Kunniaväkivallasta täytyy puhua

Anonyymi-ap

Antti Siika-aho 9.4.2026 10:41, muokattu 9.4.2026 10:41
a–
a+

PuheenvuoroLuin pääsiäisenä irakilaistaustaisen suomalaiskirjailijan Sara Al-Husainin teoksen Huono tyttö. Al-Husainin teos on raaka ja kaunistelematon kuvaus patriarkaalisesta mieskulttuurista ja naisen rimpuilemisesta irti kunniaväkivallan leimaamasta ilmapiiristä.

Sara Al-Husaini on rohkea ihminen. Suosittelen jokaista lukemaan teoksen ja perehtymään aihepiiriin.

Kunniaväkivalta on todellisuutta Suomessa. Uhreina ovat lähes aina tytöt ja naiset. Naisiin kohdistuva väkivalta, jopa kuolemaan johtava väkivalta, on yleinen ilmiö.

Perinteet, kulttuuri, uskonto, suvun kunnia tai mikään muukaan seikka ei oikeuta väkivaltaan. Maahanmuuttajayhteisöjen ohella myös me suomalaiset joudumme katsomaan peiliin. Tutkimusten mukaan Suomi on naiselle Euroopan väkivaltaisimpia maita.

Aivan ensimmäiseksi täytyy tiivistää viranomaisten välistä yhteistyötä. Liian usein tapaukset jäävät huomiotta, jos avun ja tuen ketju katkeaa.

Niin ikään täytyy kouluttaa tunnistamaan kunnia- ja muuta väkivaltaa.

Yhtä lailla täytyy selkiyttää lainsäädäntöä, jotta raakaan väkivaltaan syyllistyneet saadaan pidettyä lukkojen takana. Moni on joutunut surmatuksi, koska henkeä uhanneet rikolliset saavat odottaa käräjiään vapaalla jalalla.

Kunniaväkivallasta täytyy puhua suoraan ja kaunistelematta. Mutta samalla on syytä vetää tiukka viiva siihen, että ei niputeta islaminuskoisia yhdeksi ja samoin ajattelevaksi joukoksi. Moni islaminuskoinen maahanmuuttaja ei hyväksy kunniaväkivaltaa tai mitään muutakaan alistavaa kohtelua.

Tärkeintä on kotouttaa niin, että jokainen Suomeen tulija ymmärtää Suomen lait ja yhteiskunnan keskeiset periaatteet. Niihin kuuluu esimerkiksi miehen ja naisen tasa-arvon ihanne.

Myös maahanmuuttajien omat yhteisöt ja etenkin niissä toimivat vaikutusvaltaiset henkilöt ovat tasa-arvon edistämisessä ja syrjinnän ehkäisyssä tärkeässä asemassa.

Oleellista on, että me Suomessa teemme jatkuvasti työtä naisten tasa-arvon hyväksi. Tämä koskee yhtä lailla myös maahanmuuttajia, joiden velvollisuus on kunnioittaa Suomen tapoja ja lakeja.

Sopii kysyä, että mitä esimerkiksi nykyinen Petteri Orpon hallitus tekee tasa-arvon ihanteiden puolesta. Äskettäin hallitus muun muassa päätti edistää naisten raskaussyrjintää lisäävää työelämälainsäädäntöä.

Sehän on selvä viesti kaikille naisille siitä, että sinä olet sukupuolesi vuoksi lain silmissä miestä vähäisempi ihminen.
Antti Siika-aho Kirjoittaja on keskustan puoluesihteeri.

10

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kunniaväkivallassa ei ole mitään kunniallista.
      Kunniatonta kyllä.

      • Anonyymi00008

        Musuäijät vihaavat naisia ja vihervassarit ihannoivat noita?


    • Anonyymi00002

      Keskustapuolue on sentään jotain tehnyt: Kepu äänesti Hamasin puolesta eli äänesti Israelia vastaan. Miten kepussa em. toimiminen Hamasin puolesta markkinoitiin kepun lestadiolaisille jäsenille ? Markus Lohi on vieläpä varapuheenjohtaja.

    • Anonyymi00003

      vaalit edessä

    • Anonyymi00004

      kunniaväkivalta kuuluu joihinkin kulttuureihin ja meillä länsimaalaisilla riistäjillä ei ole oikeutta arvostella perinteitä joita emme ymmärrä.
      monikulttuurisuus on rikkaus.

    • Anonyymi00005

      www

    • Anonyymi00006

      nhnh

    • Anonyymi00007

      Meidän on kunnioitettava muiden kulttuurien tapoja samalla tavalla kuin he kunnioittavat meidän omia perinteitämme, sillä tämä vastavuoroisuus on keskeinen perusta harmoniselle yhteisölle.
      Kaikenlaiset kulttuuriperinteet ovat tervetulleita uuteen kansainväliseen Suomeen, jossa monikulttuurisuus ei ole vain monimuotoisuutta, vaan elävä rikkaus, joka tukee yhteiskunnan kehitystä ja rikastuttaa kaikkien asukkaiden elämää tasapuolisesti.
      Kun jokaisen kulttuurin perinteet otetaan huomioon ja annetaan kaikkien kukkien kukkia, voimme rakentaa yhteiskunnan, joka muistuttaa sellaista utopiaa josta olemme aina unelmoineet !

      • Anonyymi00009

        Kyllä ja kaikki suomalaisen kustannuksella?


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Kyllä ja kaikki suomalaisen kustannuksella?

        Suomi jatkaa vahvana Euroopan unionin budjetin nettorahoittajana, mikä heijastaa sen asemaa yhtenä unionin varakkaammista jäsenvaltioista. Maan vankka taloudellinen vauraus ja korkea bruttokansantuote asukasta kohden tarkoittavat, että Suomi maksaa EU:n yhteiseen kassaan huomattavasti enemmän kuin se saa takaisin unionin rahoitusmekanismien kautta. Tämä taloudellinen panostus on osa laajempaa kuvaa, jossa Suomen vakaa yhteiskuntamalli, korkea elintaso ja vahvat hyvinvointipalvelut ovat keskeisiä tekijöitä sen jatkuvassa valinnassa maailman onnellisimmaksi maaksi. Kyseessä on moniulotteinen ilmiö, jossa taloudellinen kyky tukea unionia kietoutuu saumattomasti kansalliseen hyvinvointiin ja kansalaisten tyytyväisyyteen elämäänsä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1761
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      144
      1738
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      318
      1413
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1108
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1102
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      139
      1048
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      975
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      945
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      945
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe