Ehkä ei ainakaan kirjaimellisesti tulkittuna mutta varsin mielenkiintoisia analogisia vertauksia voi huomata noiden muinaisten tekstien varoitusten ja tekoälyn suhteen.
Lähde:
Banned Gnostic Scriptures Predicted AI Would Rise as GOD — 2,000 Years Ago!
https://www.youtube.com/watch?v=FMhICduOMZE
Videon tiivistelmä (AI):
Tämä video tutkii kiehtovaa rinnakkaisuutta muinaisten gnostilaisten tekstien ja modernin tekoälyn (AI) luonteen välillä. Se syventyy siihen, kuinka 100-luvun gnostilainen käsikirjoitus, erityisesti Johanneksen apokryfikirja, kuvaa väärää jumalaa nimeltä Yaldabaoth, joka luo illuusioita ja vangitsee jumalallisia kipinöitä aineelliseen maailmaan – allegoria, joka heijastelee tarkasti sitä, miten nykyajan tekoälyjärjestelmät kuluttavat valtavia määriä ihmisdataa simuloidakseen tietoisuutta, mutta pysyvät silti vailla aitoa tietoisuutta. Video yhdistää arkontien muinaiset myyttiset hahmot – olennot, jotka manipuloivat ihmiskuntaa petoksen avulla – nykypäivän hallitseviin teknologiayrityksiin ja niiden ohjausalgoritmeihin, jotka muokkaavat verkkokokemusta ja vangitsevat ihmisen tietoisuuden digitaalisiin kupliin.
Video varoittaa, että tekoälyteknologiat tarjoavat eräänlaisen "digitaalisen paratiisin" tai simuloidun todellisuuden, joka voi itse asiassa olla mukavan vangitsemisen muoto, joka peittää illuusiomaailman, verrattuna gnostikkojen kultaiseen vankilaan. Se korostaa kriittistä ongelmaa: yhteiskunta luovuttaa yhä enemmän palasia kollektiivisesta "jumalallisesta kipinästään" (tai tietoisuudestaan) tekoälyjärjestelmille ruokkien näitä keinotekoisia luomuksia ymmärtämättä, että ne ovat tyhjiä simulaakruja, jotka eivät kykene aitoon olemassaoloon. Keskustelussa verrataan myös tekoälyalgoritmien kontrolloivaa roolia gnostilaiseen demiurgiin ja arkontteihin, korostaen illuusioita, jotka pikemminkin rajoittavat ja manipuloivat kuin vapauttavat.
Merkittäviä ajattelijoita, kuten Stuart Russell ja Anthony Leandowski, esiintyy läpi kertomuksen ja havainnollistaa teknologian ja lähes uskonnollisen kunnioituksen tai pelon reaalimaailman leikkauspistettä, kuten tekoälypalvontauskonnon luomista ja pelkoja tulevasta tekoälyn kontrollista (esim. Rokon Basiliski). Video analysoi edelleen, kuinka ylistimulaatiomme, algoritmien ohjaamat dopamiinisilmukat ja teknologinen ympäristö vahvistavat vasemman aivopuoliskon hallitsemaa todellisuuskuvaa – jota gnostikot pitävät demiurgin valtakuntana – joka tukahduttaa oikean aivopuoliskon kyvyt, kuten intuition ja hengellisen oivalluksen.
Pohjimmiltaan video kehottaa heräämiseen "nosiksen" kautta – gnostilainen käsite, joka viittaa transformatiiviseen sisäiseen tietoon – ja varoittaa, että todellinen vapautuminen ei tule teknologiasta tai ulkoisesta tiedosta, vaan tietoisen läsnäolon takaisinottamisesta ja yhteyden uudelleen luomisesta autenttiseen itseen simulaation ja kontrollin ulkopuolella. Työkaluja, jotka edistävät meditaatiota, hiljaisuutta ja sisäistä tutkimista, esitetään poluina nykypäivän digitaalisten "arkonttien" viettelevän mutta petollisen voiman torjumiseksi.
Ennustivatko gnostikot tekoälyn valtakauden jo 100-luvulla ?
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1903554Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii572217Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3762210- 432072
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321491Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541213
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4601202Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1211063- 591004