Hallituksen "Ruanda-linjaus" aiheutti itkupotkut oppositiossa

Anonyymi-ap

Orpon hallitus haluaa ulkoistaa turvapaikanhaun EU:n ulkopuolelle.

"Oppositiopuolueet SDP ja vasemmistoliitto hämmästelevät hallituksen uutta ”Ruanda-linjausta”, joka siirtäisi turvapaikkaprosessin kokonaisuudessaan EU:n ulkopuolisiin maihin."

"Linjauksen mukaan ”Suomi edistää rakentavasti EU-tason toimia, joilla kehitetään mahdollisuuksia toteuttaa turvapaikkaprosessi ja kansainvälisen suojelun tarjoaminen turvallisissa kolmansissa maissa”.

”Politiikalla on väliä. Suomi edistää turvapaikanhaun ja suojelun antamista sekä palautuksia turvallisiin kolmansiin maihin”, sanoi sisäministeri.

Mutta taas nähdään kuinka vasemmistopuolueet haluavat kiivaasti tänne ongelmasakkia.

14

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Maailma alkaa Kelasta ei onnistu enää

      • Anonyymi

        Hyvä hyvä.


    • Anonyymi

      Elintaso smurffit taikaseinälle automaattisesti sisään

      • Anonyymi

        Stoppi tulee.


      • Anonyymi

        Ja veroja pitää korottaa


    • Anonyymi

      Kyllähän tuo hallituksen päätös oikea ei ole enää mitään turvapaikka lottoa enää

    • Anonyymi

      Ruanda on kristitty maa. Jos sinne musuja lähetellään niin otetaan vastavuoroisesti paikallisia miehiä tänne.

    • Anonyymi

      Kyllähän tuota tapettavaa alilihaa täällä jo tarpeeksi on.

    • Anonyymi

      Loistava linjaus, käyttöön vaan.

      • Anonyymi

        Turvapaikkaturismi stoppiin vaan.


    • Anonyymi

      Itkua tosiaan tulee.

      Kyseessä on harvinaisen synkeä moraalinen haaksirikko”, Tuppurainen kirjoittaa viestipalvelu X:ssä (entinen Twitter).

      ”Ennen keskitysleirejä niin sanottua Euroopan juutalaiskysymystä esitettiin ratkaistavaksi karkottamalla juutalaiset Madagaskariin. On hyvä kysyä, miltä oikeastaan kuulostaa ajatus karkottaa turvapaikanhakijat Ruandaan. Mitä seuraavaksi?
      Li Andersson nostaa niin ikään esiin RKP:n.

      ”RKP:n mukanaolosta tässä hallituksessa ei kyllä huomaa jälkeäkään, valitettavasti”, Andersson toteaa X:ssä.

    • Anonyymi

      Malli kiinnostaa muissakin EU-maissa, kuten Itävallassa, Saksassa ja Tanskassa. Italialla on sopimus turvapaikanhakijoiden siirtämisestä Albanian kanssa.

    • Anonyymi

      Muslimien tulo täytyy saada loppumaan, kun ne sijoitetaan Ruandaan, niin tulohalut tänne hiipuu täysin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      23
      2602
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      38
      2272
    3. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1278
    4. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      299
      1211
    5. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      976
    6. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      947
    7. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      73
      838
    8. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      175
      783
    9. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      67
      781
    10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      92
      741
    Aihe