Torstaina 16. lokakuuta vietetään kansainvälistä vertaistuen päivää.

Anonyymi-ap

Silloin juhlistetaan vertaistukea sekä kiitetään vertaistukijoita heidän vapaaehtoistyöstään ja jaetuista kokemuksista, jotka auttavat ihmisiä
voimaan paremmin.

Vertaistuki perustuu jaettuihin kokemuksiin eli tarinoihin tosielämästä. Vertaistuelliset tarinat ovat usein sellaisia, joihin liittyy erityinen elämäntilanne, kuten vakava sairastuminen, elämänhallinnan haasteet tai ehkä kaukaiseltakin tuntuvat tavoitteet. Jokainen meistä on joskus sellaisessa elämäntilanteessa, että kaipaa kuulla muiden saman läpikäyneiden kokemuksia saadakseen niistä itselleen vinkkejä tai rohkaisua. Samalla tärkeää on saada puhua omasta tilanteestaan toiselle. Jos taas olemme onnistuneet haastavan elämäntilanteen läpikäymisessä, haluamme kertoa myös siitä. Tärkeää siis on, että on kertojia ja kuuntelijoita.

Vertaistuen sisältämästä tuki-sanasta huolimatta vertaistuki ei ole pelkästään yksilöiden välistä tuen tarjoamista, vaan varsin arkinen ja inhimillinen vuorovaikutuksen muoto. Kuitenkin se tapahtuu omalla ”twistillään”, johon kuuluvat molemminpuolinen arvostava kohtaaminen, myötätunto ja ymmärrys. Vertaistukeen liittyy vahva vastavuoroisuus. Vertaistuki on irrallaan valtarakenteista – kukaan ei ole toisen yläpuolella neuvomassa, vaan rinnalla kulkemassa. Vertaistukija voi osoittaa, että toinen ei ole yksin kokemuksensa kanssa. Vertaistuessa kukaan ei ole pelkästään avun saaja.

Merkityksellistä on se, että molemmat osapuolet kokevat keskustelun antoisaksi: vuorovaikutus on vastavuoroista ja molempia osapuolia rikastuttavaa. Samankaltaiset kokemukset tuovat ihmisiä yhteen, ja sen vuoksi vertaistuki luo parhaimmillaan yhteisöjä, joihin ihmiset voivat tuntea kuuluvansa.

Kansainvälisenä vertaistuen päivänä haluan kiittää kaikkia, jotka käyvät voimaannuttavia keskusteluja omassa arjessaan tai vapaaehtoistyössä. Kiitos kaikille vertaistukijoille, että tavalla tai toisella haluatte edistää muiden hyvinvointia tarjoamalla omaa kokemustanne muiden avuksi.

Anu Toija

puheenjohtaja, Suomen Vertaistuki Suvi ry

väitöskirjatutkija, Jyväskylän yliopisto

https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011559633.html

(Helsingin Sanomien mielipideosastolta poimittu juttu)

Oletko tarvinnut ja saanut vertais- tai muuta tukea ?

11

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä ihmeen päivä on tällainen verta istuen-päivä?
      T. Bertil.

      • Anonyymi

        Etkö saanut käsitystä kirjoituksesta ?


      • Anonyymi

        Vertaistuki on kokemustietoon perustuvaa tukea, jossa samankaltaisia asioita kokeneet ihmiset jakavat keskenään kokemuksiaan ja tukevat toisiaan. Keskeisiä elementtejä ovat kertominen ja kuunteleminen, ja sen tavoitteena on antaa toivoa, apukeinoja ja uusia näkökulmia elämäntilanteeseen. Vertaistukea voidaan toteuttaa ryhmissä tai kahdenkeskisesti, ja sitä tarjoavat esimerkiksi potilas- ja järjestöt.


      • Anonyymi

        Vertaistuki tuntuu hyvältä, kun tietää, ettei ole ainut samanlaisessa (vaikeassa)
        tilanteessa oleva. Samaa kokeneilta, vertaisilta voi saada rohkaisua ja ymmärrystä
        omaan elämäntilanteeseen.


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Etkö saanut käsitystä kirjoituksesta ?

        Oletin kyseessä olevan kivulloisista ja vertavuotavista peräpukamista.
        T. Bertil


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletin kyseessä olevan kivulloisista ja vertavuotavista peräpukamista.
        T. Bertil

        Kas kummaa mistä tuo tuli sulle mieleen..


    • Anonyymi

      Olen saanut kriisitukea. Kiitin häntä tänään, vaikka vähän aikaa on jo mennyt,
      Ei koskaan voi liikaa kiittää auttajiaan.

    • Anonyymi

      Kai nuo palstalla aloituksia tehtailevat ovat sitä hakeneet ja löytäneet.
      Mitä tautia aloittaja sairasti?
      Ei ole tukien tarvetta ilmennyt meikämannella.

      • Anonyymi

        Korkman on inhimillinen ekonomisti. Pidän hänestä - vaikken häntä henkilökohtaisesti
        tunnekaan muuten kuin haastattelujen ja kirjojen kautta.
        Jos hänestä pitää kannattaa lukea hänen kirjojaankin.

        Itse toivon, ettei myöskään eläkeläisiltä leikattaisi. Emme mekään ole aiheuttaneet
        taloutemme ongelmia. Eiköhän niitä ole pahentanut nykyinen hallitus ?

        Ei tilanne ollut yhtään epätoivoinen, kun hallitus aloitti, mutta nyt on.
        Hallituksen ideologinen politiikka huonontaa valtiontalouden tilaa.

        Mutta siis pisteet Korkmanille !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      128
      5305
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      193
      5007
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      86
      3486
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3008
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      30
      2384
    6. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      6
      2157
    7. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      255
      1830
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      4
      1445
    9. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      108
      1374
    10. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      82
      1355
    Aihe