Länsi ei ole lähettänyt omia joukkojaan taistelemaan Ukrainaan, vaan on antanut aseita, rahaa, koulutusta ja tiedustelutukea Ukrainalle.
Ukrainasta on tullut epäsuora “proxy” Venäjän vastaisessa sodassa: länsi käyttää Ukrainaa rintamana heikentääkseen Venäjää ilman suoraa sotilaallista konfliktiin menemistä Nato-joukkojen kanssa.
2. Lännen keinot ja tuki
Aseistus ja sotilaallinen apu
Tykistöt, panssarintorjuntaohjukset, dronet, ilmatorjuntaohjukset.
Pitkä kantama, tarkkuusaseet, jotka mahdollistavat venäläisten joukkojen tappioiden kasvattamisen ilman länsimaiden suoraa osallistumista.
Taloudellinen ja humanitaarinen tuki
Suorat avustukset, lainat ja sotilasbudjetin rahoitus.
Humanitaarinen apu pakolaisille ja siviileille.
Tiedustelu ja sotilaallinen konsultointi
Real-time tiedustelu, neuvontatehtävät, sotastrateginen konsultointi.
Länsimaat tarjoavat Ukrainalle myös sotilaallisen strategian ohjausta epäsuorasti.
Sanktio- ja talouspaineet Venäjää vastaan
Pakotteet pankki- ja energia-alalle, jotka heikentävät Venäjän kykyä rahoittaa sotaa.
3. Lännen proxy-strategian tavoitteet
Pitää Venäjä “kiinni” Ukrainassa ilman suoraa Nato-Venäjä-konfliktia.
Pitkäkestoisesti heikentää Venäjän sotilaallista kapasiteettia.
Sallia Ukrainalle voitonmahdollisuus rintamalla ilman länsimaiden joukkojen alistamista suoraan taisteluihin.
4. Lännen proxy-sodan tehokkuus
Menestykset:
Ukraina on onnistunut torjumaan useita suurhyökkäyksiä, kuten Kiovan alueen valtauksen 2022 alussa.
Venäjän edistyminen on hidastunut merkittävästi pitkän logistiikan ja raskaan kaluston tappioiden takia.
Haasteet:
Pitkä sota rasittaa länsimaiden talousresursseja ja poliittista yhtenäisyyttä.
Suora sodankäynti lännen joukkojen kanssa voisi johtaa eskalaatioon.
🔹 Yhteenveto
Ukrainan sota toimii lännen näkökulmasta proxy-sotana Venäjää vastaan: länsi tukee epäsuorasti, mutta ei lähetä omia joukkoja.
Tavoitteena ei ole vallata maata, vaan heikentää Venäjää ja mahdollistaa Ukrainalle voitonmahdollisuus ilman Nato-Venäjä-konfliktia.
Mitä tarkoitetaan lännen proxy-sodalla Ukrainassa?
10
118
Vastaukset
- Anonyymi
Vastuullista, joskin riittämätöntä toimintaa länneltä.
Sotasyyllisestä / - rikollisesta ei liene kellään epäselvää. Niin polleasti putler ilmoitti valtausyrityksesyään, ja kansa hurrasi. - Anonyymi
Putin lopettaa kohta hommat ja toinen geenimanipulaatio Putin, 173cm,Kirkkaan siniset silmät, omituinen pään muoto ja hennot kädet astuu remmiin.
Ja perseily jatkuu kuten ennenkin. No tulihan se LENINGRADIN iloisten KILJUVEIKKOJEN analyyshi ROKSYSORASTA (proxy sota, proxysota, aivan sama).
Kuoleva entinen imperiumi yrittää epätoivoisesti pitää kiinni statuksestaan, joka on kadonnut jo kauan sitten.
Tunteeko kukaan lastensatua "Keisarin uudet vaatteet"?- Anonyymi
Proxysota oli suunniteltu etukäteen mutta huonosti
19 sanktiopakettia, ajatella!
Ja sitten kun Venäjän piti kaatua viikoissa, se voitti koko Lännen. Kova suoritus.- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
Venäjä voitti lännen? Uutisissa ei ollut asiasta mitään mainintaa.
Molokilla tuo eteen päin ajattelu ei oikein toimi.
Anonyymi kirjoitti:
Molokilla tuo eteen päin ajattelu ei oikein toimi.
Sana voitti on imperfektissä eli viittaa menneisyyteen.
- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
Sana voitti on imperfektissä eli viittaa menneisyyteen.
Onhan se voitto varma.
Anonyymi kirjoitti:
Onhan se voitto varma.
Haha. Se on vain sinun omia harhojasi, tiltunen.
"Ja sitten kun Venäjän piti kaatua viikoissa, se voitti koko Lännen. Kova suoritus"
Tämä "ajatelma" ei ole peräisin FSB:läisen kynästä. Sen on oksentanut ihan kotimainen TYHJÄKALLO. Näille saa loputtomasti toistaa samaa asiaa. Harmi etteivät he koskaan lue tai ymmärrä saamiaan vastauksia. Niissä on kenties liian monta sanaa
-Venäjää ei ole pyritty kaatamaan yhtään mihinkään, ei viikoissa eikä vuosissa
-Mikään "Länsi" ei ole osapuolena Venäjän ja Ukrainan välisessä sodassa
Mutta eihän noista riveistä ole mitään hyötyä, ne eivät koskaan saavuta kohdettaan. Waste of bandwidth.
Ja todettakoon vielä, että keskustelunavaus on VARMUUDELLA lähtöisin FSB:n toimistoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2055193Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813686Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers113450SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt623142SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun383125SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412326Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1042315Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?302162Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762120Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922069