SRK,n Hämärät raha-asiat! Kestääkö ne PÄIVÄNVALON?

Antaa nimimerkki Deboran kertoa! Jo neljä kertaa tämä on poistatettu!

Debora
2005-02-09 09:55:48
Ilmoita
Olen joskus kirjoitellut vl-liikkeen hämäristä raha-asioista. Sattuipa tässä käsiini sanomalehtileike, Kaleva, 30.8.2000. Siinä käsiteltiin toimittaja Pekka Hyvärisen kirjoittamaa Kekkosen elämäkertaa "Suomen mies".

Kirjoituksessa on alaotsikkona: Ruplia ohjattiin jopa lestadiolaisille. Sen alla oleva teksti kuuluu:

Kekkosen vaalikampanjaa vuoden 1962 presidentinvaaleissa rahoitettiin Neuvostoliitosta saaduilla ruplilla.

Hyvärisen mukaan niiden kokonaissumma ei ole tiedossa, mutta yksinomaan "lisäapu" vaalien jälkeen oli kymmenen miljoonaa Suomen markkaa, nykyrahassa noin miljoona markkaa (v.2000, D:n huom.)

"Lisäavusta" on käytettävissä huippusalainen asiakirja, jonka on hyväksynyt silloinen neuvostojohtaja Nikita Hrushtshsev.

Hyvärinen arvelee, että "rahaa virtasi myös presidentin myöhempiin kampanjoihin."

Ruplia ohjattiin kirjan mukaan 1960-luvun alussa jopa Pohjois-Suomen lestadiolaisille. Kirjassa mainitaan samassa yhteydessä hiukan epämääräisesti, että Kekkonen kutsui lestadiolaisia neuvotteluihin Tamminiemeen.

Tieto lestadiolaisille kanavoidusta tuesta pohjautuu Neuvostoliiton suurlähettiläs Aleksei Kovalevin päiväkirjoihin.

Keskustapuolueen Arvo Korsimo oli todennut Kovaleville, että "lestadiolaiset on saatava puolellemme, koska heillä on erittäin suuri vaikutus Pohjois-Suomessa. Tavoitteenamme on vaihtaa kaksi miestä ja kaksi naista Lapin vaalipiirissä, ja siihen tarvitsemme lestadiolaisten apua."

"Tiesivätkö pohjoisen lestadiolaiset, että heidän vaalityötään rahoitettiin ateistisen valtion kassasta?" Hyvärinen kysyy. Hän ei ole löytänyt siihen lopullista vastausta.

Hyvärinen muistuttaa, että Kekkonen tunsi erityistä myötätuntoa Lars Leevi Laestadiuksen seuraajia kohtaan, olihan hänen oma isänsäkin aikoinaan samaan uskoon herännyt.

------------

Kun tässä jokin aika sitten kirjoitin vanhoillisista ja CIA-rahoista, minulla ei ollut tätä lehtileikettä käytettävissä. Siis vl:t uskonnollisena liikkeenä on sotkeutunut melkoisen pahasti politiikkaan ja varsinkin sen epäterveisiin lieveilmiöihin.

Voisiko tuota toimintaa nimittää synniksi? Mielestäni voi. Miten on erehtymättömän seurakunnan opin laita, kun se itse erehtyy tuollaisiin synteihin? Voiko seurakunnan mielipiteitä muista asioista pitää erehtymättömänä, kun se itse on erehtynyt tuollaiseen? Mielestäni ei voi.

5

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UUSI

      Debora
      2005-02-09 15:32:17

      Mainitsemasi srk:n kuittaus koskee CIA:n kautta tulleita raha-avustuksia, jotka tosiaan jätettiin vanhentuneina tutkimatta, ei siksi, etteikö niissä olisi ollut perää.

      Tässä kirjoituksessa k.o. toimittaja käsitteli Neuvostoliitosta tullutta raha-avustusta. Se onkin ihan eri juttu.

    • Anonyymi
      UUSI

      Tästä on jo se Deboran avaus, miksi siis massapostitat samaa viestiä vl:ia panetellen. Sen ymmärrän, että maailman lapsena vihaat Kristuksen omia, koska mitäpä muuta voisitkaan: "Jos te kuuluisitte tähän maailmaan, se rakastaisi teitä, omiaan. Mutta te ette kuulu maailmaan, koska minä olen teidät siitä omikseni valinnut, ja siksi maailma vihaa teitä." (Joh. 15:19.) Samoin ymmärrän, että sinun on maailman lapsena puhuttava valhetellen pahaa Kristuksen omista: "Autuaita olette te, kun ihmiset minun tähteni teitä solvaavat ja vainoavat ja valhetellen puhuvat teistä kaikkinaista pahaa" (Matt. 5:11). Vl-seurakuntakäsitys suututtaa, siksi yrität vääntää kohtuunormaalin vaalirahoituksenkin hämäräksi. Maailmallinen himo puhua Kristuksen omista valhetellen kaikkinaista pahaa on suuri. Se himottaa ja houkuttaa, sen himon toteuttaminen tuo tyydytystä. Vaan siitä kerran palkka, on tuska, kuolema.

      • UUSI

        Miksi massapoistatat?
        Olisiko kohtuullista, että minä saan määrittää omat tunteeni-ja tuntemukseni -- etkä sinä?


      • Anonyymi
        UUSI
        SaaleminPastori-ko kirjoitti:

        Miksi massapoistatat?
        Olisiko kohtuullista, että minä saan määrittää omat tunteeni-ja tuntemukseni -- etkä sinä?

        En ole poistattanut yhtään viestiä, joten haukut väärää puuta. Ihmettelen vain vastustamatonta panetteluhimoasi. Ei alkoholistikaan koskaan omasta mielestään ole himonsa vallassa.


    • Anonyymi
      UUSI

      Huh huh Jumalan lapsukaiset😅

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22279
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      74
      9496
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7480
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      80
      6325
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5960
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4966
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4620
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4386
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      87
      2060
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      79
      1345
    Aihe