Pirkanmaan aluehallitus (Pirha) teki maanantaina esityksensä palkkiosäännön muutoksesta aluevaltuustolle. Se esittää mukautettua palkkiomallia, jossa aluehallituksen puheenjohtajalle maksetaan palkkiona 4 000 euroa kuukaudessa.
Tällä hetkellä aluehallituksen puheenjohtajalle maksetaan 18 000 euroa vuodessa.
Korotus tekisi vuodessa ainakin 48 000 euroa ja päälle kokouspalkkiot. Korotus olisi siis jopa 30 000 euroa vuodessa eli kasvaisi yli 2,5 kertaiseks
Lisäksi aluevaltuuston puheenjohtaja saa 2 000 euroa kuukaudessa, kun hän nykyään saa 12 000 euroa vuodessa. Korotus on kaksinkertainen.
Lisäksi hyvinvointialue vastaa uusiin palkkioihin liittyvistä työnantajakustannuksista.
Esityksen mukaan palkkiomalli ei muuta olennaisesti päätöksentekoon käytettäviä kokonaiskustannuksia, jos talousarvioesitykseen sisältyvä esitys aluevaltuuston ryhmärahan koosta hyväksytään.
Aluehallitus ei ollut yksimielinen vaan palkkiomalli hyväksyttiin äänin 8–5.
Ylimpien poliittisten luottamushenkilöiden palkkioesitys tulee pöydälle samaan aikaan, kun Pirhassa käydään sairaalapalvelujen yt-neuvotteluita. Ammattijärjestö Tehy suuttui korotuksista, jotka se sai tietää Aamulehden uutisen kautta.
Tehyn mukaan Pirhan yhteistoimintaelimelle esitellyt versiot ensi vuoden talousarvioksi ovat sisältäneet merkittäviä leikkauksia henkilöstöetuuksiin, joista Pirha saattaisi leikata jopa 40 prosenttia verrattuna vuoden 2025 tasoon.
Tilanne maanantaina on siis se, että ”sairaalapalvelujen yt-neuvottelut jatkuvat edelleen, Pirha suunnittelee työvoiman vähentämisen lisäksi leikkauksia henkilöstöetuuksiin, ja samalla poliittiset päättäjät suunnittelevat korotuksia omiin palkkioihinsa”, Tehy hämmästelee.
Sote johtajalle 30000 EUR LISÄÄ EUROJA ENNENKUULUMATONTA TOIMINTAA
9
167
Vastaukset
- Anonyymi
Nimet julki vaan ketkä äänestivät kyllä ja ei puolesta.
- Anonyymi
Sosiaalidemokraatit, köyhien ystävät.
- Anonyymi
Sote-johtajalle 30 000 euroa lisää rahaa – sairaaloissa samaan aikaan yt-neuvottelut
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011648277.html
Tämä sosialistien synnyttämä SOTE on ihan muuta kuin hyvinvointia potilaille.
Synnytys tuskissaan Marin loi systeemin millä lypsetetyt eurot menevät soten valtakoneiston ylläpitämiseen ja pyörittämiseen. Just päin vastoin kuin muina vuosina suunniteltiin miten terveydenhuoltoa korjattaisiin.
- VALTAKONEISTO / ESIKUNTA MINIMIIN JA SÄÄSTÖJÄ SIITÄ
- EUROJA JA HYVINVOINTIA PERUSTERVEYDEN HUOLTOON
- LÄÄKÄREITÄ JA HOITAJIA NIIN ETTÄ PÄÄSY PARANEE
- PALVELUJA PYRITTÄVÄ SÄILYTTÄMÄÄN SYJEMMÄLLÄ....TASAVERTAISTA SUOMEA
- JA NIIN ETTÄ VALTIONKASSAA EI IMETÄ TYHJIIN
TÄMÄ EI VIHERVASEMMISTO HALLITUKSELLE KÄYNYT! - Anonyymi
Olikohan tämä demarien Vaihtoehtobutjetissa säästöjen kohdalla?
- Anonyymi
Kulujen minimointi alkaa ennen joulua eli nyt tuskin on Suomella varaa maksella älyttömiä summia kun ennen oli palkka noin 4590€ kk kaikki muu on LIIKAA
- Anonyymi
Kylä on sitte tiukkaa rahasta. Noitte paskiaisten takiako palvelut ajetaan alas jokka kuppaavat rahat taskuihinsa?
- Anonyymi
Seillä missä kokoomus on sekoomus. Niin tässäkin asiassa. käsi toisen taskulla joka paikassa.
- Anonyymi
Kai se on jonkinlaista valvontaa ettei kaikki Huuhkajat pääse noihin virkoihin. Kukas vastaa näistä NS.. Johtajista onko todistuksia kouluja käyty kaupungeissa pääsee tosin sukulaissuh teilla pohjoises virkaan muttei sentään johtajak si kun pitkällä tikulla
- Anonyymi00011
Haluatko nähdä enemmän kuumia kuvia? Klikkaa! https://Tina.hoty.lat/Tina#/?/?/l3dlzybn1
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p576353Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3365369Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1665053Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1404834Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil204080Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202576Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32358Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill282247- 731972
- 2241794