Onko kenelläkään tietoa seuraavasta..jos ostaa lennon Tallinnasta vaikkapa New Yorkiin (siinä lento Hki-Vantaalla välilasku) ja sattuisi myöhästymään tuosta Tallinnan koneesta...niin..
Millainen ongelma muodostuisi/vai ongelma ollenkaan, jos hyppäisikin sitten Helsingistä siihen koneeseen? Eli kesken ostettua matkaa..
Tallinnasta lento/myöhästyminen
7
337
Vastaukset
- Anonyymi
Vain pieni ongelma eli et pääse hyppäämään koneeseen Helsingissä, koska kenttä on Vantaalla. Tosin et pääse hyppäämään edes Vantaallakaan.
- Anonyymi
Eli välilaskupaikalta ei voisi hypätä koneeseen. Onko kellään tästä kokemusta?
- Anonyymi
Ei voi koska jos ”myöhästyt” tallinna-Hki lennolta, koko matkasi perutaan. Liput käytettävä siinä järjestyksessä kuin ne on matkalle varattu. Tämä käytäntö lähes kaikilla lentoyhtiöilä juuri siitä syystä että alemman hinnan takia ei varata turhaan lentoja joita ei ole tarkoitus käyttää.
Tuossa on pieni artikkeli aiheesta ja siellä on kommentti myös Finnairin puolelta:
"Ensimmäinen lento on käytettävä
Tolvanen huomauttaa, että asiakkaan on matkustettava lennoilla niiden varausjärjestyksessä. Tämä tarkoittaa, että Tukholmasta lähtevän lennon ostanut ei voi jättää käyttämättä ensimmäistä Helsinkiin lentävää matkaa. Tällöin menomatka peruuntuu kokonaan"
Tuo siis Finnairin käytäntö mutta käsittääkseni sama käytäntö on kaikilla lentöyhtiöillä
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/ylimaarainen-lento-tukholmasta-voi-saastaa-satasia/- Anonyymi
santtu_1975X kirjoitti:
Tuossa on pieni artikkeli aiheesta ja siellä on kommentti myös Finnairin puolelta:
"Ensimmäinen lento on käytettävä
Tolvanen huomauttaa, että asiakkaan on matkustettava lennoilla niiden varausjärjestyksessä. Tämä tarkoittaa, että Tukholmasta lähtevän lennon ostanut ei voi jättää käyttämättä ensimmäistä Helsinkiin lentävää matkaa. Tällöin menomatka peruuntuu kokonaan"
Tuo siis Finnairin käytäntö mutta käsittääkseni sama käytäntö on kaikilla lentöyhtiöillä
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/ylimaarainen-lento-tukholmasta-voi-saastaa-satasia/Kyllä vaain, ensimmäinen lento pitää käyttää jotta pääsee toiselle. Jos nöin ei olisi ja jenkkeihin pääsisi halvemmallla ostamalla liput tallinnasta lähteväksi, Tallinna-Helsinki lennot olisivat jatkuvasti loppuunmyytyjä mutta todellisuudessa lennoilla ei montaa matkustajaa olisi. Ymmärrät varmasti pointin…..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä vaain, ensimmäinen lento pitää käyttää jotta pääsee toiselle. Jos nöin ei olisi ja jenkkeihin pääsisi halvemmallla ostamalla liput tallinnasta lähteväksi, Tallinna-Helsinki lennot olisivat jatkuvasti loppuunmyytyjä mutta todellisuudessa lennoilla ei montaa matkustajaa olisi. Ymmärrät varmasti pointin…..
Mitä väliä sillä on kun lentoyhtiö saa rahat, oikeasti säästää polttoainetta kun on kevyempi kone.
Anonyymi kirjoitti:
Mitä väliä sillä on kun lentoyhtiö saa rahat, oikeasti säästää polttoainetta kun on kevyempi kone.
Kun tajuaa miten lehtolippujen hinnat käyttäytyvät eri lentovaihtoehtojen kohdalla, niin tajuaa miksi lentoyhtiöt "käyttäytyvät" noiden asioiden kanssa niinkuin köyttäytyvät. eli jos et nousu koneeseen lentoyhteyden ensimmäisessä alkupisteessä mistä alkavan lipun olet ostanut, niin kaikki muutkin tämän jälkeiset lento-osuudet kumoutuvat etkä niitä voi käyttää.
Voihan sitä ihmetellä ja kiukutella miksi näin, mutta tämä on se tapa miten lentoyhtiöt tuossa tilanteessa aina toimivat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.664871Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk2733746Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2903428Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1183305Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie382920Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1271798- 1051610
- 1721261
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA881158Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!
Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."351122