Refluksitauti ja somac 40mg, 20mg

Anonyymi-ap

Somac ollut päivittäisenä lääkityksenä käytössä vaihtelevina annoksina refluksitaudin oireisiin. Suurimmillaan 80mg kuurina ja 40mg päiväannoksena.
Nyt kesästä lähtien tiputettu 20mg.
2024 talvesta lähtien huomattavaa selittämätöntä painonnousua, päiväannos oli ehti olla vajaa vuoden verran 40mg ennen annoksen puolittamista.
Harrastan kehonrakennusta, joten ruokavaliosta ja liikunnanpuutteesta johtuvaa painonnousua tämä ei ole ollut.

Onko vastaavanlaisia kokemuksia, että Somac päivittäisellä käytöllä pitkään olisi aiheuttanut huomattavaa painonnousua?

Muita haittavaikutuksia lääkkeellä toki on ollut myös.
Tällä hetkellä harkitsen sen purkamista pois kokonaan pikkuhiljaa, että näkisin kuinka suuri osa erinäisistä oireista häviää sen mukana.

Kertokaa kokemuksia haittavaikutuksista lääkkeen käytön aikana. Onko ollut vastaavaa?

8

485

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kehonrakennus mömmöt eivät ole ihmiselle terveellisiä.

      • Anonyymi

        Nyt meni aika hyvin ohi aiheen!
        Ei olekaan! Lajia voi onneksi harrastaa ihan ilmankin!


    • Anonyymi

      Itse en ole haittoja kokenut koskaan noista vatsansuojalääkkeistä, mutta eroja tehossa olen huomannut.
      Aikoinaan kokeilin läpi Somacin, Lanzon, ja mitähän kaikkea niitä olikaan, mutta sitten tuli eteen Nexium, josta oli oikeasti apua.
      Nexium oli aika arvokas, mutta onneksi löytyi rinnakkaisvalmiste Esomeprazol.
      Sitä olen käyttänyt ja on auttanut hyvin refluksi vaivoihin.
      Haitoista en tosiaan osaa sanoa, mutta kuten huomasit, niin vaihtoehtoisia lääkkeitä on olemassa.
      Oletko koskaan kokeillut muuta kuin tuota Somacia ?

      • Anonyymi

        Esomeprazolia lyhyen aikaa jo pidemmän aikaa sitten.
        Silloin palattiin Somacciin vatsahaittojen takia. Toki sille voisi antaa vielä uuden mahdollisuuden. Varmaan lääkäristä sanovatkin, että täytyy vielä kokeilla uusiksi.


      • Anonyymi

        Ja kiitos kun kerroit omasta kokemuksestasi!


    • Anonyymi

      pantopratsolia käytetään yleisestimaha ja pohjukaissuolikanavien sekä mahaklaukun (gasten, vnetriculus) haavaummien ehkäisyys ibuprofeenilääkityksen yhteydessä. refluksitaudissa, tuokaorven refluksi, ulkustauti ei aina niinkään, toki yksilöllistä, mutta voi olla että toimii joillakin. lääkkeen ei kyllä pitäisi nostaa painoa eikä ilmetä mittän vakavia sivuvaikutuksiakaan, lääke muodostaa kalvoa ja suojaa siten limakalvoja. refluksitaudissa mahanportti,mahalaukun yläosa on teillä väljä, ruoka virtaa gasterista ylös, somac yksinään ei välttämättä vaivaa poista.

    • Anonyymi

      Refluksitaudin hoito
      Jos närästysoire on selvä, ei esiinny vakavia oireita (esim. nielemisvaivat, oksentelu, laihtuminen) ja potilas on alle 55-vuotias, lääkäri voi aloittaa lääkityksen ilman lisätutkimuksia. Jos oireilu ei parane, uusiutuu pian hoidon jälkeen tai esiintyy vakavia oireita, tehdään muita tutkimuksia. Perustutkimus on mahalaukun tähystys eli gastroskopia, jossa nähdään mahalaukun ja ruokatorven tila. Erityistutkimuksena tehdään joskus ruokatorven toimintaa selvittäviä tutkimuksia, kuten ruokatorven happamuuden rekisteröinti ruokatorveen asetetun pienen anturin avulla.

      Nykyään on saatavissa tehokkaita mahan happamuutta vähentäviä lääkkeitä, jotka huomattavasti vähentävät oireita ja usein poistavat ne kokonaan (ks. Närästyslääkkeet (happolääkkeet)). Lääkkeet eivät estä mahan sisällön takaisinvirtausta, mutta koska se ei enää ole hapanta, neste ei ärsytä ruokatorvea. Lääkkeitä käytetään säännöllisesti päivittäin 6–12 viikon ajan, minkä jälkeen ne asteittain lopetetaan ja seurataan, pysyvätkö oireet poissa.

      Yli 2 kuukautta kestänyt lääkitys pitää lopettaa asteittain usean viikon aikana, sillä nopea lopettaminen aiheuttaa normaalia suuremman mahan hapontuoton. Annos ensin puolitetaan 2–3 viikon ajaksi ja sen jälkeen annostusväliä vähitellen pidennetään

      Refluksitauti on usein krooninen eli pitkäaikainen. Useimmilla oireet uusiutuvat vuoden kuluessa lääkityksen lopettamisesta. Tällöin voidaan tapauskohtaisesti käyttää lääkkeitä vain tarvittaessa tai uusia lyhyt lääkehoitojakso ja osa voi tarvita lääkkeitä pidempään. Pitkäaikaishoidossa riittää yleensä pienempi lääkeannos kuin alkuvaiheen hoidossa. Hyvin pitkiä lääkehoitoja pyritään välttämään, koska pitkä mahalaukun hapottomuus voi johtaa joidenkin vitamiinien ja mineraalien puutoksiin, erityisesti iäkkäillä ja monisairailla.

      Vaikeimmissa tapauksissa, esimerkiksi silloin, kun ruokatorven tulehdus ei parane lääkkeillä, refluksitautia on mahdollista hoitaa leikkauksella. Yleisin leikkaustekniikka on ns. Nissenin fundoplikaatio, jossa mahalaukun yläosasta muodostetaan eräänlainen mansetti ruokatorven alaosan ympärille, mikä estää takaisinvirtauksen (ks. kuva ). Leikkauksen pitkäaikaistulokset ovat hyvät.


      KuvaPalleatyräleikkaus. Putkimaisen ruokatorven liittymäkohta mahalaukkuun. Mahansisällön nouseminen ruokatorveen (refluksitauti, ks. artikkeli Refluksitauti (mahan sisällön nousu ruokatorveen)) voidaan estää muotoilemalla "kaulus" ruokatorven loppuosan ympärille. Leikkauksen ammattitermi on "Nissenin fundoplikaatio".
      Refluksitaudin ehkäisy
      Refluksitaudin syntyä voidaan huomattavasti vähentää säilyttämällä normaali paino, lopettamalla tupakointi, välttämällä runsasta alkoholin käyttöä ja vähentämällä rasvaisten ruokien käyttöä.

      Kirjallisuutta
      Kiviniemi M. Refluksitauti. Lääkärin tietokannat / Lääkärin käsikirja [online; vaatii käyttäjätunnuksen]. Kustannus Oy Duodecim. Päivitetty 22.4.2021.
      Voutilainen M. Ruokatorvi. Refluksisairaus. Kirjassa: Färkkilä M, Heikkinen M, Isoniemi H, Puolakkainen P (toim.). Gastorenterologia ja hepatologia. Kustannus Oy Duodecim 2018.

    • Anonyymi

      Tulin tänne pantopratsolin (Somac) uudelleen aloituksen takia, aiemmin oli Nexium. Alkoi paha unettomuus, nyt kestänyt jo monta viikkoa. Lääke tuli Buranan jatkuvan käytön takia estämään mahahaavaa ja närästystä, mutta ei tätä nukkumattomuutta kyllä kohta enää kestä.

      Tuli aloittajan kohdalla mieleen, että painonnousu johtuu siitä, että pidempiaikainen käyttö vaikuttaa ainakin kilpirauhaslääkkeen imeytymiseen, oma ohje on ottaa Somac monta tuntia Thyroxinin jälkeen, mutta silti olen kuullut, että päivittäinen käyttö lihottaisi jo aikoinaan Nexiumin kanssa. Lääke nostaa myös TSH-arvoa, joka nousseena kertoo kilpirauhasen huonosta toiminnasta lääkkeettömillä, joten miksei samalla saattaisi myös sitä kautta haitata kilpirauhashormonien erittymistäkin, ei se TSH yksinään nouse vaan reagoi kilpirauhaslääkkeitä syömättömillä kilpirauhasen toimintaan ja kilpirauhasen erittämien muiden hormonien pitoisuuksiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      198
      6948
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2056
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1698
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1400
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1248
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1118
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1074
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      1006
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      253
      961
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      939
    Aihe