(omalla) pihalla - menikö oikein?
Präiskäytin vanhat paistoöljyt pitkin nurtsia
11
86
Vastaukset
- Anonyymi00001
Komposiittiö tarkkailija tulee omin luvin keittiöösi ja takaa varikoi ruokaöljysi.
- Anonyymi00002
Ei kai haittaa. Pienet määrät kompostiin, isommat määrät jähmettyneenä sekajätteisiin. Palaanhan se. Ei se kumminkaan ole ympäristömyrkkyä.
Jäteöljystä konsultoin tekoälyä:
Veden pilaantuminen: Yksi litra jäteöljyä riittää pilaamaan jopa miljoona litraa vettä.
Maaperän tuhoaminen: Maaperään päätyessään öljy pilaa maaperän ja voi kulkeutua pohjaveteen.
Ilmapäästöt: Jäteöljyn polttaminen (esim. pienpolttimessa) on laitonta, sillä se vapauttaa ilmaan haitallisia aineita ja pienhiukkasia - Anonyymi00003
Mielellään purkkiin ja energia jakeeseen, kiitos.
- Anonyymi00004
Biohajoavaa luonnonntuotetta 👍
- Anonyymi00007
No juuri noin ajattelen myös. Kasviöljyä.
Tuossa ylempänä puhuttiin jäteöljystä - BMW:n öljyt olen kyllä vienyt asemalle.:) - Anonyymi00009
Anonyymi00007 kirjoitti:
No juuri noin ajattelen myös. Kasviöljyä.
Tuossa ylempänä puhuttiin jäteöljystä - BMW:n öljyt olen kyllä vienyt asemalle.:)Mitä VR on siihen sanonut?
- Anonyymi00005
Jätelaki määrää rekisteröimään biojätteet. Sitähän ei ole muutettu. Joissain kunnissa työntekijät tulevat tarkastamaan ja kertomaan miten biojäte olisi hyvä kompostoida mm niin etteivät eläimet esim. rotat , pääse niihin käsisksi. Taajamien ulkopuolella. Ai niin, hallitushan 'lievensi' tätä byrokraattista sääntöä.
Mutta voithan soittaa ja kysyä neuvoa, etenkin, jos on rottia. - Anonyymi00006
Lajittelu on uskovaisia varten.
- Anonyymi00008
Samassa paistoöljyssähän paistat itselles sapuskaa. Se mitään ympäristömyrkkyä ole.
Präiskäytin vanhat siemens nesteet pitkin nurtsia.
💦🍆🥚🥚
Haittaaxe?🥺- Anonyymi00010
Hmm... OPPOSIITTIÖ voisi tehdä Sinulle (jalkojen)välikysymyksen................??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175053Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/912276- 1351978
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481848Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171620"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551246Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu110865Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48821Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.297799Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24644