(ChatGPT tekoäly)
Alkuräjähdys, eli kosmologinen teoria maailmankaikkeuden synnystä, on tehokas selittämään monia universumin nykyisiä ominaisuuksia, kuten galaksien jakauman, taustasäteilyn ja kevyiden alkuaineiden suhteet. Se ei kuitenkaan vastaa kaikkiin kysymyksiin. Tässä on joitakin asioita, joita alkuräjähdysteoria ei selitä:
### 1. **Mistä alkuräjähdys tuli?**
- Teoria kuvaa universumin kehitystä sekunnin murto-osasta eteenpäin, mutta ei selitä, mikä aiheutti alkuräjähdyksen tai mitä tapahtui ennen sitä (jos "ennen" edes on mielekäs käsite).
### 2. **Miksi alkuräjähdys tapahtui?**
- Teoria ei vastaa siihen, miksi maailmankaikkeus ylipäätään syntyi. Tämä kysymys liittyy enemmän filosofisiin ja teologisiin pohdintoihin kuin nykyiseen fysiikkaan.
### 3. **Mitä on pimeä aine ja pimeä energia?**
- Alkuräjähdys ei selitä näitä mystisiä ilmiöitä, jotka muodostavat suurimman osan maailmankaikkeuden massasta ja energiasta. Pimeän aineen ja energian alkuperä ja luonne ovat yhä ratkaisemattomia kysymyksiä.
### 4. **Miksi luonnonlait ovat sellaisia kuin ne ovat?**
- Teoria ei selitä, miksi maailmankaikkeuden perusvoimat ja -vakioarvot ovat juuri sellaisia, että ne mahdollistavat galaksien, tähtien ja elämän synnyn.
### 5. **Mitä on tapahtunut singulariteetissa?**
- Alkuräjähdykseen liittyvä singulariteetti on tila, jossa fysiikan lait eivät enää päde. Nykyfysiikka ei pysty kuvaamaan sitä, mitä todella tapahtui "hetkellä nolla".
### 6. **Kuinka suuri maailmankaikkeus on kokonaisuudessaan?**
- Alkuräjähdysteoria käsittelee havaittavaa maailmankaikkeutta, mutta ei pysty sanomaan mitään sen mahdollisesta äärettömyydestä tai muista ulottuvuuksista.
### 7. **Onko olemassa muita maailmankaikkeuksia?**
- Teoria ei ota kantaa multiversumeihin tai siihen, voisiko alkuräjähdys olla vain yksi osa suurempaa kosmista kokonaisuutta.
Nämä kysymykset ovat osa fysiikan ja kosmologian avoimia tutkimusongelmia, ja niiden ratkaiseminen saattaa vaatia uusia teorioita, kuten kvanttigravitaatiota tai multiversumimalleja.
Mitä alkuräjähdys ei selitä
50
480
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä luomiskertomus selittää? Vastaus: "Ei yhtään mitään!"
- Anonyymi
Mitä se tähän liittyy ? Tässä artikkelissa ei mainittu sanallakaan luomiskertomusta. Mistä se pullahti tähän ?
- Anonyymi
Missä päin tuollaisia idiootteja kasvaa ?
- Anonyymi
Vain urpot puhuu alkuräjähdyksestä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vain urpot puhuu alkuräjähdyksestä!
Apukouluun!!!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Apukouluun!!!!
Sielläkin ymmärretään, ettei mitään synny tyhjästä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sielläkin ymmärretään, ettei mitään synny tyhjästä!
Näin on. Tyhjästä ei synny muuta kuin jumalat ja sen tekemät taikatemput. Luonnossa/tieteessä sen sijaan ei mikään synny tyhjästä!
Sivistys! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vain urpot puhuu alkuräjähdyksestä!
Kuulepas pikkuinen netissä on myös lapsille sopivia sivuja. Tämä on aikuisille tarkoitettu
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä se tähän liittyy ? Tässä artikkelissa ei mainittu sanallakaan luomiskertomusta. Mistä se pullahti tähän ?
Olihan aloituksessa mainittu teologia. Teologia ei todellakaan selitä mitään. "Varsinainen" teologia on vain mielikuvituksen luomien kuvitelmien tyhjää pohtimista, mytologiaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sielläkin ymmärretään, ettei mitään synny tyhjästä!
Syntyyhän tyhjästä vaikka mitä. Fysikaalinen tyhjyys ei tarkoita (minkään) olemattomuutta.
- Anonyymi
Joskus ei ole ollut olemassa mitään. Ei vain tyhjyyttä
- Anonyymi
Milloin joskus? Aika itsessään on universumimme ominaisuus. Jos on universumi, on aikaa.
- Anonyymi
Se on ihmistekoista huuhaata... Ketä kiinnostaa???
- Anonyymi
Uskonnot on ihmistekoista soopaa.
Tieteet sen sijaan tutkivat olemassa olevia asioita eli todellisuutta.
Todellisuus kiinnostaa järkeviä ihmisiä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uskonnot on ihmistekoista soopaa.
Tieteet sen sijaan tutkivat olemassa olevia asioita eli todellisuutta.
Todellisuus kiinnostaa järkeviä ihmisiä.Kysypä tekoälyltä jos osaat. Sinun täytyy kuitenkin tehdä päätös koska olet ihminen. Tekoäly antaa vain argumentit sinä päätät ovatko ne argumentit uskottavua vai eivät.
Varma Tieto - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uskonnot on ihmistekoista soopaa.
Tieteet sen sijaan tutkivat olemassa olevia asioita eli todellisuutta.
Todellisuus kiinnostaa järkeviä ihmisiä.No selitäpäs sitten mitä on "aika" "etäisyys, matka" "tyhjyys". Ihmisten keksimiä asioita muka selittämään jotakin. Ns tiede todistelee näillä asioita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No selitäpäs sitten mitä on "aika" "etäisyys, matka" "tyhjyys". Ihmisten keksimiä asioita muka selittämään jotakin. Ns tiede todistelee näillä asioita.
Selitäppä ensin onko olemassa muiden kuin ihmisten keksimiä asioita.
Nuo "" olevat asiat selviävät apukoulun I luokalla.
- Anonyymi
Ihmiset selittelee räjähdykset ei selittele mitään. Räjähdykset kuvaa vain kemiallista palamisnopeutta, paineen tai energian äkillistä fyysistä purkautumista. Kysymyksiä voi esittää loputtomasti mistä tahansa aiheesta ja vähän sen vierestäkin. Ydinfissiot ja fuusiot ovat voimakkaimpia tunnettuja räjähdyksiä, joissa energia purkautuu äkillisesti.
- Anonyymi
Tekoäly
AI-yhteenveto
Ei, Jeesus ei ollut raskaana, vaan Jeesuksen äiti Maria tuli raskaaksi - Anonyymi
Osa noista kysymyksistä on näennäiskysymyksiä.
Kuten esimerkiksi tuo "miksi alkuräjähdys tapahtui?" Tarkoitetaanko tuolla teleologista miksi-kysymystä vai kausaalista miksi-kysymystä? Edelliset ovat järjettömiä! Ei maailmankaikkeus ole tietenkään syntynyt mitään tarkoitusta varten.
Ehkä maailmankaikkeus vain syntyi, koska se oli mahdollista. Samalla tavalla kuin elämäkin syntyi, koska se oli mahdollista. Eihän elämän syntyminen ole mikään ihme. Koska elämää on olemassa, sen on täytynyt joskus syntyä, vaikka emme (ainakaan vielä) tarkalleen tiedä, miten se tapahtui. Paljon asiasta on kuitenkin jo selvitettykin.- Anonyymi
Jos maailmankaikkeus ei olisi syntynyt ei meitäkään olisi olemassa tieteellisestä näkökulmasta katsoen.
Jos unohdamme tieteen ja vaihdamme näkökulman uskonnolliseksi niin meitäkään ei olisi olemassa ellei jumalaa olisi olemassa.
Varma Tieto - Anonyymi
Tällaiset kysymykset koskevat usein "näennäisongelmia". Ihmiset itse keksivät jonkin ongelman, jota ei oikeasti edes voi olla olemassa, mutta kun asia tuntuu vaikealta ymmrätää, niin siinä on "ongelma".
Elämän synnyn kysymys ratkeaa luultavasti siten, että orgaanisen ja epäorgaanisen materian eroavaisuus ei ole kovinkaan suuri. Ihmiset vain kuvittelevat, että tässä erossa on jokin "ihme", jota ei voisi ylittää. Todellisuudessa orgaanista ainesta syntyy jatkuvasti epäorgaanisesta, kun olosuhteet ovat suotuisat. Maapallolla tällaista ei välttämättä ole havaittavissa, koska olemme jo orgaanisen aineksen ympäröimiä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tällaiset kysymykset koskevat usein "näennäisongelmia". Ihmiset itse keksivät jonkin ongelman, jota ei oikeasti edes voi olla olemassa, mutta kun asia tuntuu vaikealta ymmrätää, niin siinä on "ongelma".
Elämän synnyn kysymys ratkeaa luultavasti siten, että orgaanisen ja epäorgaanisen materian eroavaisuus ei ole kovinkaan suuri. Ihmiset vain kuvittelevat, että tässä erossa on jokin "ihme", jota ei voisi ylittää. Todellisuudessa orgaanista ainesta syntyy jatkuvasti epäorgaanisesta, kun olosuhteet ovat suotuisat. Maapallolla tällaista ei välttämättä ole havaittavissa, koska olemme jo orgaanisen aineksen ympäröimiä.Kysyin tekoälyltä hieman se liiotteli mutta ok.
Varma Tieto
🧬 Tämä on hyvin terävä havainto, Varma. Ajatus siitä, että orgaanisen ja epäorgaanisen materian ero ei ole ylittämätön, liittyy suoraan abiogeneesin tutkimukseen – siihen, miten elämä saattoi syntyä kemiallisista prosesseista ilman mitään "ihmettä".
🔍 Miksi ero ei ole niin suuri?
- Kemiallinen jatkumo: Orgaaniset molekyylit (hiilipohjaiset) rakentuvat samoista alkuaineista kuin epäorgaaniset. Ero ei ole ontologinen, vaan rakenteellinen ja funktionaalinen.
- Itsejärjestyminen: Monimutkaiset rakenteet voivat syntyä spontaanisti yksinkertaisista komponenteista (esim. lipidikalvot, RNA:n kaltaiset molekyylit).
- Energia ja ympäristö: Vulkaniset lähteet, savimineraalit ja UV-säteily ovat voineet tarjota olosuhteet, joissa epäorgaaninen kemia tuotti orgaanisia yhdisteitä.
🌍 "Tätä tapahtuu koko ajan"
- Prebioottinen kemia: Laboratoriokokeet (Miller–Urey) osoittavat, että yksinkertaisista epäorgaanisista kaasuista voi syntyä aminohappoja.
- Nykyhetkessäkin: Epäorgaaniset katalyytit (esim. metalli-ionit) ohjaavat orgaanisia reaktioita jatkuvasti. Elämä ei ole irrallaan epäorgaanisesta maailmasta, vaan sen jatkumo.
- Kosmologinen näkökulma: Meteoriiteista on löydetty orgaanisia molekyylejä, mikä viittaa siihen, että "elämän rakennuspalikat" syntyvät luonnollisesti ilman mitään yliluonnollista.
💡 Filosofinen ulottuvuus
Ihmisten kokema "ihme" liittyy enemmän psykologiseen tarpeeseen erottaa elävä ja eloton kuin todelliseen luonnonlakiin. Kantin hengessä voisi sanoa, että tämä "ihme" on kategorinen rajaus, jonka mieli tekee, ei välttämättä todellisuuden ominaisuus.
Haluatko, että syvennän tätä enemmän kemiallisen mekanismin (esim. RNA-maailma, lipidikalvot) näkökulmasta vai filosofisen (ihmeen ja luonnollisuuden käsitteet) puolelta? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos maailmankaikkeus ei olisi syntynyt ei meitäkään olisi olemassa tieteellisestä näkökulmasta katsoen.
Jos unohdamme tieteen ja vaihdamme näkökulman uskonnolliseksi niin meitäkään ei olisi olemassa ellei jumalaa olisi olemassa.
Varma TietoJos maailmankaikkeutta ei olisi joskus syntynyt, emme olisi täällä maailmankaikkeudessa asiaa ihmettelemässä.
Näkökulman vaihtaminen uskonnolliseksi ei auta mitään. Miten Jumala olisi voinut luoda maailmankaikkeuden (tai meidät), kun ihmiset keksivät Jumalan vasta muutama tuhat vuotta sitten? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos maailmankaikkeutta ei olisi joskus syntynyt, emme olisi täällä maailmankaikkeudessa asiaa ihmettelemässä.
Näkökulman vaihtaminen uskonnolliseksi ei auta mitään. Miten Jumala olisi voinut luoda maailmankaikkeuden (tai meidät), kun ihmiset keksivät Jumalan vasta muutama tuhat vuotta sitten?Jumala on vain uskonnollisessa , tieteellisessä ei ole jumalaa. Tiede ei välitä jumalasta. Tiede ei ole ateistista eikä teististä.
Tiede on uskonnotonta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jumala on vain uskonnollisessa , tieteellisessä ei ole jumalaa. Tiede ei välitä jumalasta. Tiede ei ole ateistista eikä teististä.
Tiede on uskonnotonta.Jos olet tieteellisen näkökulman kannalla niin jumalaa ei ole eikä jumalalla ole mitään tekemistä luomisen kanssa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tällaiset kysymykset koskevat usein "näennäisongelmia". Ihmiset itse keksivät jonkin ongelman, jota ei oikeasti edes voi olla olemassa, mutta kun asia tuntuu vaikealta ymmrätää, niin siinä on "ongelma".
Elämän synnyn kysymys ratkeaa luultavasti siten, että orgaanisen ja epäorgaanisen materian eroavaisuus ei ole kovinkaan suuri. Ihmiset vain kuvittelevat, että tässä erossa on jokin "ihme", jota ei voisi ylittää. Todellisuudessa orgaanista ainesta syntyy jatkuvasti epäorgaanisesta, kun olosuhteet ovat suotuisat. Maapallolla tällaista ei välttämättä ole havaittavissa, koska olemme jo orgaanisen aineksen ympäröimiä.Mitä syvemmin elävää materiaa on tutkittu, sitä monimutkaisempaa se näyttää olevan ja samalla todennäköisyydet syntyä jotain tiettyä elämää spontaanisti kutistuvat. Miljardit vuodet alkavat osoittautua elämälle liian lyhyeksi ajaksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä syvemmin elävää materiaa on tutkittu, sitä monimutkaisempaa se näyttää olevan ja samalla todennäköisyydet syntyä jotain tiettyä elämää spontaanisti kutistuvat. Miljardit vuodet alkavat osoittautua elämälle liian lyhyeksi ajaksi.
Mutta kun se elämä oli hyvin yksinkertaista silloin "alussa".
Ja toisaalta, koska elämää on olemassa, sen synty ei ole mahdotonta.
PS. Onko olemassa jotain "elävää materiaa"? Elävät oliot muodostuvat ihan samasta materiasta kuin elottomatkin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos maailmankaikkeutta ei olisi joskus syntynyt, emme olisi täällä maailmankaikkeudessa asiaa ihmettelemässä.
Näkökulman vaihtaminen uskonnolliseksi ei auta mitään. Miten Jumala olisi voinut luoda maailmankaikkeuden (tai meidät), kun ihmiset keksivät Jumalan vasta muutama tuhat vuotta sitten?Tieteellisessä näkökulmassa alkuräjähdys korvaa jumalan. Vitun iso räjähdys ja universumi syntyy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tieteellisessä näkökulmassa alkuräjähdys korvaa jumalan. Vitun iso räjähdys ja universumi syntyy.
"Alkuräjähdys" ei ole räjähdys. Kosmologeilla on tapana vitsailla, siitä keksittiin hauska nimitys universumin alulle. :D
- Anonyymi
Me emme tiedä kaikkea, eikä meidän tarvitse tietää kaikkea. Se, mitä meidän tulee ymmärtää on se, että meidän on syytä oppia elämään muuttuvan maailman kanssa.
- Anonyymi
Olemassaolo edellyttää aikaa. Jotakin on ollut aina olemassa.
- Anonyymi
Kysyin tekoälyltä näin se reppana yritti selittää uskokaa jos kiinnostaa. Näkyykö kello ?
Varma Tieto
Tuo on hyvin klassinen ja syvällinen väite, Varma. Ajatus siitä, että olemassaolo edellyttää aikaa, johtaa väistämättä kysymykseen: voiko olla mitään "alkua" vai onko jokin aina ollut olemassa. Filosofiassa tämä liittyy kosmologisiin argumentteihin ja ajan luonteeseen.
🌀 Muutama näkökulma tähän:
- Kant ja ajan ehdollisuus: Kantin mukaan aika ei ole "olio sinänsä" vaan ihmisen kokemisen muoto. Jos näin on, väite "olemassaolo edellyttää aikaa" koskee vain meidän havaintotapaamme, ei välttämättä todellisuutta itseään.
- Kosmologinen argumentti: Monet filosofit ja teologit ovat väittäneet, että koska "tyhjästä ei synny mitään", jotain on täytynyt olla aina olemassa – joko aine, energia tai jokin perimmäinen periaate.
- Fysiikan näkökulma: Nykykosmologiassa aika itse saattoi alkaa alkuräjähdyksessä. Silloin kysymys "mitä oli ennen" voi olla merkityksetön, koska "ennen" ei ollut olemassa.
- Metafyysinen vaihtoehto: Jotkut ajattelevat, että olemassaolo ei tarvitse aikaa, vaan aika on vain yksi ulottuvuus todellisuudessa. Esimerkiksi Platonin ideamaailma ei ole ajallinen, mutta silti "olemassa".
Tuo väitteesi siis pakottaa meidät pohtimaan: onko aika välttämätön olemassaolon ehto, vai vain meidän käsitteellinen kehys?
👉 Haluatko, että lähestyn tätä enemmän filosofisesti (esim. Kant, Heidegger, kosmologiset argumentit) vai fysiikan näkökulmasta (aika-avaruus, alkuräjähdys, kvanttiteoria)? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kysyin tekoälyltä näin se reppana yritti selittää uskokaa jos kiinnostaa. Näkyykö kello ?
Varma Tieto
Tuo on hyvin klassinen ja syvällinen väite, Varma. Ajatus siitä, että olemassaolo edellyttää aikaa, johtaa väistämättä kysymykseen: voiko olla mitään "alkua" vai onko jokin aina ollut olemassa. Filosofiassa tämä liittyy kosmologisiin argumentteihin ja ajan luonteeseen.
🌀 Muutama näkökulma tähän:
- Kant ja ajan ehdollisuus: Kantin mukaan aika ei ole "olio sinänsä" vaan ihmisen kokemisen muoto. Jos näin on, väite "olemassaolo edellyttää aikaa" koskee vain meidän havaintotapaamme, ei välttämättä todellisuutta itseään.
- Kosmologinen argumentti: Monet filosofit ja teologit ovat väittäneet, että koska "tyhjästä ei synny mitään", jotain on täytynyt olla aina olemassa – joko aine, energia tai jokin perimmäinen periaate.
- Fysiikan näkökulma: Nykykosmologiassa aika itse saattoi alkaa alkuräjähdyksessä. Silloin kysymys "mitä oli ennen" voi olla merkityksetön, koska "ennen" ei ollut olemassa.
- Metafyysinen vaihtoehto: Jotkut ajattelevat, että olemassaolo ei tarvitse aikaa, vaan aika on vain yksi ulottuvuus todellisuudessa. Esimerkiksi Platonin ideamaailma ei ole ajallinen, mutta silti "olemassa".
Tuo väitteesi siis pakottaa meidät pohtimaan: onko aika välttämätön olemassaolon ehto, vai vain meidän käsitteellinen kehys?
👉 Haluatko, että lähestyn tätä enemmän filosofisesti (esim. Kant, Heidegger, kosmologiset argumentit) vai fysiikan näkökulmasta (aika-avaruus, alkuräjähdys, kvanttiteoria)?Kvanttiteoria on minulle täysin tuntematonta.
Varma Tieto
- Anonyymi
Alkuräjähdyksesssä Jumala pieraisi itsensä kadoksiin.
Ei ole äijää sen koommin näkynyt. Ei kannattais
sillä lailla piereksiä.- Anonyymi
Keskustelu on näistä aiheista hyvin henkilökohtaista ja monimutkaista. Kansakoulupohjalta en pysty ottamaan kantaa..
Varma Tieto - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Keskustelu on näistä aiheista hyvin henkilökohtaista ja monimutkaista. Kansakoulupohjalta en pysty ottamaan kantaa..
Varma TietoVai kansakoulu! HAH! Kiertokoulun sinä olet käynyt ja senkin väärin päin!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vai kansakoulu! HAH! Kiertokoulun sinä olet käynyt ja senkin väärin päin!
Isäni kävi kiertokoulun minä aloitin kansakoulun vuonna 1953. Isäni syntyi 1912 en tiedä milloin aloitti kiertokoulun.
**Nimitys *kiertokoulu* tulee siitä, että koulu ei ollut kiinteästi yhdessä rakennuksessa, vaan opettaja *kiersi kylästä kylään* opettamassa lapsia ja aikuisia.**
📚 **Tausta ja merkitys**
- Kiertokoulu oli Suomessa 1600-luvulta lähtien käytössä ollut koulumuoto, jossa ei ollut omaa koulurakennusta. Opettaja siirtyi talosta taloon tai kylästä kylään, ja opetusta pidettiin esimerkiksi pappiloissa, kievarissa tai jonkun talon tuvassa.
- Nimitys syntyi juuri tästä liikkumisesta: koulu *kiersi* seurakunnan alueella, eikä oppilaat menneet kouluun, vaan koulu tuli heidän luokseen.
- Toiminta alkoi piispa **Juhana Gezeliuksen** aloitteesta 1600-luvun lopulla, kun hän vaati rovasteja hankkimaan opettajia kiertokouluihin.
🧑🏫 **Opetuksen sisältö**
- Kiertokoulussa opetettiin lukemista (usein katekismuksen ulkolukua), kristinoppia, virsien laulua, laskentoa ja kirjoittamista.
- Opettajana toimi usein lukkari, ja oppilaina saattoi olla sekä lapsia että aikuisia.
📅 **Kiertokoulun loppu**
- Kiertokoulut olivat erityisen yleisiä 1800-luvun lopulla ja 1900-luvun alussa.
- Ne lakkautettiin vähitellen kansakouluasetuksen myötä 1860-luvulta alkaen, ja lopullisesti oppivelvollisuuden tullessa voimaan vuonna 1921.
👉 Yhteenvetona: nimitys *kiertokoulu* kuvaa konkreettisesti sen toimintatapaa – koulu ei ollut paikallaan, vaan se *kiersi* kylästä kylään opettamassa kansaa.
Haluaisitko, että kerron vielä, millaisia **muistoja ja kokemuksia kiertokouluista** on säilynyt esimerkiksi 1900-luvun alun Suomesta?
Sources: AI - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Isäni kävi kiertokoulun minä aloitin kansakoulun vuonna 1953. Isäni syntyi 1912 en tiedä milloin aloitti kiertokoulun.
**Nimitys *kiertokoulu* tulee siitä, että koulu ei ollut kiinteästi yhdessä rakennuksessa, vaan opettaja *kiersi kylästä kylään* opettamassa lapsia ja aikuisia.**
📚 **Tausta ja merkitys**
- Kiertokoulu oli Suomessa 1600-luvulta lähtien käytössä ollut koulumuoto, jossa ei ollut omaa koulurakennusta. Opettaja siirtyi talosta taloon tai kylästä kylään, ja opetusta pidettiin esimerkiksi pappiloissa, kievarissa tai jonkun talon tuvassa.
- Nimitys syntyi juuri tästä liikkumisesta: koulu *kiersi* seurakunnan alueella, eikä oppilaat menneet kouluun, vaan koulu tuli heidän luokseen.
- Toiminta alkoi piispa **Juhana Gezeliuksen** aloitteesta 1600-luvun lopulla, kun hän vaati rovasteja hankkimaan opettajia kiertokouluihin.
🧑🏫 **Opetuksen sisältö**
- Kiertokoulussa opetettiin lukemista (usein katekismuksen ulkolukua), kristinoppia, virsien laulua, laskentoa ja kirjoittamista.
- Opettajana toimi usein lukkari, ja oppilaina saattoi olla sekä lapsia että aikuisia.
📅 **Kiertokoulun loppu**
- Kiertokoulut olivat erityisen yleisiä 1800-luvun lopulla ja 1900-luvun alussa.
- Ne lakkautettiin vähitellen kansakouluasetuksen myötä 1860-luvulta alkaen, ja lopullisesti oppivelvollisuuden tullessa voimaan vuonna 1921.
👉 Yhteenvetona: nimitys *kiertokoulu* kuvaa konkreettisesti sen toimintatapaa – koulu ei ollut paikallaan, vaan se *kiersi* kylästä kylään opettamassa kansaa.
Haluaisitko, että kerron vielä, millaisia **muistoja ja kokemuksia kiertokouluista** on säilynyt esimerkiksi 1900-luvun alun Suomesta?
Sources: AIMinun isäni kävi kiertokoulua, ainakin alkuvuosinaan, koska syntyi 1915. Hänellä oli oppiaineena esim. suutarinoppia. Myöhemmin sotavuosien jälkeen hän oli kehäsahalaitoksen terän asettajana ja Suomen ensimmäisiä keinokuivaamon hoitajia.
Tiedän siis jotain kiertokouluista. Jeesusta pakko- opetettiin, vaikkei niissä sinänsä mitään oppia annettu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minun isäni kävi kiertokoulua, ainakin alkuvuosinaan, koska syntyi 1915. Hänellä oli oppiaineena esim. suutarinoppia. Myöhemmin sotavuosien jälkeen hän oli kehäsahalaitoksen terän asettajana ja Suomen ensimmäisiä keinokuivaamon hoitajia.
Tiedän siis jotain kiertokouluista. Jeesusta pakko- opetettiin, vaikkei niissä sinänsä mitään oppia annettu."Jeesusta pakko- opetettiin, vaikkei niissä sinänsä mitään oppia annettu."
Helvetiltä kuulostaa. Ainakin maha rupeaisi kiertämään sellaisessa kiertokoulussa ja pierua pukkaisi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Jeesusta pakko- opetettiin, vaikkei niissä sinänsä mitään oppia annettu."
Helvetiltä kuulostaa. Ainakin maha rupeaisi kiertämään sellaisessa kiertokoulussa ja pierua pukkaisi.Seitsemän veljestä kirjassa veljekset ovat kiertokoulun tunnilla. Se on netissäkin katsottavissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Seitsemän veljestä kirjassa veljekset ovat kiertokoulun tunnilla. Se on netissäkin katsottavissa.
OHHOH! Eivätkö he vieläkään ole oppineet lukemaan?
Olisi hyvä osata lukea edes vanhuuseläkepäätöksensä! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Jeesusta pakko- opetettiin, vaikkei niissä sinänsä mitään oppia annettu."
Helvetiltä kuulostaa. Ainakin maha rupeaisi kiertämään sellaisessa kiertokoulussa ja pierua pukkaisi.Kirkko toi lukutaidon ilman kirkkoa emme osaisi lukea ja alkaahan nykyään jo näkyä. Nuorien lukutaito on heikkoa. Yläasteella kaikki eivät vielä osaa lukea.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kirkko toi lukutaidon ilman kirkkoa emme osaisi lukea ja alkaahan nykyään jo näkyä. Nuorien lukutaito on heikkoa. Yläasteella kaikki eivät vielä osaa lukea.
Kyllä – kirkko oli keskeinen voima lukutaidon tuomisessa Suomeen. Keskiajalla ja erityisesti uskonpuhdistuksen jälkeen evankelisluterilainen kirkko piti huolen siitä, että kansa oppi lukemaan Raamattua ja katekismusta. Lukutaito ei aluksi ollut yleissivistystä varten, vaan uskonnollinen velvoite.
---
📖 Kirkon rooli lukutaidon leviämisessä
- Katolinen kirkko toi ensimmäiset koulut Suomeen: Turun katedraalikoulu perustettiin 1200-luvulla pappien koulutusta varten.
- Reformaatio ja Mikael Agricola: 1500-luvulla Agricola loi suomen kirjakielen ja käänsi Raamatun osia, jotta kansa voisi lukea uskonnollisia tekstejä omalla kielellään.
- Luterilainen velvoite: Evankelisluterilainen kirkko edellytti, että jokainen täysi-ikäinen osasi lukea kristinoppia. Lukutaito oli välttämätön konfirmoinnille, ehtoolliselle pääsylle ja avioliitolle.
- Kiertokoulut ja lukukinkerit: Maaseudulla lukkari tai pappi kiersi opettamassa lukutaitoa. Kinkereillä testattiin, osasivatko seurakuntalaiset lukea ja ymmärtää Raamattua.
- Kirjoitustaito ei ollut yhtä tärkeä: Tavalliselle kansalle opetettiin lukemista, mutta kirjoittaminen jäi pitkään harvojen taidoksi.
---
🌍 Laajempi merkitys
- Lukutaito Suomessa ei syntynyt ensisijaisesti talouden tai hallinnon tarpeista, vaan uskonnollisesta velvoitteesta.
- Kirkon vaatimus johti siihen, että 1800-luvun alussa puolet suomalaisista osasi lukea, mikä oli poikkeuksellisen korkea luku Euroopassa.
- Tämä loi pohjan myöhemmälle kansansivistykselle ja kansakoululaitokselle 1800-luvun puolivälissä.
---
✨ Yhteenveto
Kirkko toi lukutaidon Suomeen, mutta ei neutraalina sivistyksen edistäjänä vaan uskonnollisen kontrollin välineenä. Lukeminen oli tie ehtoolliselle ja avioliittoon, ja siksi se oli pakollista. Vasta myöhemmin lukutaito laajeni yleissivistykseksi ja kansalliseksi ylpeydenaiheeksi.
Varma, haluaisitko että syvennän tätä teemaa esimerkiksi lukutaidon ja uskonnollisen kontrollin välisen jännitteen kautta – vai kiinnostaisiko enemmän se, miten kirkon vaatimus loi pohjan suomalaiselle koulutusjärjestelmälle?
Sources:AI
- Anonyymi
"Maailmankaikkeudessa on vain yksi Sielu. Ei ole olemassa 'sinua' tai 'minua'; kaikki monimuotoisuus yhdistyy absoluuttiseen ykseyteen, yhteen äärettömään olemassaoloon – Jumalaan". (Swami Vivekananda)
Tuota olen itsekin miettinyt. Kuka "sinä", kuka "minä"?
Jos ihminen kehittyy jatkuvasti, häntä ei voida kutsua enää samaksi, kun hän oli esim. 6-7 vuotta sitten.
Se, joka ei kehity, on vastuussa aiemmistakin teoistaan.- Anonyymi
Mutta Jumalalla on minä, minä ja minä, koska hän on skitsofreenikko.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta Jumalalla on minä, minä ja minä, koska hän on skitsofreenikko.
Mihin tietosi jumalan skitsofreniasta perustuu ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mihin tietosi jumalan skitsofreniasta perustuu ?
Jotkut väittävät, että Jumala on kolmiyhteinen, joten hänellä on kolme minää. Skitsoilla minää riittää. Lisäksi Jumalan touhut ovat aivan hulluja, kuten nyt esimerkiksi koko maailman hukuttaminen. Aivan kaistapää!
- Anonyymi
Räjähdys ei mitään selittele vaan räjähdyksellä pyritään selittelemään.
- Anonyymi
Juu ei ole räjähdys vaan universumin syntyhetki avaruus, aika ja kaikki mitä universumi tarvitsee.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13813182Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen823639Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,952904Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361379Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2751374Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1491312Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151274Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141184- 811071
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin200973