Kuusiaidan leikkaaminen

leikkaaja

Muutin perheeni kanssa omakotitaloon, jolla on oma tontti. Alueellamme on myös n. 60-vuotias suunnilleen 3 m korkea ja 50 m pitkä kuusiaita. Se on tosi tuuhea ja hyväkuntoinen. Se on varmaan leikattu joka vuosi, joten haluaisin säilyttää sen samanlaisena.

En kuitenkaan ole ennen leikannut kuusiaitaa, joten kyselisin tällä foorumilla kokeneemmilta, miten tulee menetellä.

Tässä muutama kysymys: Mihin aikaan vuodesta leikkaaminen on paras suorittaa? Leikataanko pensassaksilla (käsin), vai moottorikäyttöisellä leikkurilla? Minkä verran leikataan? Voiko tuon ikäistä aitaa enää tässä vaiheessa muotoilla leikkaamalla (sivut "aaltoilevat" jonkin verran)? Kuinka paljon latvoja voi lyhentää? Onko mahdollisesti muita asioita, jotka tulisi ottaa huomioon?

Olisin kiitollinen, jos joku osaisi neuvoa.

4

9269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • garlic

      ..et ei kannata leikata muuta kuin uutta kasvustoa. Et varo leikkaamasta "vanhoja", paksuja, versoja, sillä saatat pilata koko aitasi, aita ruskettuu siitä kohti.

      Ja tuo et leikkaatko aidan millä työkaluilla niin riippuu varmaan leikkaajan käsivoimista ja siitä onko miten paljon ylimääräistä aikaa. Pensasleikkurilla säästät varmaan käsiäsi ja myös aikaa. Vinkkinä voisin sanoa et aidasta saa suoran, jos laittaa ennen leikkuuta linjalangat, minkä mukaan sitten leikkaa.

      Versoja voit leikata juhannuksen tienoilla (jotkut leikkaavat myös kevättalvella) 1/3 osaa uudesta vaaleanvihreästä versosta. Kuusi haaroittuu leikkuu kohdasta. Latva katkaistaan, kun on saavutettu haluttu aidan korkeus. Muotoilua voit tehdä vuosittain, mutta kuten neuvoin, radikaaleja leikkauksia tulisi kuusen kanssa välttää.

      Toivottavasti osasin neuvoa edes jonkun verran eteenpäin :)

    • kohtalontoveri

      Samassa tilanteessa neljä vuotta sitten, hyvä tulos seuraavilla viisaampien ohjeilla.

      Leikkaus kerran vuodessa, keväällä kun puusula ja lumivapaa, mutta maa vielä jäässä = viimeiset lumet maassa.

      Pituutta voi rankaista ihan kuinka paljon vaan (metrejä) kasvaa vuodessa takaisin noin 20-30 cm.

      Leveyttä kannatta rajata niin rohkeasti kun pystyy ilman, että "puu" paljastuu. Mitä kapeampi sitä vähemmän talvituhoa.

      Älä turhaan pyri absoluuttiseen geometriaan.

      Posta kuolleet oksat ja rikkakasvit juurilta käsityönä.

      Älä kolhi runkoa.

      Iso pensasleikkuri / saha hyvä. Käsinleikkuu aika kovaa hommaa

      Onnea.

    • ihan hyvä

      Joskus kuulin sellaisen ohjeen, että kuusiaidan leikkaaminen kannattaa suorittaa kahden M:n välissä, nimittäin marraskuun alun ja maaliskuun lopun välisenä aikana suojasään vallitessa.

      Enpä sitten oikein tiedä. Itse olen leikannut oman kuusiaitamme vähän milloin mitenkin. Välillä olen leikannut sen jo lokakuussa, välillä leikkaaminen on lipsahtanut toukokuullekin. Joka tapauksessa aita on aina kukoistanut, leikkausajankohdasta riippumatta. Ilmeisesti ei kuitenkaan ole hyvä suorittaa leikkaamista kesällä parhaaseen kasvuaikaan.

      Viime aikoina olen leikannut kuusiaitamme jo syksyllä ennen lumen tuloa, jolloin ei tarvitse ainakaan rämpiä kainaloita myöten lumihangessa.

    • puistopuutarhuri

      Ensimmäinen vastaaja antoi hyvät ohjeet. Varo tosiaan tekemästä liian rajua leikkausta. Uutta kasvua ei tarvitse jättää paljon, puoli senttiäkin riittää.
      Kevättalvella leikkaus onnistuu myös.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      3225
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1177
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1162
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      53
      1102
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      35
      1032
    6. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      47
      899
    7. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      878
    8. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      867
    9. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      25
      864
    10. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      862
    Aihe