vaan kaikkien työssä käyvien pitää olla ilmaisia orjia työnantajille.
Porvarien mielestä työntekijöiden ei pidä saada palkkaa työstään
31
259
Vastaukset
- Anonyymi00001
Näin höpisee kommunisti joka elää ja kuolee köyhänä laiskana.
- Anonyymi00003
Persuporvarien mielestä kaikki heidän kanssaan eri mieltä olevat ovat kommunisteja.
- Anonyymi00005
Anonyymi00003 kirjoitti:
Persuporvarien mielestä kaikki heidän kanssaan eri mieltä olevat ovat kommunisteja.
Mutta hei, kommunisti voisi perustaa yrityksen ja palkata sitten porvareita nälkäpalkalla.
Yritäppä poju. - Anonyymi00007
Anonyymi00005 kirjoitti:
Mutta hei, kommunisti voisi perustaa yrityksen ja palkata sitten porvareita nälkäpalkalla.
Yritäppä poju.Persut on vassuja edelleen.
- Anonyymi00010
Anonyymi00007 kirjoitti:
Persut on vassuja edelleen.
Vassu ei tee röitä ne vaan ihmettelee kädet taskussa (munissa) että pitäisikö tehdä vai ei pitäisi.
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Vassu ei tee röitä ne vaan ihmettelee kädet taskussa (munissa) että pitäisikö tehdä vai ei pitäisi.
Persut sekotti ja tuhosi suomen politiiikan, vornasen tavalla kansalle ase ohimolle.
- Anonyymi00016
Anonyymi00010 kirjoitti:
Vassu ei tee röitä ne vaan ihmettelee kädet taskussa (munissa) että pitäisikö tehdä vai ei pitäisi.
Liikaa on vapaa-aikaa!
- Anonyymi00019
Anonyymi00016 kirjoitti:
Liikaa on vapaa-aikaa!
otsikko- noinhan se halla aho sanoi....
tosin itse hän nostaa muhkeaa palkkaa suojatyöpaikastaan jossa ei tarvitse tehdä mitään... - Anonyymi00023
Anonyymi00003 kirjoitti:
Persuporvarien mielestä kaikki heidän kanssaan eri mieltä olevat ovat kommunisteja.
persu.porvarithan saa palkkansa ruplina venäjältä, joten eivät tue suomea eikä suomenkansaa
- Anonyymi00024
Anonyymi00023 kirjoitti:
persu.porvarithan saa palkkansa ruplina venäjältä, joten eivät tue suomea eikä suomenkansaa
Persukokoomus on Putinin hyödylliset idiootit, tosin rupla-palkattuja
- Anonyymi00025
Anonyymi00019 kirjoitti:
otsikko- noinhan se halla aho sanoi....
tosin itse hän nostaa muhkeaa palkkaa suojatyöpaikastaan jossa ei tarvitse tehdä mitään...Onneksi eduskunnassa ei istu vasemmistolaisia suojatöissä suuren palkan takia. Toveri vasemmistolaiset luovat uusia työpaikkoja rakennustöillä, kaupanalalla ja hoitoalalla. Ja muillakin aloilla. Heillä on ainutlaatuinen tieto-taito siitä, kuinka hyvät työpaikat saadaan toimimaan ja työllistämään puolueen omat työttömät.
- Anonyymi00029
Anonyymi00024 kirjoitti:
Persukokoomus on Putinin hyödylliset idiootit, tosin rupla-palkattuja
kokoomus-persut yrittää tappaa suomen kansan
- Anonyymi00004
Huutelee palstaporvari iltakaljoissaan.sohvanpohjalta.
- Anonyymi00012
Duunissa 1974-2023 ja ansaitulla eläkkeellä. porvari
- Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Duunissa 1974-2023 ja ansaitulla eläkkeellä. porvari
Anteeksi duunissa - 2022.
- Anonyymi00021
Anonyymi00012 kirjoitti:
Duunissa 1974-2023 ja ansaitulla eläkkeellä. porvari
Tuskin.
Anonyymi00012 kirjoitti:
Duunissa 1974-2023 ja ansaitulla eläkkeellä. porvari
Taisit olla tyhjäntoimittaja "työ"maallakin...🍑🟤💩
- Anonyymi00028
Demokrates kirjoitti:
Taisit olla tyhjäntoimittaja "työ"maallakin...🍑🟤💩
sikaporvari haukkumassa taas suomalaisia työläisiä
- Anonyymi00006
'Työn orjat sorron yöstä nouskaa'' ja perustkaa uudestaan osuuskunnat ja sinne töihin , kun' kaiken voi tehdä reilummin'
- Anonyymi00008
Putinin koira, tämä Oleg Veripaska esitti juuri 12 tuntista työpäivää, myös lauantaisin. Miltäpä tuntuu ajatus.
Me ahkerat teemme töitä sunnuntaisinkin.🥵
Mä jokapäivä töitä teen...🎼🕺🎙🕺🎙🎸🎹🎸🥁🎺🎷🪗🎵🎶🎵🎶🎶🎶🎵🎶🎵🎶🎵🎶🎵🎶🎵🎶⏳️⌛️
- Anonyymi00009
Mitä inisette. tussarit ja kätyä pitempää ja homma hoituu .
- Anonyymi00014
Sitähän se on tämä "länsimainen demokratia". Toiset vaan on tasa-arvoisempia kuin toiset.
- Anonyymi00015
Kuka tuollaista sanoo?
- Anonyymi00017
Aloittajalle, älä valehtele, Suomessa ei ole orjia, mutta työnantajista on huutava pula, vai miksi nillitätte työttömyydestä.
- Anonyymi00018
SDP on luonut Suomeen hyvinvointivaltion ja poistanut työnorjuuden. Enää ei tarvitse työläisen elääkseen tehdä työtä, joten on selvää, että työnantaja ei halua työväenluokan työnteon harrastamisesta maksaa palkkaa.
Työläinen voi työskennellä tai olla tekemättä työtä, hyvinvointivaltion tehtävä on turvata tasa-arvon perusteella sama toimeentulo molemmissa tapauksissa. Siksi työnantaja ei halua eikä hyvinvointivaltion idean perusteella edes tarvitse maksaa harrastelusta vaan kukin saa omalla kustannuksella harrastaa mitä haluaa.- Anonyymi00020
SDP:n johdossa oli tuohonaikaan ihan eri äijät. Ei tällä nykyisellä SDPllä ole enää mitään tekemistä noiden aioiden kanssa. Kuvitteleeko jotkut oikeasti että tuollaiset "hyvät asiat" jotenkin periytyy kun henkilöt vaihtuu.
- Anonyymi00022
"Työläinen voi työskennellä tai olla tekemättä työtä, hyvinvointivaltion tehtävä on turvata tasa-arvon perusteella sama toimeentulo molemmissa tapauksissa."
Se turva tarkoittaa sitä ettei nälkään kuole. Mutta tämän henkilön joka luottaa tuohon tasa-arvo turvan määritykseen ei tarvitsisi olla työssä käyvälle kateellinen hänen ansioistaan ja eläkkeistään ja kaikesta mitä työssäkäyvä pystyy hankkimaan perheelleen.
Suomi nousuun SDP.🌹🇫🇮👍
- Anonyymi00026
Työntekijöiden palkat ovat karanneet Suomessa käsistä, siksi yrityksissä käydään muutosneuvotteluita ja konkursseja pukkaa.
Miksi ostaisin suomalaisen tuotteen, kun laadukkaampaa tavaraa saa muualta huomattavasti edullisemmin? - Anonyymi00027
Toverit valmistautuvat jo vappumarssiin. Siman ensimmäinen satsi on jo maisteltu loppuun, uusi satsi on tulossa pikasimana. Rusinat vaan puuttuu.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html394208Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2424032Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1353138Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat163041Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis653004Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos732726Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien982463Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana1202095- 452015
- 241780