Purra puhui sunnuntaina puoluevaltuustossa Pikkuparlamentissa

Anonyymi-ap

Purra ryöpytti edellistä hallitusta ja kertoi, että hallitukselta tulossa uusia kiristyksiä maahanmuuttoon

Hallitus neuvottelee muutoksista opiskelijoiden oleskelulupiin ja perheenyhdistämiseen, Purra kertoi.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja ja puheenjohtaja Riikka Purra puhuivat median edessä sunnuntaina.
Jonna Hovi-Horkan, Teemu Muhonen, Tilda Enne
12:18

Hallitus neuvottelee uusista kiristyksistä maahanmuuttoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi asiasta puoluevaltuustossa pitämässään puheessa.

Purra sanoi, että Sanna Marinin (sd.) hallituksen ”hulluin uudistus oli opiskelijamaahanmuuton ja perheenyhdistämisen vapautus”. Marinin hallitus sai Purran mukaan aikaan opiskelijoiden ja heidän mukanaan tulevien perheenjäsenten ”valtavan vyöryn”.

”Hallitus neuvottelee paraikaa toimenpiteistä, joita olemme vaatineet koko ajan. Toivon, että vielä ennen joulua saamme kertoa muutoksista, joilla viime kauden uudistusta korjataan.”

Marinin hallitus helpotti opiskelijoiden maahanmuuttoa niin, että oleskelulupa myönnetään koko opiskelun ajalle. Myös perheenyhdistämistä helpotettiin. Tarkoituksena oli houkutella Suomeen kansainvälisiä osaajia.

Purran mukaan uudistus oli ”katastrofi”. Hän kuvasi esimerkinomaisesti, että kun ”yksi mies tulee opiskelemaan maakunnan ammattikorkeakouluun englanninkieliselle linjalle, hän tuo mukanaan perheenjäseniä, jotka ovat ensimmäisestä päivästä lähtien oikeutettuja sosiaaliturvaan”.

Sosiaali- ja terveysministeriön verkkosivujen mukaan maahanmuuttaja on oikeutettu sosiaalitukeen, kun hänellä on oleskelulupa ja hän täyttää vakinaisen asumisen edellytyksen, jolloin hän saa tukea samoin perustein kuin muutkin suomalaiset, mutta erityisesti työskentely voi antaa oikeuden tukiin heti (esim. sairauspäiväraha), kunhan palkka ylittää vähimmäisrajan. Turvapaikanhakijat saavat vain välttämättömiä palveluita, kunnes oleskelulupa myönnetään, ja paperittomilla oikeus on rajattu kiireelliseen hoitoon.

Perussuomalaisten puheenjohtaja otti kantaa myös sosiaali- ja terveydenhuollon uudistustarpeisiin. Edellisen hallituksen sote-uudistus on Purran mukaan ”sysisurkea”.

Sote-uudistusta työstettiin useiden puolueiden yhteistyöllä noin 17 vuotta, ennen sen voimaan astumista vuonna 2023.

”Alueet, jotka eivät tarvitse lisää rahaa, sitä saavat, ja alueet, joissa väestö vanhenee ja palvelutarve kasvaa, eivät saa sitä riittävästi”, hän kuvasi.

Eduskunnan istuntokauden alussa eli helmikuussa pääministeri Petteri Orpo (kok.) antaa ilmoituksen, jossa hän kertoo, mitä nykyinen hallitus voi vielä tehdä sote-järjestelmän korjaamiseksi.

Purran mukaan suurimmat uudistukset jäävät kuitenkin seuraavan hallituksen tehtäviksi. Hyvinvointialueiden uusi rahoitusmalli voisi tulla voimaan vuonna 2029, hän arvioi.

Purra puhui sunnuntaina puoluevaltuustossa Pikkuparlamentissa. Kuva: Kalle Koponen
Lue lisää kirjoittajalta
Jonna Hovi-Horkan, Teemu Muhonen, Tilda Enne

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Ai jaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      26
      4091
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      132
      3987
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      56
      3559
    4. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      20
      3445
    5. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3427
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      63
      3280
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      81
      2856
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2775
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      20
      2524
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2264
    Aihe