607 vai 586

Anonyymi-ap

Miksi Jt pitävät kiinni vuodesta 607 eaa., vaikka historioitsijat sanovat Jerusalemin tuhoksi 587 eaa.?

12

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No kaiketi joku laskelma sitä edellyttää.

    • Anonyymi

      Sellaista se vartiotornihypnoosi teettää.

    • Anonyymi

      Anonyymi-ap 2025-07-20 14:30:01

      "Miksi Jt pitävät kiinni vuodesta 607 eaa., vaikka historioitsijat sanovat Jerusalemin tuhoksi 587 eaa.?"

      Alkujaan haluttiin maailmanloppu vuodeksi 1914, koska sitä ennen olisi ja oli kiva kerätä kolehtia.

      587 Nebukadnessar tuhosi Jerusalemin.

      Tuo vartiotornille sopivampi vuosi 607 aiheuttaa sitten vastaavan muutoksen tuon Nebukadnessarin hallintoaikaankin.

      Nebukadnessar II; vallassa n. 605 eaa.–562 eaa.
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Nebukadressar_II

      Nebukadnessar hallitsi kuninkaana 43 vuotta (624–582 eaa.)
      https://www.jw.org/fi/kirjasto/kirjat/Raamatun-ymmärtämisen-opas/Nebukadnessar-Nebukadressar/

      • Anonyymi

        " Miksi Jt pitävät kiinni vuodesta 607 eaa., vaikka historioitsijat sanovat Jerusalemin tuhoksi 587 eaa.?"

        Tuo väärä vuosi tarkoitti saattaa laskelman päättymään vuoteen 1914, joka selitettiin maailmanlopun vuodeksi.

        Ja väärä 607 ei siis riittänyt, piti Nebukadnessarin hallintoaika myös tehdä vääräksi.

        Mitä väärää vielä ?

        No itse maailmanloppu -sana. jt:t opetettiin nostamaan nenäänsä noin 5 astetta ja selittämään että muut uskonnot puhuvat maailmanlopusta, ei se lopu, vaan asioiten järjestelmät päättyvät.

        Niin, ja tuo asioitten järjestelmä sitten julistettiin uuden valon johdosta epäkurantiksi lahkoslangiksi sekin. Ei siis jäänyt mitään muuta jäljelle, kun että nämä kaikki ovat kiellettyjä puheenaiheita, joista langetetaan vähintään mököttämistuomio.


    • Anonyymi

      Jos tarkistaa JT. tilastoja, niin Sakarjan kirja on noin vuodelta 520 eaa.

      Sakarja mainitsee ensimmäisessä ja seitsemännessäluvussa, että silloin oli lähes 70 vuotta surtu Temppelin hävitystä ja pakoa Egyptiin Nebukadnessaria karkuun.

      Tempplin hävitys ei siis voinut olla silloin kuin JT väittää.

      Temppeli hävitettiin 576 eaa ja uusi temppeli vihittiin 516 eaa. Siis temppeli oli raunioina 70 vuotta.
      Osa kansasta oli jo palannut silloin ja oli asettunut asumaan Israelin maahan vuoden 537 Kyyroksen käskyn mukaan.

      Daniel rukoili Dareioksen ensimmäisenä vuotena (520 eaa) että Jumala katsoisi temppelinsä puoleen, jotta se saataisiin uudelleen rakennetuksi (luku 9).

      Daniel ei rukoillut kansalle vapautusta, koska monet olivat jo siinä vaiheessa vapaasti muuttaneet takaisin isiensä maahan.

      On korkea aika ymmärtää, että vankeutta ei oikeastaan ollutkaan, israelilaiset saivat asua vapaasti , kunhan eivät palanneet ennen vuotta 537. Siksi sen pituutta ei voi vuosissa laskea, se oli eri henkilöille eri pitkä, toisille vuodesta 576 vuoteen 537, toiset vasta palasivat vaikka Serbbaabelin mukana vuoden 456 eaa paikkella.

      70 vuotta oli se aika, minkä temppeli oli raunioina.

    • Anonyymi

      Anonyymi-ap 2025-07-20 14:30:01

      "Miksi Jt pitävät kiinni vuodesta 607 eaa., vaikka historioitsijat sanovat Jerusalemin tuhoksi 587 eaa.?"

      Tähän siteeraan lyhyeksi kommentiksi:

      Vt-seuran omalla materiaalilla voidaan osoittaa Vt-seuran:

      - Puhuneen/kirjoittaneen Jehovan nimissä.
      - Esittäneen tekstinsä Jehovan henkeyttämäksi.
      - Esiintyneen Jehovan voideltuna profeettana.

      Noiden ominaisuukisen katteeksi Vt-seuralla on tuloksena esittää lukuisa joukko vääriä ennustuksia, itse asiassa aivan jokaikinen Vt-seuran ennustus on ollut jullikka. Sen lisäksi voidaan osoittaa Vt-seuran peittelevän mokiaan valehtelemalla menneisyydestään.

    • Anonyymi

      JT perustaa aikalaskelmansa Nebukadnessarin uneen suuresta puusta.

      Raamattu ei puhu tästä kaukaisen tulevaisuuden ennusteena, vaan sanoo: "Tämä kaikki kohtasi kuningar Nebukadnessaria" Dan.4:25

      Ei sanallakaan sanota, että tämä koskisi muiden tulevaisuutta, ainoastaan sitä, että kuningas sai olla mielisairaana seitsemän vuotta, kunnes tunnusti Taivan kuninkaan suuruuden.

      Sentähden myös 1914 on vuosi, jota ei ole ennustettu.

    • Ne on niin tyhmiä.

    • Anonyymi

      No jos tosissaan on kiinnostunut asiasta, voi mennä osoitteeseen jw.org ja laittaa hakuruutuun vaikkapa 587 niin tulee perustelut miksi todistajat näin ymmärtävät asian.

    • Anonyymi

      Entinen hallintoelimen jäsen Raymond Franz kertoo muistelmissaan, että 607eaa.-käsityksen virheellisyys tuotiin esille myös hallintoelimessä, mutta vuoteen 1914 johtavan laskutoimituksen perustekijänä tuota virhettä ei voida korjata ennenkuin vuodesta 1914 JT-teologiassa ollaan halukkaita luopumaan.

      70 vuoden ajanjaksoja on kaksi. Vuonna 609ekr Babylon voitti Assyrian joukot Harranin taistelussa ja nousi näin maailmanvallaksi, pysyen asemassaan 70 vuotta kunnes joutui Kyyroksen valloittamaksi 539ekr. Jerusalem taas autioitettiin ja sen temppeli tuhottiin vuonna 586ekr ja temppelin jälleenrakennus saatettiin päätökseen vuonna 516ekr eli 70 vuotta myöhemmin.

      Jehovan todistajat tunnustavat, että juutalaiset paastosivat Jerusalemin tuhoamisen vuoksi ja että seuraava tapahtui Dareioksen neljäntenä hallitusvuotena marraskuussa 518eaa, eli 70 vuotta vuoden 587eaa jälkeen (mutta jo 90 vuotta vuoden 607eaa. jälkeen!):

      Sak. 7:1-5 "Kuningas Dareioksen neljäntenä hallitusvuotena, yhdeksännen kuukauden eli kislev-kuun neljäntenä päivänä, tuli Herran sana Sakarjalle. Betelistä oli lähetetty Sar-Eser ja Regem-Melek sekä joitakin muita miehiä uhraamaan Herralle ja rukoilemaan häneltä armoa. Heidän tuli kysyä papeilta, jotka palvelivat Herran Sebaotin temppelissä, sekä profeetoilta näin: 'Pitääkö Betelissä edelleenkin viettää katumus- ja paastopäivää viidennessä kuussa, niin kuin on tehty jo monet vuodet?' Silloin minulle tuli tämä Herran Sebaotin sana: 'Sano koko kansalle ja papeille näin: - Te olette kyllä paastonneet ja pitäneet valittajaisia viidennessä ja seitsemännessä kuussa jo seitsemänkymmenen vuoden ajan. Mutta oletteko paastonneet minun kunniakseni?

      Erinomainen tutkielma Jehovan todistajien 607eaa. opista: http://www.geocities.com/valaisija/h_607.htm


      Kun Jerusalem temppeleineen oli täydellisesti tuhottu vuonna 586 eaa. ja temppelin jälleenrakentaminen oli päättymässä 70 vuotta myöhemmin (temppelipalvonta pääsi jatkumaan 515 eaa.) juutalaisten viettäessä paastoa koko tuon ajan, niin enkeli kysyi Jumalalta:
      Sakarja:
      1:12 Ja Herran enkeli lausui ja sanoi: "Herra Sebaot, kuinka kauan sinä viivyt etkä armahda Jerusalemia ja Juudan kaupunkeja, joille olet ollut vihainen nämä seitsemänkymmentä vuotta?"
      Yksikään Jehovan todistaja ei ole osannut kertoa, mitä oli tuolloin 70 vuotta aikaissemmin tapahtunut niin, että Jumalan katsottiin olleen suutuksissa juutalaisille.
      Jehovan todistajat eivät sitä osaa kertoa, mutta raamattu sen selkeästi kertoo - kunhan sitä Jehovan todistajat ja muutkin hihhulit vain älysivät lukea

      • Anonyymi

        En saa linkkiä auki!


    • Anonyymi

      2kun. 24:13; 2. aik. 36:7, 10) 586 eaa. Kuningas Nebukadressar II ryösti Temppelin kolmannen kerran, minkä jälkeen hän tuhosi sen ja vei kaikki sen aarteet

      2.Kuningasten kirja: 24:13 Ja hän vei pois sieltä kaikki Herran temppelin ja kuninkaan linnan aarteet, ja hän rikkoi kaikki kultakalut, jotka Israelin kuningas Salomo oli teettänyt Herran temppeliin. Tapahtui, niinkuin Herra oli puhunut

      2.Aikakirja: 36:7 Nebukadnessar vei Herran temppelin kaluja Baabeliin ja pani ne temppeliinsä Baabelissa

      2.Aikakirja:
      36:10 Vuoden vaihteessa kuningas Nebukadnessar lähetti noutamaan hänet Baabeliin, hänet ynnä Herran temppelin kallisarvoiset kalut. Ja hän teki hänen veljensä Sidkian Juudan ja Jerusalemin kuninkaaksi

      kertoo Baabelin viimeisen kuninkaan kuolemasta ja tuhosta. Hänelle ei suotu kuninkaallisia hautajaisia ja ”lepoa isiensä tykönä”, sillä hänen ruumiinsa häpäistiin ja heitettiin kauas pois sheolista (Jes. 14:9-20).
      Jes. 14:4 sinä virität tämän pilkkalaulun Baabelin kuninkaasta ja sanot: "Kuinka on käskijästä tullut loppu, tullut loppu ahdistuksesta!

      Sidkia oli Juudan viimeinen kuningas ennen Babylonin pakko­siirtolaisuutta. Nebukadnessar II risti hänet Sidkiaksi ja asetti Juudan valtaistuimelle. Sidkia ryhtyi kapinaan Babyloniaa vastaan Egyptin ja Tyyron tukeen luottaen 589 eaa. paikkeilla. Babylonialaiset valloittivat jälleen kerran koko Juudan ja aloittivat Jerusalemin piirityksen. Jeremia yritti neuvoa kuningasta antautumaan, mutta tämä pysyi kovana. Lopulta kaupungin puolustus murtui. Sidkia perheineen yritti paeta, mutta he jäivät kiinni. Sidkia vietiin Babyloniin, jossa hän kuoli. Jerusalem vallattiin ja tuhottiin maan tasalle. Sitten pääosa juutalaisista vietiin pakkosiirtolaisuuteen Babyloniin.
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Sidkia

      "589 eaa. paikkeilla" - ilmoittaa epätarkkuutta, oikea vuosi 587 ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      185
      6533
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      96
      5449
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      124
      3421
    4. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      243
      3295
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      86
      2398
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2125
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1776
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      48
      1721
    9. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      47
      1614
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1376
    Aihe