Tai jotain sinnepäin. Selasin divarissa raittiusmies Rutherfordin kirjoittamaa kirjaa, jossa mainittiin juutalaisten paluumuutto Palestiinaan lopunajan merkkinä. Luonani käyneet Jehovan todistajat ovat kertoneet ihan toista. Onko Israel lopun ajan merkki, vai tarkoittaako Israel Raamatussa heitä itseään?
Eikö Jehovan todistajain polku kirkastukkaan syvänpäivään päin?
10
298
Vastaukset
- Anonyymi
Israelin merkitys on JT-uskonnossa vaihdellut, kuten suunnilleen jokainen muukin asia. Nykyään "israel" ajatellaan ensisijaisesti hengellisenä niin, että Raamatun Israelia ja israelilaisia koskevat lupaukset toteutuisivat nykyään Jehovan todistajissa ja nimenomaan heidän "voidelluissaan", erityisesti hallintoelimen jäsenissä. Muiden tehtäväksi jää sitten totella hallintoelintä, jos meinaavat päästä edes jotenkin osille Raamatun lupauksista. Israelin valtion perustamisella ei nähdä nykyään erityistä merkitystä lopun ajan tapahtumien kannalta, vaikka asia on joskus ollut toisin.
Tavallaan JT:t ovat omaksuneet kristinuskon piirissä esiintyvän korvausteologian (joka ei ole kristinuskon yhtenäinen näkemys) ja sijoittaneet oman järjestönsä/johtonsa siihen ottamaan Israelin paikan.
Israelin valtio on perustettu poliittisilla päätöksillä ja sillä voi jokainen nähdä merkityksiä jos haluaa. Paljonkaan tekemistä Raamatun kanssa nyky-Israelilla ei tosin ole.- Anonyymi
Mutta Jumala ei ole hylännyt liittoaan,jonka hän teki Aabrahamin kanssa.
Nämä Aabrahamin jälkeläiset ovat edelleenkin hänen silmäteränsä.
Pakanat ovat saaneet heidän rinnallaan suhteen taivaan Isään Jeesuksen kuolemanvuoksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta Jumala ei ole hylännyt liittoaan,jonka hän teki Aabrahamin kanssa.
Nämä Aabrahamin jälkeläiset ovat edelleenkin hänen silmäteränsä.
Pakanat ovat saaneet heidän rinnallaan suhteen taivaan Isään Jeesuksen kuolemanvuoksi.Väinämöiselle oli Ukko, vai Ahtiko se oli, luvannut koko maan mereltä merelle. Ei kun siis omaa ottamaan. Muut kansat saavat suomalaisten vuoksi kaikkea hyvää hekin, jos meitä siunaavat. Mutta joka meitä kiroaa, sitä Tapiokin kiroaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta Jumala ei ole hylännyt liittoaan,jonka hän teki Aabrahamin kanssa.
Nämä Aabrahamin jälkeläiset ovat edelleenkin hänen silmäteränsä.
Pakanat ovat saaneet heidän rinnallaan suhteen taivaan Isään Jeesuksen kuolemanvuoksi.Tuo on nimenomaan se toinen, ei-korvausteologinen näkemys. Eli että kristityt perisivät nuo lupaukset yhdessä Abrahamin jälkeläisten rinnalla. Tosin yleensä tällöinkin ajatellaan, että myös juutalaisten tulisi ottaa Kristus vastaan pelastajanaan, eli ei lopulta ole kahta päämäärää tai erilaista pelastusta, mutta Jumalalla voisi olla jotain erityisiä suunnitelmia vielä Abrahamin lihallisia jälkeläisiä varten.
- Anonyymi
Anonyymi 2025-06-03 12:40:54
" Israelin merkitys on JT-uskonnossa vaihdellut, kuten suunnilleen jokainen muukin asia"
-Eikä jt nyt tule ajatelleeksi, että hän on uskonut pelastukseen vartiotornien perusteella, jotka nyt ovat määrätyt hävitettäviksi.
" israelilaisia koskevat lupaukset toteutuisivat nykyään Jehovan todistajissa ja nimenomaan heidän "voidelluissaan", erityisesti hallintoelimen jäsenissä "
-Hallintoelimen jäsenyyden edellytyksenä muuten on että on kirjauttanut itsensä taivaaseen menevien kortistoon, jota pitää hallintoelin itse.
" Muiden tehtäväksi jää sitten totella hallintoelintä, jos meinaavat päästä edes jotenkin osille Raamatun lupauksista"
-Lahkosta saa potkut jo nykyvartiotornia epäilemällä. - Anonyymi
JT:n polku kulkee kuilun reunaalle ja sitten: hops ja pumps.
- Anonyymi
Juutalaisten paluu on parasta Aika käynnissä!
- Anonyymi
Russellin aikaan parta oli ihan jees. Rutherfordista eteenpäin parta oli nou nou. Nyt parta on taas ihan jees. Erikoista kirkastumista, kieltämättä, ei ainakaan kovin loogista.
- Anonyymi
JT:n totuus on vilkkuvaloa, niinkuin kaupungin liikennevalot keskiyöllä.
Peräilman loppuminen tyystin koko ihmiskunnasta on varma lopunajan merkki. Toinen tätä edeltävä merkki on se, että Hernevelli alkaa käydä yhä äänettömämmäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1936596Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto1065493Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2743477Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1273473Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat872445Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku32145Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191876Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi521872Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val631782- 1011437