Damaskossa kuningas Aretaan käskynhaltija vartioi damaskolaisten kaupunkia ottaaksensa minut kiinni,
ja muurin ikkuna-aukosta minut laskettiin korissa maahan, ja niin minä pääsin hänen käsistänsä
Koska teksti kirjoitettiin ja koska Arera kuoli ja oliko käskynhaltija?
Onko tässä ristiriitaa?
8
159
Vastaukset
- Anonyymi
2. korinttilaisille olisi kirjoitettu 55 tai 56 ya, kun taas Aretas IV Philopatris oli nabatealaisten kuningas noin vuoteen 40 ya. ja kuoli tuolloin.
- Anonyymi
Teksti voisi kai periaatteessa viitata parikymmentä vuotta vanhaan tapahtumaan. Tosin jos ajoituksessa on jokin ongelma, todistajien vakioselitys on, ettei tutkijoihin voi luottaa. Mutta tutkijoihin voi kyllä luottaa silloin, kun he sanovat jotain, mitä Vartiotorni tarvitsee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Teksti voisi kai periaatteessa viitata parikymmentä vuotta vanhaan tapahtumaan. Tosin jos ajoituksessa on jokin ongelma, todistajien vakioselitys on, ettei tutkijoihin voi luottaa. Mutta tutkijoihin voi kyllä luottaa silloin, kun he sanovat jotain, mitä Vartiotorni tarvitsee.
Mahdollista kyllä, mutta onko jotain viitteitä siitä, että Aretas olisi hallinnut Damascusta sopivaan aikaan? Vaikuttaisi siltä, että tässä saattaa olla jotain ongelmaa.
Todistajat voisivat tosiaan selittää tätä, jos kykenevät ilman kiemurointia ja akrobatiaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mahdollista kyllä, mutta onko jotain viitteitä siitä, että Aretas olisi hallinnut Damascusta sopivaan aikaan? Vaikuttaisi siltä, että tässä saattaa olla jotain ongelmaa.
Todistajat voisivat tosiaan selittää tätä, jos kykenevät ilman kiemurointia ja akrobatiaa.Ilmeisesti Damaskoksen hallintaan noihin aikoihin liittyy jotain epäselvää. Ehkä Paavali erehtyi tai muisti väärin. Tarinahan ei sinänsä juuri muuksi muutu tällaisesta asiasta, mutta yksityiskohdissa olevat virheet ovat hankalia JT:ien kaltaiselle ryhmälle, joka pitää raamattua henkeytettynä ja yksityiskohdissaankin erehtymättömänä (sikäli kun on säilynyt alkuperäisessä asussaan, eikä sen ajatella juurikaan muuttuneen).
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ilmeisesti Damaskoksen hallintaan noihin aikoihin liittyy jotain epäselvää. Ehkä Paavali erehtyi tai muisti väärin. Tarinahan ei sinänsä juuri muuksi muutu tällaisesta asiasta, mutta yksityiskohdissa olevat virheet ovat hankalia JT:ien kaltaiselle ryhmälle, joka pitää raamattua henkeytettynä ja yksityiskohdissaankin erehtymättömänä (sikäli kun on säilynyt alkuperäisessä asussaan, eikä sen ajatella juurikaan muuttuneen).
Paavali saattoi myös puhua palturia tai lainata jonkun toisen tarinaa.
Jos raamatun yksityiskohtiin ei voi luottaa, mihin sitä yleensä tarvitaan? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paavali saattoi myös puhua palturia tai lainata jonkun toisen tarinaa.
Jos raamatun yksityiskohtiin ei voi luottaa, mihin sitä yleensä tarvitaan?"Jos raamatun yksityiskohtiin ei voi luottaa, mihin sitä yleensä tarvitaan?"
Hyvä kysymys. Monille uskoville raamatun kertomuksilla näyttää olevan kuitenkin merkitystä, vaikka he eivät pidä niitä välttämättä täysin totena. Itse en osaa ajatella noin, vaan jos siihen ei voi luottaa, ei sillä paljon mitään tee.
- Anonyymi
Usko elämistä tässä ajassa!
Tuossa on käännösvirhe. Käskynhaltija pitää olla Peräilmanlaskija.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1836500Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto935412Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost173762Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1233387Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2213182Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat762358Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12108Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191696Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val451694- 981366