Tuomari, jonka nimessä Baal

Anonyymi-ap

Onkos Tuomarien kirjassa tuomari Jerubbaal ja mitä siitä pitäisi ajatella?

9

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja onko Saulin pojankin nimessä Baal?

    • Anonyymi

      Ja Daavid nimesi yhden jälkeläisensä Baalyada, joka tarkoittaa Baal tietää?

    • Anonyymi

      Sitten on nimi: Rutherforbaal.

    • No minä ajattelisin, että on varmaan hyvä laskemaan Peräilmaa, ja muutenkin sivistynyt henkilö.

    • Anonyymi

      Esbaal tarkoittanee "Baalin mies".
      Jerubbaal taas "Baal tekee mahtavaksi".
      Saulin pojanpoika Meribbaal "Baal puolustaa".

      Myöhemmin nimiä on muutettu, mikä kertoo teologisista ongelmista. Näin kerrotaan teoksessa Jumalan synty.

    • Anonyymi

      Kanaanilaista mytologiaa jota aiemmin harrastettiin on siivottu vanhasta testamentista, mutta jotain on jäänyt.

    • Siellä on myös vaaraon ylimmäinen Peräilmanlaskia Pröööööt!. Hänen pyhä tehtävänsä oli keittää kullitetussa padassa vaaraolle henkilökohtainen päivittäinen hernevelliateria.

    • Anonyymi

      Monta kertaa kannattaa lukiessa käyttää Ihmisten piirtokirjoitusta johon sisältyy sanojen lukeminen oikealta vasemmalle eli takaperin.

      Baal = Laaban eli Jakobin appiukko ja Lean ja Raakkelin isä joka muuttaa Jaakobin palkkaa kymmenen kertaa eikä salli laajentua Israelin.

      Oli myös Kuningas Daavidilla kokemus Naabal nimisesestä rikkaasta miehestä jonka laumoja Daavidin miehet vartioi ja toivoivat saavansa vaivan palkkaa. Mutta Naabal on takaperin luettuna myös LAABAN ja tuo nimi on tavallaan tullut kirosanaksi Israelissa eikä tuo mies suostunut laajentamaan Daavidia vaan oli esteenä Daavidin onnelle uutena Voideltuna kuninkaana.

      Jeesus antoi Saulukselle lempparin Paavali joka saattaa myös viitata Baal eli Laaban sanaan.

      Paavali = Baavali = Baal = Laaban

      Oliko hän luonteeltaan Israelin kasvua estävä ja vain omiaan tukeva sitä en tiedä. Mutta paljon hänellä oli juutalaisia vastaan ja näillä häntä.

    • Anonyymi

      Baal. sanaa käytetään yhä nykyhebressakin, se tarkoittaa aviomiestä, tai isäntää, herraa. Jopa Google kääntää aviomiehen baaliksi.

      Siksi nykyisinkin nainen voi puhua omasta baalistaan.

      Aikoinaan se viittasi myös pakanalliseen epäjumalaan. samoin kuin sana herra voi viitata sekä ihmiseen, että jumalaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      192
      6566
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      100
      5471
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      124
      3441
    4. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      258
      3376
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      86
      2418
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2135
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1816
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      47
      1754
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      50
      1732
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1386
    Aihe