:ssä. - Anonyymi
Malli kiinnostaa muissakin EU-maissa, kuten Itävallassa, Saksassa ja Tanskassa. Italialla on sopimus turvapaikanhakijoiden siirtämisestä Albanian kanssa.
- Anonyymi
Muslimien tulo täytyy saada loppumaan, kun ne sijoitetaan Ruandaan, niin tulohalut tänne hiipuu täysin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2986598Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai495786Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1855254Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi614033Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan383318Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava53303HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok523227Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan293008Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739112232Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?38998