Ay-liitot ei ole yleishyödyllisiä yhteisöjä

Anonyymi-ap

Kuuluisivat verolle.
2.1 Yleishyödyllinen yhteisö
Tuloverolain (1535/1992, TVL) 22 §:n 1 momentin mukaan yhteisö on yleishyödyllinen, jos kaikki seuraavat edellytykset täyttyvät yhtä aikaa:

Yhteisö toimii yksinomaan ja välittömästi yleiseksi hyväksi aineellisessa, henkisessä, siveellisessä tai yhteiskunnallisessa mielessä.
Yhteisön toiminta ei kohdistu vain rajoitettuihin henkilöpiireihin.
Yhteisö ei tuota toiminnallaan siihen osallisille taloudellista etua osinkona, voitto-osuutena taikka kohtuullista suurempana palkkana tai muuna hyvityksenä.
Yhteisön yleishyödyllisyys arvioidaan sen sääntöjen ja tosiasiallisen toiminnan perusteella ja molempien on täytettävä yleishyödyllisyyden edellytykset. Yleishyödyllisyys ratkaistaan verovuosikohtaisesti tarkastelemalla yhteisön toimintaa kokonaisuutena.

Tuloverolain 22 §:ssä on esimerkinomainen luettelo yleishyödyllisistä yhteisöistä. Yleishyödylliset yhteisöt ovat yleensä rekisteröityjä yhdistyksiä tai säätiöitä, mutta ne voivat olla myös muita yhteisöjä. Yleishyödyllisten yhteisöjen ja julkisyhteisöjen omistamat osakeyhtiöt ovat itsenäisiä verovelvollisia, joiden yleishyödyllisyys ratkaistaan omistajayhteisöstä erikseen.

Jos yhteisöä ei pidetä yleishyödyllisenä yhteisönä, sen harjoittamaan sinänsä hyödylliseen yksittäiseen toimintaan ei voida soveltaa yleishyödyllistä yhteisöä koskevia säännöksiä. Esimerkiksi valtion liikelaitosta ja sen sisällä liiketoiminnasta hallinnollisesti hyödylliseen tarkoitukseen erotettua toimintaa arvioidaan yhtenä kokonaisuutena. Yleishyödyllisyyden arviointia tuloverotuksessa käsitellään tarkemmin Verohallinnon ohjeessa Verotusohje yleishyödyllisille yhteisöille.

https://www.vero.fi/syventavat-vero-ohjeet/ohje-hakusivu/47999/verotusohje-yleishyodyllisille-yhteisoille5/

"Yhteisön toiminta ei kohdistu vain rajoitettuihin henkilöpiireihin.
Yhteisö ei tuota toiminnallaan siihen osallisille taloudellista etua osinkona, voitto-osuutena taikka kohtuullista suurempana palkkana tai muuna hyvityksenä."
-ayliitoa saa verotonta osinkoa, vastoin lakia. On palkattuna verottomalle rahalle ylikalliita henkilöitä >
Yksi esimerkki miten veroton raha jaetaan lain vastaisesti:
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/a/d7964909-4584-4c29-98db-4b4f9c29499a

11

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Aika lakkauttaa verottomuus. Pilkan tekoa tuollaiset yhteiskunnalle.

      • Anonyymi00007
        UUSI

        Olisi sitten samalla myös syytä lakkauttaa ne lain porsaanreiät, joita rikkaat hyödyntävät verojen välttelemiseen.


    • Anonyymi00002
      UUSI

      Heti verolle, tuollaiset korruptioituneet ryssämieliset.

      • Anonyymi00004
        UUSI

        Ryssämielisyys edustaa oligarkismia, pönttö!


      • Anonyymi00009
        UUSI
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Ryssämielisyys edustaa oligarkismia, pönttö!

        Venäjällä on rikkaat vallassa ja markkinatalous porskuttaa. Melko porvarillinen meno siellä.


    • UUSI

      Kun nyt olen seurannut ay toimintaa sivusta jostain -50 luvun loppupuolelta asti niin väitän niiden olevan pikemminkin yleisvahingollisia. Mitään hyötyähän niistä ei yhteiskunnalle ole ollut vaan pikemminkin vahinkoa!

      Tuo ay mafia pitää saada yleishyödylliseksi yleisvahingollisuuden sijaan! Se vaatii muutosta jota vasurit eivät edes kykene näkemään! Ei työläisen kuitenkaan tarvitse olla vasurikaan! Varmaan sieltä löytyy jokunen järkevästikin ajatteleva!

    • Anonyymi00003
      UUSI

      Kyllä palkansaajat veronsa maksavat, entäs pääomatuloja saavat?
      Eivät maksa kuntaveroa yhtään!

      • UUSI

        Kyllä pääomatuloista verot maksetaan! Yhteiskunta sitten miettii miten saamiaan tuloja käyttää!

        Verotusta on muutoinkin aivan liikaa, se jota haittaa työntekoa sillä kuka viitsii enää ansaita lisää jos yli puolet menee yhteiskunnan epämääräiseen jakeluun! Mieluummin huilailee!


      • Anonyymi00006
        UUSI
        Extyökkäri kirjoitti:

        Kyllä pääomatuloista verot maksetaan! Yhteiskunta sitten miettii miten saamiaan tuloja käyttää!

        Verotusta on muutoinkin aivan liikaa, se jota haittaa työntekoa sillä kuka viitsii enää ansaita lisää jos yli puolet menee yhteiskunnan epämääräiseen jakeluun! Mieluummin huilailee!

        Kuntaveroa ei makseta pääomatuloista, oletko todella noin tyhmä että että väität kuuta auringoksi?


    • Anonyymi00005
      UUSI

      Vau. Nimetön pelkuri tuntee lain paremmin kuin muut! Upeeta!

    • Anonyymi00008
      UUSI

      Ay

      VEROLLE PANTAVA.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5841
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4575
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4342
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4121
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      89
      3722
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      61
      3245
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2423
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2329
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2069
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1189
    Aihe