Taulukossa on vaikka merkkijonot:
"Matti", "Jussi","Pekka","Sami","Henri","Heli","Liisa"
Mikä on nopein tapa saada selville, onko taulukossa vaikka "Pekka" ?
Nopeus on erittäin tärkeätä!
Kaikki merkkijonon "nimet" on etukäteen tiedossa, ja myöhemmin suoritetaan vain nämä tarkistukset, onko merkkijono vai ei (true/false).
Vai olisiko esim switch case nopeampi ?
Nopea haku taulukosta
3
363
Vastaukset 3
Voit vaikka lajitella tiedot järjestykseen, ja lopettaa haun heti, kun mennään yli sen kohdan, mistä lähtien haettavaa elementtiä ei voi tulla enää vastaan lopputaulukossa.
Kun dataa tulee huomattavasti enemmän, niin voisi esim. luoda taulukon kutakin aakkosta kohti. Tämän taulukon elementteihin tulee myös taulukko, jossa on ko. kirjaimella alkavat sanat. Haettaessa x-kirjaimella alkavaa sanaa riittää selata läpi vain se taulukon kohta (eli siis siitä indeksistä saatava lista), mihin on tallennettu x-kirjaimella alkavat sanat.
Toisaalta ainakin noin pienillä datamäärillä taulukon läpikäymiseen käytettävä aika suhteessa muuhun on täysin merkityksetön (etenkin silloin, jos teet jotain interaktiivista ohjelmaa).
Switch-case on tuskin nopeampi, sillä se vastannee listan läpikäymistä for- tai while-loopissa. Lisäksi sen ylläpitäminen käsin on tuskaa.- Liksa0
1a) Jos merkkijono on tiedossa niin järjestä hakutaulukko etukäteen.
1b) Aloita etsiminen keskimmäisestä indeksistä ja jos haettava asia on suurempi kuin keskimmäinen indeksi jää jäljelle taas puolet pienempi alue josta otat taas keskimmäisen indeksin... tätä jatketaan kunnes löytyy tai indeksi ei muutu (löydettiin lähin mahdollinen).
2) Jos vaikka 90% hauista tehdään samalla sanalla niin käsittele ne erikseen cachella.
3) Balancing Tree algoritmi on kaikkein tehokkain mutta se on monimutkainen ja soveltuu lähinnä laajoille datajoukoille.
4) Datan profiloiminen nopeuttaa jonkin verran suuria ei-heterogeenisiä hakujoukkoja. (Eli siis etukäteen selvitetään missä suhteessa on vaikka A:lla alkavia nimiä muihin kirjaimiin verrattuna jotta haku osataan alkaa oikeasta kohtaa.)
5) Usein kuitenkin käy niin että nopeuttamiseen tehty logiikka on lähes yhtä raskasta kuin perus puolittava haku. - tumpelo
mikäs vika on tässä?
if (in_array('Pekka', $my_array)) {
// do ur magicx
}
rtfm!:
http://fi.php.net/manual/fi/function.in-array.php
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092250- 103896
- 69871
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???22852- 48835
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha541770- 80687
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23600- 57561